Czas na pyszne ogórki małosolne

ogórki małosolne

Sezon ogórkowy jest krótki, więc warto wykorzystać okazję i przygotować słoik z ogórkami małosolnymi. Ten typowo słowiański przysmak to jeden ze sposobów na wykorzystanie świeżych ogórków, dzięki któremu zyskują one na smaku i wartości odżywczych. Ogórki małosolne od typowych ogórków kiszonych różnią się przede wszystkim czasem fermentacji i walorami smakowymi. Ogórki małosolne są gotowe do spożycia po zaledwie 2-4 dniach, a ich smak jest mniej intensywny niż smak ogórków kiszonych, ale za to są znacznie twardsze i przyjemnie chrupiące. Małosolny ogórek to idealne uzupełnienie do kanapek z wędliną, sprawdzi się też jako dodatek do obiadu czy wieczorna przekąska. Dodatkowo warto wspomnieć, że proces fermentacji zwiększa wartość zdrowotną ogórków, które w takiej formie mają więcej cennej witaminy C oraz kwas mlekowy będący źródłem probiotyków.

Jakie składniki kupić na 5-litrowy słoik?

  • 1,5 kg polskich ogórków małych i świeżych
  • pół główki świeżego czosnku
  • kilka gałązek kopru
  • około 10 cm korzenia chrzanu i liście
  • 3-4 liście laurowe
  • 2 łyżki soli – pamiętaj, by była to sól kamienna, bez dodatku jodu
  • 2 litry wody

Jak przygotować domowe ogórki małosolne?

Aby przygotować domowe ogórki małosolne trzeba kupić około 1,5 kilograma małych i jędrnych ogórków. Warto się po nie wybrać na ryneczek lub do sprawdzonego warzywniaka. Będziemy też potrzebowali małą główkę czosnku, lub połówkę większej główki, kilka liści laurowych, porcję kopru oraz kawałek chrzanu wraz z liśćmi chrzanu. Ogórki należy przepłukać pod bieżącą i zimną wodą. Można też odrobinę odciąć końce ogórków. Przepłucz również czosnek oraz korzeń chrzanu i gałązki kopru. Chrzanu nie trzeba obierać. Wystarczy pokroić go w słupki.

Słoik powinien być czysty – najlepiej odparzyć go wcześniej wrzątkiem. Na dnie umieszczamy gałązkę kopru, listek laurowy i kawałek czosnku.  Ogórki warto układać w miarę ściśle w słoiku. Chodzi o to, żeby nie wypływały na powierzchnię , bo wówczas zaczną się psuć. Ogórki zalewamy wrzątkiem wymieszanym z solą. Na 1 litr wrzątku dodajemy 1 łyżkę soli. Do podanej ilości ogórków używamy dwa litry przegotowanej, gorącej wody oraz dwie łyżki soli.  Ogórki można też zalać zimną, przegotowaną wodą wymieszaną z solą. Będą się wówczas kisiły o 1-2 dni dłużej. Woda powinna całkowicie zakryć ogórki. Tak przygotowany słoik odstawiamy w zacienione miejsce. Nie musi być chłodno. W temperaturze pokojowej będzie im idealnie.  Jeśli kisisz ogórki małosolne w słoiku, to tylko lekko przymknij je przykrywką z przepływem powietrza lub zastosuj gazę i gumkę recepturkę.  Pierwszą wskazówką, że ogórki są już gotowe do jedzenia, będzie mętniejąca woda.