Usuwanie blizn laserem – wszystko, co musisz wiedzieć

Usuwanie blizn laserem

Powstanie blizny jest naturalną reakcją organizmu na uszkodzenie skóry. Głębokie rany po urazach, zabiegach chirurgicznych czy procesach zapalnych (np. po trądziku) prawie zawsze pozostawiają po sobie ślad. Blizny bywają bolesne, swędzące, a przede wszystkim szpecą i mają negatywny wpływ na psychikę. Nic więc dziwnego, że skuteczne sposoby usuwania blizn są tak pożądane. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat laserowych zabiegów na blizny.

Rodzaje laserów na blizny

Od wielu lat w leczeniu blizn stosuje się różnego rodzaju lasery, w tym lasery CO2, Nd:YAG (neodymowo-yagowe), Er:YAG (erbowo-yagowe) i pikosekundowe. Technologia dobierana jest na podstawie stopnia zaawansowania blizny oraz typu skóry pacjenta. Jak informują specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie, złotym standardem w zabiegach na blizny są ablacyjne i nieablacyjne lasery frakcyjne.

Różnice między laserami ablacyjnymi i nieablacyjnymi opierają się na stopniu ingerencji w skórę i naskórek. Lasery ablacyjne są silnie absorbowane przez wodę zawartą w naskórku i powodują jego silne złuszczenie poprzez waporyzację (odparowanie wody). Natomiast lasery nieablacyjne nie wywołują tak silnego efektu termicznego, który doprowadziłby do odparowania wody i złuszczenia naskórka. Oddziałują na głęboką warstwę skóry, ale nie powodują uszkodzenia jej powierzchni. Lasery ablacyjne są bardziej inwazyjne i wiążą się z dłuższą rekonwalescencją, ale za to działają skuteczniej w usuwaniu blizn i wymagają mniejszej liczby powtórzeń.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Przed zabiegiem odbywa się konsultacja wstępna. Lekarz medycyny estetycznej zapyta Cię o przyjmowane leki i suplementy diety oraz o przebyte choroby. Osoba wykonująca zabieg musi dowiedzieć się o Tobie jak najwięcej, aby bezpiecznie przeprowadzić zabieg usuwania blizn. W zależności od użytego urządzenia stosuje się znieczulenie miejscowe lub tylko chłodzenie kontaktowe. Lekarz przesuwa głowicą lasera po bliźnie wykonując serię strzałów laserowych.

Celem zabiegu jest rozbicie tkanki bliznowatej oraz pobudzenie skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny. Następuje przebudowa tkanki, czego efektem jest wygładzenie i znaczna redukcja blizny.  W tkance powstają tzw. kolumny termiczne, położone jedna obok drugiej, wzdłuż których powstają nowe włókna kolagenowe. Okoliczne tkanki pozostają nienaruszone. W głębokich warstwach skóry zachodzą procesy regeneracyjne, które są błyskawiczną reakcją organizmu na działanie lasera.

Efekty usuwania blizn laserem frakcyjnym

Laser choć skuteczny w usuwaniu blizn, niestety nie jest magiczną różdżką i nie gwarantuje, że w każdym przypadku niechciana zmiana zniknie definitywnie. Decydując się na laserowe usuwanie blizn, możemy mieć jednak pewność, że poprawi się ich struktura i wygląd. Leczenie światłem redukuje ból i świąd, zwiększa zakres ruchu i zmniejsza wypukłość blizny.

Po zabiegu laserowym należy chronić skórę przed słońcem, dopóki całkowicie się nie zagoi. Jeśli leczony obszar wejdzie w kontakt ze szkodliwymi promieniami słonecznymi, blizny mogą się pogłębić. Laserowe usuwanie blizn rzadko kończy się na jednym zabiegu. Jeśli chcesz, by Twoja blizna stała się zupełnie niewidoczna, musisz mieć na uwadze, że konieczne będzie wykonanie serii zabiegów. Optymalne rezultaty pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Może minąć nawet kilka miesięcy, zanim zobaczysz pełne wyniki zabiegu usuwania blizn.

Aby zapewnić najlepsze rezultaty, lekarze medycyny estetycznej często proponują rozszerzenie terapii laserowej blizn o inne zabiegi, np. wypełnianie kwasem hialuronowym czy terapię światłem LED.

Dowiedz się więcej na temat usuwania blizn skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie.