Ćwiczenia na ból karku

Ćwiczenia na ból karku

W codziennym życiu coraz bardziej jesteśmy związani ze stresem, a stres z nami. Nie tak łatwo wypędzić go z życia, bo często wiązałoby się to z rezygnacją ze spraw, które ten stres wywołują. A na nich nam zależy.

Konsekwencje stresu dostrzegamy już właściwie w każdym obszarze ciała i psychiki. Nic dziwnego, że poszukujemy sposobów na ich łagodzenie. Ból karku to dolegliwość dotykająca coraz więcej ludzi i związana jest najczęściej ze stylem życia. Co zrobić, gdy ból doskwiera, a stylu życia zmienić nie można?

Pozycja siedzącą i nie tylko

Stres to jedno, ale dokładamy sobie jeszcze bardziej siedzącym trybem życia, a tym bardziej, jeśli nie przestrzegany w tym zasad higieny. Niewygodne krzesło, długotrwałe siedzenie przed monitorem, brak przerw, aktywności, a przede wszystkim nieodpowiednia pozycja na krześle, wszystko to ostatecznie może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych. Dlatego nie należy ignorować pierwszych symptomów bólowych, jakie wysyła nam ciało.

To również urazy i kontuzje, których doświadczamy w różnych okolicznościach życiowych lub w trakcie nieprawidłowego wykonywania ćwiczeń, przyczyniają się do bólu karku. Do przyczyn można zaliczyć też zmiany reumatyczne. Jak przeciwdziałać bólowi karku?

Im szybciej, tym lepiej

Pierwsze symptomy w postaci bolącego czy zesztywniałego karku powinny wywołać od razu reakcje w postaci regularnych masaży, odpowiedniej poduszki i materaca do spania czy regularnej aktywności. Jeśli zmiany są już poważniejsze, może nie obyć się bez rehabilitacji. Jakie ćwiczenia przyniosą nam ulgę w bolącym karku? Przede wszystkim należy zacząć od ćwiczeń rozciągających, które rozluźnią napięte mięśnie. Wystarczy już kilka minut dziennie, by przyniosły efekt.

  • Ćwiczenie polegające na siedzeniu w wyprostowanej pozycji na krześle. Prawą ręką łapiemy za krawędź krzesła, lewą otaczamy od góry głowę i przykładamy do prawego ucha. Przyciągamy w ten sposób głowę do lewego ramienia i naciągamy mięśnie do granicy bólu. Wytrzymujemy tak 10 sekund, po czym zmieniamy stronę.

Ćwiczenia wzmacniające na ból karku

Czasem samo rozluźnienie mięśni nie wystarczy, bo równie ważne jest wzmacnianie mięśni w obrębie kręgosłupa. Przy ćwiczeniach wzmacniających chodzi o stabilizowanie kręgosłupa.

  • Dobrze jest zaopatrzyć się w hantle, wystarczą takie dwukilogramowe. Ćwiczenie polega na tym, by w pozycji stojącej w rozkroku lub siedzącej trzymać ręce opuszczone wzdłuż tułowia i unosić barki do góry jak najwyżej się da. Głowę trzymamy nieruchomo. Barki utrzymujemy tak przez 5 sekund i powtarzamy ćwiczenie kilkanaście razy.
  • Innym ćwiczeniem wzmacniającym jest ściąganie i rozluźnienie łopatek. Można je wykonywać w pozycji siedzącej. Ściągamy łopatki jak najbliżej siebie, utrzymując łokcie z boków ciała i lekko uniesione przedramiona. Wytrzymujemy tak ok. 10 sekund, opuszczamy łokcie, rozluźnimy łopatki. Powtarzamy ćwiczenie ok. 10 razy.

Ćwiczenia na wszystkie odcinki kręgosłupa zawsze warto skonsultować z fizjoterapeutą. Może się bowiem okazać, że przyczyna bólu będzie dla nas zaskakująca. Czasem na przykład bywa tak, że ból barków i okolic szyjnych wiąże się z przeprostem kolan, które z kolei wywołują trudności z oddychaniem, a te z kolei generują napięcia i boleści właśnie opisywanych okolic. W takiej sytuacji ćwiczenia w obrębie kolan wpłyną na redukcję bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Takich sytuacji pokazujących zawiłe powiązania w obrębie naszego ciała jest znacznie więcej, ale wiedzą na ten temat podziela się z nami fizjoterapeuci.