Jak zorganizować uroczystość rodzinną w dobie koronawirusa?

uroczystość rodzinna w dobie koronawirusa
uroczystość rodzinna w dobie koronawirusa

Zorganizowanie przyjęcia to zawsze niełatwa sprawa. Dograć terminy, wybrać odpowiednie menu, do tego zadbać o porządki, wystrój i jeszcze, żeby wszyscy goście dobrze się czuli i bawili. Trzeba też pomyśleć o najmłodszych i atrakcjach dla nich. W obecnych czasach jest jeszcze trudniej, tym bardziej, gdy weźmie się pod uwagę wszelkie dane o tym, że takie imprezy kończą się często zwiększoną zachorowalnością na koronawirusa. Sprawdź ak zorganizować uroczystość rodzinną w dobie koronawirusa. 

Ograniczenia wynikające z przepisów

Zgodnie z wytycznymi Rady Ministrów z 9 października 2020 r. do odwołania zakazuje się organizowania dużych imprez w lokalach z obsługą kelnerów. Jednak jeżeli impreza organizowana jest w domu lub mieszkaniu, które jest miejscem zamieszkania osoby organizującej imprezę, to zezwala się na taką możliwość. Ograniczeniem jest tu liczba osób, która nie może przekraczać 20 uczestników. Taka sytuacja umożliwia organizowanie uroczystości rodzinnych, co w oczekiwaniu na zbliżające się grudniowe święta jest bardzo cenną informacją. Te zasady jednak póki co obowiązują do 29 listopada 2020 r. Trudno zatem przewidzieć, co wydarzy się w grudniu, jak rozwinie się sytuacja.

Goście, goście

Najlepiej do minimum ograniczyć liczbę gości, po pierwsze stosując się do wytycznych określonych w przepisach, po drugie odwołując się do zdrowego rozsądku. Należy poinformować gości, że osoby zarażone, przebywające na kwarantannie czy podejrzewające, że miały kontakt z kimś chorym, mające jakiekolwiek objawy, nie mogą wziąć udziału w imprezie. Gości w zależności od możliwości postarajmy się usadzić w bezpiecznych odległościach od siebie, najlepiej łącząc ze sobą w mniejsze grupy osoby z najbliższego otoczenia, zamieszkujące ze sobą pod jednym dachem.

Czystość bezwzględnie ważna

Pewnie najlepszą opcją byłaby impreza na świeżym powietrzu, w ogrodzie czy na tarasie. Zapewniłoby to większe bezpieczeństwo niż przebywanie w zamkniętej przestrzeni. Dobrze jednak umożliwić dopływ świeżego powietrza choćby przez częste wietrzenie pomieszczenia. Poza tym należy do maksimum zwiększyć bezpieczeństwo przez zapewnienie środków do dezynfekcji w toaletach czy jadalni. Lepiej też zaopatrzyć dom w papierowe ręczniki, tak by goście nie musieli korzystać z tych samych ręczników czy ściereczek. Dobrze byłoby zakupić znaczniki na szklanki i kubki, dzięki którym łatwiej będzie gościom rozpoznawać swoje naczynia, niezależnie gdzie je odstawią. Warto również zdecydować się na naczynia i sztućce jednorazowe, które po każdym posiłku będą wyrzucane. Można też zapewnić gości, że przebywanie w maseczkach nie będzie przez nikogo źle widziane.

Na koniec ważne, by ograniczyć na imprezie alkohol. Zapewne większość z nas wie, że alkohol poluzowuje kontrolę i racjonalne myślenie. Łatwiej wtedy przekraczamy granice i bagatelizujemy niebezpieczeństwo. Oprócz tego zapewnijmy zdrowe posiłki, jednak wbrew temu, co być może niektórzy mówią, pamiętajmy, że nie ma takiego spożywczego składnika, który zabezpieczałby przed zachorowaniem.