Spis treści
Wraz z wiekiem zachodzi w nas wiele zmian. Przybywa nam wspomnień, doświadczeń, wiedzy, ale także sytuacji, w których bardziej musimy zatroszczyć się o swoje zdrowie, w tym także o nasz wzrok.
Z biegiem czasu może się tak zdarzyć, że nasze umiejętności wzrokowe ulegną osłabieniu. Zastanawiasz się, dlaczego widzenie pogarsza się wraz z wiekiem? Jak zadbać o wzrok? Zapraszamy do lektury!
Do czego prowadzą zmiany starcze w oku?
Wraz z wiekiem zwiększa się odsetek osób, u których diagnozowane są zarówno choroby oczu, jak i wady wzroku. Związane jest to zarówno z fizjologicznym (normalnym) procesem starzenia się komórek, jak i ze zmianami wynikającymi z procesów chorobowych. Do tych najczęściej diagnozowanych należą następujące:
- wady wzroku – krótkowzroczność i dalekowzroczność,
- choroby oczu – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, jaskra i zaćma,
W przypadku osób, którym towarzyszą także inne choroby przewlekłe np. cukrzyca czy nadciśnienie, proces pogarszania się jakości wzroku i tempo rozwoju zaburzeń zależą także od podstawowej jednostki chorobowej.
Wady wzroku u osób w wieku dojrzałym
Jedną z najczęściej diagnozowanych wad wzroku u osób w wieku podeszłym jest krótkowzroczność i dalekowzroczność. Warto zdać sobie sprawę, że wspomniane wady wzroku to nie jest trudność wyłącznie dla osób w wieku emerytalnym, ale poważne utrudnienia widzenia mogą być już odczuwane przez osoby po 40. roku życia. Jak wskazują dane WHO, nawet ponad 2 miliardy osób na świecie cierpi z powodu wad wzroku.
Każda ze wspomnianych wad wzroku ma nieco inny przebieg. W przypadku krótkowzroczności obserwuje się zaburzenia widzenia produktów z oddali, w dalekowzroczności zgodnie z tym, co sugeruje sama terminologia, dobrze widziane są obiekty z dali, ale kłopot sprawia czytanie książki, gazety czy odczytanie małej czcionki na ekranie telefonu.
Jak leczy się wady wzroku?
Jedną z podstawowych metod leczenia wad wzroku są okulary bądź soczewki korekcyjne. Dobierane są one indywidualnie dla danej osoby, po przeprowadzeniu badań oczu. Pierwszym krokiem jest właśnie konsultacja ze specjalistą – lekarzem okulistą, który przy pomocy swojej wiedzy i specjalistycznej aparatury przeprowadzi dokładną analizę stanu naszego wzroku.
Następnie, jeśli będzie to konieczne, zostaną nam przepisane okulary korekcyjne. Właśnie z receptą na te okulary należy udać się do optyka, który przygotuje szkła korekcyjne specjalnie dla nas. Dobry specjalista pomoże dobrać oprawki odpowiednie do budowy twarzy i rozstawu oczu.
Jeśli poszukujesz doświadczonych optyków, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.
Prezbiopia, czyli naturalne starzenie się oczu
Ciekawym zjawiskiem jest również prezbiopia. Jest to stan, w którym nasze umiejętności wzrokowe do widzenia z bliska stają się coraz słabsze. Widzenie jest gorsze, zwłaszcza gdy w pomieszczeniu jest słabe oświetlenie i nasze oczy są zmęczone. Jak wskazują eksperci, nie jest to ani wada wzroku, ani choroba. Wyjaśnieniem tego stanu rzeczy są naturalne procesy starzenia się gałki ocznej, w której wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność do napinania odpowiednich mięśni i w konsekwencji obniża się zdolność do akomodacji oka.
Okulary progresywne – hit czy kit?
To, co charakterystyczne dla osób w wieku dojrzałym i starszych, to fakt, że czasami zaburzenia widzenia nakładają się na siebie. Wyzwaniem może być obserwowanie obiektów zarówno z bliska, jak i z daleka. U osób, które cierpią z powodu takich dolegliwości, dobrym rozwiązaniem mogą się okazać okulary progresywne.
Specjalnie opracowane szkła korekcyjne pozwalają na dobre widzenie nie tylko z bliska, ale i z daleka. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat okularów progresywnych, przejdź tutaj: https://mamwzrokok.pl/okulary-progresywne-jak-dzialaja-i-dla-kogo-sa-wskazane/.
Choroby oczu u osób starszych
Do tych najczęściej występujących chorób narządu wzrokowego u osób starszych zaliczamy: starcze zwyrodnienie plamki, jaskrę i zaćmę. W przypadku każdej ze wspomnianych jednostek główną rolę odgrywają czynniki genetyczne i zwiększający się wiek, natomiast niezdrowy styl życia np. palenie tytoniu, alkohol, niezdrowa dieta i inne choroby przewlekłe, takie jak otyłość czy nadciśnienie, nie tylko zwiększają ryzyko wystąpienia choroby, ale i ich przebieg. To, co łączy wszystkie choroby to ich stopniowy i bezbolesny przebieg. Chorzy nie odczuwają bólu oczu, ale charakterystyczne jest stałe pogarszanie się widzenia.
Podsumowując, z wiekiem nie tylko przybywa nam lat i doświadczenia, ale także momentów, w których bardziej musimy zadbać o swoje zdrowie. Chcąc zachować sprawny wzrok na długie lata, regularnie należy uczęszczać na konsultacje do lekarza okulisty. Przegląd wzroku umożliwia wczesną diagnozę zaburzeń widzenia i odpowiednie ich leczenie, bądź spowolnienie przebiegu.
Bibliografia:
- World Health Organization. Blindness and vision impairment, 10;2021. Dostęp online 10.12.2021.
- Partyka i wsp.. Epidemiologia chorób narządu wzroku oraz infrastruktura okulistyki w Polsce. Przegląd Epidemiologiczny 2015; 69: 905 – 908.
- Olkowska. Prezbiopia–metody korekcji. Optyka, 2021
- Tokarzewski. Potrzeby korekcyjne pacjentów 40+. Ophtherapy Vol. 3/Nr 4(12)/2016 (s. 294-298).
- Mulak. Choroby okulistyczne starszego wieku – najczęstsze problemy. Katedra i Klinika Okulistyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.