Spis treści
W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem młodego organizmu zwierzęcia na wartościowe składniki odżywcze dobrej jakości karma dla szczeniaków powinna obfitować w białko i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Najlepiej, jeśli źródłem tego typu substancji jest mięso oraz podroby, a nie ziarna zbóż lub inne roślinne wypełniacze. Gdy karma bazuje na mięsie, jest lepiej przyswajana przez organizm psa i bardziej dla niego wartościowa.
Karmy pełnoporcjowe
Podstawą żywienia młodych psów, zresztą podobnie jak zwierząt dorosłych, powinny być karmy pełnoporcjowe, czyli zaspokajające całość potrzeb żywieniowych zwierzęcia w określonym wieku. W przypadku karm dla szczeniąt są to produkty zawierające większą ilość białka i tłuszczu, z witaminami i minerałami oraz nienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju i prawidłowym działaniu wielu układów psiego organizmu.
Pełnoporcjowa karma dla szczeniaków niezależnie od tego, czy jest to karma sucha, czy mokra, musi zawierać wszystkie składniki niezbędne do wzrostu i życia. Dzięki odpowiedniemu zbilansowaniu zaspokaja wszystkie potrzeby zwierzęcia, w związku z czym szczeniak nie wymaga dodatkowego dokarmiania.
Specjalne karmy dla szczeniąt psów ras małych i dużych
W sprzedaży obok produktów ogólnego przeznaczenia dostępne są również specjalne rodzaje karm dla szczeniaków ras różnej wielkości. To szczególnie ważne w przypadku psich miniaturek i psów ras olbrzymich. Psy małe znacznie szybciej dorastają, w związku z czym ich dieta w początkowym okresie życia powinna być bogata w białko potrzebne do błyskawicznego wzrostu organizmu i nieco uboższa w tłuszcz, by nie przyczynić się do otyłości, na jaką małe psy są szczególnie narażone.
W przypadku psów ras dużych karma dla szczeniaków powinna zawierać więcej substancji mineralnych odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój układu kostnego. Zdarza się, że przy niewłaściwym zbilansowaniu diety wzrost kości nie nadąża za wzrostem masy ciała, co prowadzi do deformacji i problemów ze stawami. Karmy dla psów ras olbrzymich nie powinny być również zbyt kaloryczne i przesycone białkiem. Dzięki temu organizm młodego psa nie będzie rósł zbyt gwałtownie.