Dlaczego należy zadbać o odpowiedni poziom witaminy słońca?

witamina d

Organizm ludzki wytwarza witaminę D w odpowiedzi na ekspozycję słoneczną. Podaż witaminy D można też zwiększyć spożywając określone pokarmy lub poprzez suplementację. Jakich produktów bogatych w witaminę D nie powinno zabraknąć w naszej diecie? Dlaczego jest ona tak ważna dla dzieci i osób starszych? Czy lek Vigalex Forte to dobre rozwiązanie w przypadku niedoborów tej witaminy? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Niezwykle ważna witamina

Witaminy są składnikami odżywczymi, których organizm ludzki nie potrafi w większości przypadków samodzielnie syntetyzować lub też wytwarza je w niewystarczającej ilości. Dlatego tak istotna jest zrównoważona dieta, bogata w pełnowartościowe składniki. Witamina D wytwarzana jest w organizmie ludzkim poprzez ekspozycję na słońce, jednak nie w każdej strefie klimatycznej jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby organizmu na tę witaminę.

Tymczasem witamina ta jest niezbędna w organizmie ludzkim z kilku powodów, m.in. dla utrzymania zdrowych kości i zębów. Dzieci i niemowlęta z niedoborem witaminy D narażone są na krzywicę. Z kolei u dorosłych jej niedobory mogą powodować osteoporozę. Istotna jest też profilaktyka niedoboru witaminy D u kobiet planujących ciążę, będących już w ciąży oraz karmiących piersią.

W jakich produktach znajdziemy witaminę D?

Jeśli chodzi o produkty spożywcze, witaminę D znajdziemy m.in. w tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela czy tuńczyk, w żółtkach jaj, serach czy w wątróbce wołowej. Jeśli nie jesteśmy w stanie zadbać o wystarczającą podaż witaminy D z uwagi na ograniczoną ekspozycję na słońce oraz dietę ubogą w produkty ją zawierające, należy zastosować suplementację. W aptekach znajdziemy preparaty dostępne bez recepty, dzięki którym unikniemy niedoborów witaminy D oraz związanych z tym negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z takich produktów jest Vigalex Forte firmy Biofarm (https://www.biofarm.pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty-otc/vigalex-forte) w formie wygodnych tabletek.

Kiedy należy zachować ostrożność?

Chociaż podaż witaminy D jest niezwykle istotna, niektóre osoby powinny zachować szczególną ostrożność. Do tej grupy należą m.in. osoby z rzekomą niedoczynnością przytarczyc, u których w okresach prawidłowej wrażliwości na tę witaminę może wystąpić ryzyko przedawkowania w przypadku stosowania suplementacji. Ostrożność powinny zachować również osoby z hiperkalcemią, hiperkalciurią, kamicą nerkową lub ciężką niewydolnością nerek.