Premiery kinowe na wiosnę 2023

Bezmiar - film

Ubiegłoroczne hity kinowe i zwycięzcy ostatniej gali Oscarów powoli schodzą już z ekranów polskich kin. Najwyższy czas przyjrzeć się zapowiedziom nowych filmów, które wiosną tego roku mają szanse zdobyć serca polskich kinomanów.  Chcielibyśmy też poznać preferencje naszych czytelników, więc na końcu artykułu mogą Państwo wskazać, na który z omówionych filmów (a może na jakiś zupełnie inny tytuł?) czekają Państwo tej wiosny.

FILIP – w kinach od 3 marca

Filip - filmFilm „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego to zdobywca SREBRNYCH LWÓW na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – film powstał w oparciu o autobiograficzną powieść Leopolda Tyrmanda.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Tytułowy Filip – w tej roli świetny Eryk Kulm Junior – to dwudziestokilkuletni atrakcyjny mężczyzna, który ukrywa swoje żydowskie pochodzenie pod sfałszowanym francuskim paszportem. Wraz z innymi obcokrajowcami próbuje przeżyć w centrum III Rzeszy – godząc pracę kelnera w luksusowym hotelu w Frankfurcie z korzystaniem z życia w czasach, które temu nie sprzyjają.  Przyjemność nie musi jednak leżeć daleko od zemsty, a każdy kolejny dzień naznaczony jest niepewnością przetrwania. W tym jakże aktualnym dramacie tożsamości i wojennej traumy, ubranym w historyczny kostium, wybrzmiewają niepokojące pytania o granice ludzkiej wytrzymałości i cenę ocalenia.

 

BEZMIAR  – w kinach od 14 kwietnia

„Bezmiar” to wyjątkowo osobista filmowa podróż w głąb siebie, z olśniewającą rolą Penélope Cruz.

Akcja filmu osadzona jest w Rzymie lat 70-tych ubiegłego wieku. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Nie brakuje im pieniędzy, ale nie są już zakochani w sobie i nie potrafią się rozstać. Pełna młodzieńczej energii i figlarności Clara nie pasuje do świata sztywnych dorosłych, nudzi się w ich towarzystwie, zwykłe śniadanie zamienia w muzyczne show, a w czasie rodzinnych uroczystości woli spędzać czas z dzieciakami pod stołem.

Najstarsza córka Adriana dostrzega opresyjność ojca, jego liczne zdrady oraz samotność, która ogarnia jej matkę. Dzieciom brakuje uwagi ojca, Clarze miłości i zrozumienia męża. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu, gdy Adriana, korzystając z tego, że nikt w sąsiedztwie jej nie zna, zaczyna udawać przed innymi dziećmi, że jest chłopcem.

 

PRAWDZIWE ŻYCIE ANIOŁÓW – w kinach od 14 kwietnia

Prawdziwe Życie Aniołów„Prawdziwe życie aniołów”  to opowieść inspirowana życiem Krzysztofa Globisza, jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, który w 2014 roku przeszedł rozległy udar. Dziś wraca do zdrowia, przed kamerę i do teatru. Jego osobisty udział w filmie jest wydarzeniem niezwykłym i wyjątkowym – prawdopodobnie po raz pierwszy w historii kina aktor po udarze, cierpiący na afazję i paraliż, wciela się w główną rolę.

W „Prawdziwym życiu aniołów” wystąpili także m.in. Kinga Preis oraz Jerzy Trela, a gościnnie na ekranie pojawiła się Anna Dymna. Znany i ceniony aktor Adam (Krzysztof Globisz), przechodzi nagły i rozległy udar. Traci zdrowie i niezbędne do wykonywania swojego zawodu narzędzie – mowę.  Pomimo niedającej nadziei diagnozy Agnieszka – żona Adama (Kinga Preis) z uporem  i determinacją walczy o jego powrót do zdrowia i na scenę.  Czy rodzina i przyjaciele zmotywują Adama by podjął wyzwanie  i wydostał się z krainy między jawą, a snem, do której trafił w czasie choroby? Czy Adam wyjdzie z afazji i wróci do swojego życia przed udarem, kiedy był cenionym aktorem i uwielbianym przez studentów pedagogiem? Co tak naprawdę okaże się najważniejsze?

BO SIĘ BOI  – w kinach od 21 kwietnia

Bo się boiBeau się boi. Bo życie go przytłacza. Bo świat jest niebezpieczny. Bo każdy ciągle czegoś od niego chce. Bo mamie będzie przykro, jak nie przyjedzie w odwiedziny, a on by wolał siedzieć w wannie. Niewyobrażalny splot zdarzeń zmusza go jednak do konfrontacji z własnymi lękami. Po drugiej stronie jego strachów czeka prawdziwe życie i niezwykła, widowiskowa, pełna przygód podróż.

„Bo się boi” to szalona, szokująca i nieodparcie śmieszna czarna komedia o tym, jak pokonać lęk, wziąć życie w swoje ręce i stać się bohaterem własnej historii. W pełni autorska wizja jednego z najbardziej interesujących współczesnych reżyserów, Ariego Astera, z Joaquinem Phoenixem („Joker”, „Ona”) w swojej najbardziej zaskakującej roli.

 

Trzej Muszkieterowie: d’Artagnan – w kinach od 12 maja

Akcja filmu dzieje się od Luwru po Pałac Buckingham, od slumsów Paryża po oblężenie twierdzy La Rochelle. W królestwie podzielonym wojnami religijnymi i zagrożonym inwazją Anglii, garstka mężczyzn i kobiet skrzyżuje miecze, by ratować Francję.

Głównym bohaterem „Trzech muszkieterów: d’Artagnan” jest oczywiście d’Artagnan (w tej roli François Civil), który marzy o tym, by zostać muszkieterem. W realizacji tego pragnienia będą próbowali mu pomóc jego nowi przyjaciele: Atos (Vincent Cassel), Portos (Pio Marmaï) i Aramis (Romain Duris). To u ich boku będzie musiał walczyć nie tylko o wolność, ale na jego barkach będzie spoczywała odpowiedzialność za dalsze losy Francji.

Rozgrywający się w XVII-wiecznej Francji film jest kolejną, zrealizowaną z dużym rozmachem adaptacją uwielbianej powieści Aleksandra Dumas.

 

Mafia Mamma filmKristin (Toni Collette), zwyczajna, amerykańska gospodyni domowa z dnia na dzień staje się… szefową mafii. Jej wiedza na temat zorganizowanej przestępczości jest znikoma, na szczęście ma obok siebie Biancę (Monica Bellucci), która nauczy ją być prawdziwą matką chrzestną.

Główną bohaterką „Mafia Mamma” jest Kristin (Toni Collette), która ma wrażenie, że nic ekscytującego jej już w życiu nie czeka. Dzieci wyfrunęły z gniazda, a mąż od dawna woli dziobać poza domem. Gdy z Włoch nadchodzi wiadomość o śmierci dziadka, Kristin wyrusza na pogrzeb, który wywróci jej życie do góry nogami. Uroczy staruszek przed śmiercią uczynił Kristin jedyną spadkobierczynią swojego biznesu. A że parał się dość nielegalnym zajęciem, wnuczka staje przed poważnym wyzwaniem. Dziadzio był szefem groźnej mafijnej rodziny, a jego śmierć zaostrzyła apetyt konkurencyjnych rodów. Kristin będzie musiała zamienić wałek do ciasta na kij baseballowy, a miotłę na karabin, jeśli sama nie chce skończyć w betonowych trzewikach. Strzeżcie się matki chrzestnej!

 

A teraz zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w naszej anonimowej Ankiecie poniżej i wskazania filmu, na który najchętniej wybraliby się Państwo do kina tej wiosny!


*  Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe dystrybutorów:  Akson Studio i Telewizja Polska, Monolith Films, Kino Świat; Best Film i Gutek Film.