Zgubiony dowód osobisty – co musisz zrobić?

Zgubiony dowód osobisty

Zgubiony dowód osobisty to poważna sprawa, która może się przydarzyć każdemu. To niezwykle stresująca i kłopotliwa sytuacja, która może ograniczyć funkcjonowanie w różnych sferach życia. Co zrobić, jeżeli już dojdzie do najgorszego? Najważniejsze, to nie wpadać w panikę. I postępować zgodnie z procedurą  sugerowaną przez Ministerstwo.

Pierwszy krok –  unieważnij zgubiony dowód!

Dowód to podstawowy dokument, za pomocą którego można ustalić naszą tożsamość. W przypadku jego braku  nie możemy wziąć kredytu i pożyczki, zakupić dowolnego produktu na raty, odebrać przesyłki na poczcie. Jest potrzebny przy zawieraniu umowy z operatorem usług telekomunikacyjnych oraz przy wyjeździe za granicę. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że nasz dowód zostanie zgubiony, trzeba podjąć odpowiednie kroki.

Najpierw należy  się upewnić czy dowód nie został zgubiony w miejscu, gdzie byliśmy ostatnio. Jeżeli nie jesteś w stanie tego uczynić, musisz go unieważnić. Jak to zrobić? Powinieneś zgłosić zgubiony dowód osobisty w urzędzie gminy lub przez internet. Narzędzia do zastrzeżenia zgubionego dowodu są dostępne w Biurze Informacji Kredytowej. Usługa jest bezpłatna. Można zastrzec dowód w placówce bankowej, w której posiadamy konto. W przypadku podejrzenia kradzieży dowodu należy udać się na najbliższy posterunek  policji.

Zgubiony dowód osobisty za granicą

Jeśli przebywasz za granicą, powinieneś zgłosić brak dowodu w najbliższym konsulacie (możesz to uczynić  listownie, faksem lub osobiście). Warto też zgłosić zgubienie dowodu na miejscowym posterunku policji – bardzo łatwo nasz dowód może paść łupem wszelkiej maści oszustów.

Pracownicy konsulatu powinni okazać pomoc w skontaktowaniu się z rodziną. Należy wypełnić odpowiednie dokumenty i wyrobić t.zw. Emergency Travel Document (ETD). Będzie on pełnił funkcje zastępczego dowodu osobistego, pozwoli załatwić wszystkie niezbędne sprawy i legalnie powrócić do domu. Należy wejść na stronę Biura Informacji Kredytowej (BIK) i dokonać zastrzeżenia dokumentu. Nie będzie on wtedy ważny dla wszystkich polskich instytucji.

Dodatkowa usługa – tymczasowe zawieszenie dowodu!

Jeżeli jesteś posiadaczem e-dowodu wydanym po 4 marca 2019, możesz skorzystać z nowej usługi i „zawiesić” swój dowód! Ta usługa jest dostępna, gdy uważamy, że nasz dowód jeszcze się odnajdzie. Możesz po prostu czasowo zawiesić swój dowód np. na okres 14 dni kalendarzowych i w odpowiednim momencie, jeśli on się odnajdzie, po prostu zrezygnować z opcji „zawieszenie”. Dzięki temu wariantowi nikt niepowołany nie będzie mógł skorzystać z  dowodu w tym okresie. Jeżeli nie cofniesz „zawieszenia”, po okresie 14 dni, twój dowód zostanie unieważniony przez odpowiedni organ.

Wniosek o nowy dowód

Co zrobić, jeżeli nie odnaleźliśmy dowodu i nie ma już najmniejszych szans na jego odzyskanie. W tej sytuacji należy wyrobić nowy dokument. Pierwszy krok to  złożenie wniosku. Do wniosku trzeba dołączyć zdjęcie (to jedyna część, za którą  zapłacimy). Czytelnie wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy. Gdy odbierzesz nowy dowód, nie musisz już uiszczać żadnej opłaty.

Dowiesz się także, gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy.