Hobby emeryta – podróże, wycieczki, turystyka

Hobby emeryta podróże
Hobby emeryta podróże

Kto z nas nie marzy o podróżach, ręka do góry. Każdy ma jakieś turystyczne cele. Jedni bardziej skomplikowane, związane z wyjazdem na drugą stronę kuli ziemskiej, czy w dzikie rejony Alaski, inni pragną zjechać całą Europę, a jeszcze innym wystarczy wyjazd na Mazury czy nad nasze morze. Jedno jest pewne, emerytura to idealny czas na realizację tych marzeń. Przeczytaj więcej o hobby emeryta – podróżach.

Hobby emeryta – podróże

Dla kogoś, kto wcześniej nie podróżował, lepiej zacząć od podróży krajowych. Można się wtedy oswoić z nieznanym, z sytuacjami, z którymi dotychczas, w domowym zaciszu nie było możliwości się mierzyć np. poruszanie się z mapą, pytanie o drogę. Parki Zdrojowe w naszym kraju zachęcają uzdrawiającymi wodami mineralnymi, muzycznymi występami w muszlach koncertowych czy piękną roślinnością. W Ciechocinku, Polanicy-Zdroju czy Kudowie można liczyć na sanatoria usytuowane w okolicy takich Parków. Nad Bałtykiem również można spodziewać się ciekawej oferty dla seniorów. Noclegi połączone z pakietami zabiegów, pełnym wyżywieniem, a nawet ulubionymi wieczorkami tanecznymi, to dobry pomysł na zdrowy wypoczynek i rozpoczęcie przygody z podróżami. Może nawet spotkamy tam kompana do przyszłych wojaży.

W wielki świat

Jeśli już na dobre rozkręciliśmy się po kraju, a mamy niespełnione dotychczas marzenia o dalszym świecie, to właśnie nadeszła na nie pora. Czasu sporo, a energii jeszcze więcej. Można zacząć od wycieczek zorganizowanych, a takich dla seniorów nie brakuje. Korzyścią ich jest oczywiście pełna organizacja, ale też fakt, że takie wycieczki mają program dostosowany do osób starszych i nie polegają na gonieniu od zabytku do zabytku. Można też poznać wielu przyjaciół, z którymi chętnie umówimy się na dalsze podróże. Obecnie powodzeniem cieszą się podróże do Hiszpanii, Grecji czy na Cypr. Loty w te miejsca nie trwają zbyt długo, dzięki czemu unika się konieczności długiego siedzenia. Jesień to optymalny czas podróży w takie rejony, nie jest już gorąco, mniejsze są kolejki do zabytków, a nadal można podziwiać całą egzotykę kraju i cieszyć się klimatem.

Niewątpliwym atutem są też niższe ceny po letnim sezonie. Można również zdecydować się na samodzielną organizację wyjazdu w określony rejon świata. Tu jednak dobrze jest znać język, przynajmniej angielski, jeśli nie ten, który obowiązuje w danym kraju.

Ulubione cele turystyczne

Od lat powodzeniem cieszą się wycieczki sakralne. Mogą to być zarówno wyjazdy do Częstochowy czy Sanktuariów Bieszczad, jak i pielgrzymki do Ziemi Świętej, by odwiedzić Betlejem, Bazylikę, Grób Pański czy Górę Oliwną. Innym zagranicznym celem jest pielgrzymka piesza do Santiago di Compostela do miejsca pochówku św. Jakuba. To miejsce w północno-zachodniej Hiszpanii. W tej podróży liczy się droga, nasze intencje i modlitwy, z którymi wędrujemy. Na trasach można spotkać pielgrzymów z całego świata, a tras jest na tyle dużo, że chcąc przejść wszystkie, trzeba zarezerwować sobie z pół roku. To miejsce bardzo popularne wśród pielgrzymów. Warto też pokusić się o rozbudowaną pielgrzymkę śladami Jana Pawła II, wtedy poza Polską, odwiedza się Włochy, Koreę Południową, Meksyk czy Kubę. To dużo, ale zawsze można rozłożyć podróże w czasie lub skusić się, choć na jeden kraj. Tego typu podróże często oferowane są przez parafie kościelne.

Jak widać życie emeryta to na pewno nie nuda. Możliwości jest wiele, potrzeba tylko chęci i na pewno finansów. Jednak organizatorzy wycieczek dla seniorów dostosowują oferty do możliwości finansowych odbiorców, więc dla chcącego zawsze znajdzie się coś odpowiedniego.