Kto dzwonił? Czyj to numer? Zobacz, jak sprawdzić

co to za numer 27 100
co to za numer 27 100

Czy zdarzyło Ci się widzieć na telefonie połączenie od nieznanego numeru? Dla wielu dojrzałych osób taka sytuacja może być przyczyną stresu i lęku. Dlatego zapoznaj się z tym artykułem, by dowiedzieć się, jak sprawdzić, czyj to numer i kto dzwonił.

Czy jest się czego obawiać

W obecnych czasach wielu nieuczciwych ludzi stara się wykorzystać dobroć osób starszych. Wiedzą, że są one skłonne do pomocy nawet wobec nieznajomych. Dlatego właśnie trzeba zachowywać czujność w rozmowach telefonicznych. Gdy na ekranie pojawia się nieznany numer, myślisz, kto dzwonił i czego od Ciebie chciał. Nie zawsze jednak musi to być próba oszustwa albo oferta telemarketera.

Zdarza się, że ktoś z rodziny zmienił swój numer telefonu i chce się z Tobą skontaktować. Niestety nie zawsze wiesz o tym wcześniej, dlatego nie posiadasz do niego aktualnego kontaktu. Taka osoba może wysłać wiadomość, żebyś nie musiał zastanawiać się, kto dzwonił. Jeśli jednak tego nie zrobi, na ekranie pojawi się nieznany numer. Jeśli jednak po pierwszych sekundach rozmowy nie poznajesz głosu rozmówcy, może to być ktoś nieznajomy. Co wtedy zrobić?

Jak rozmawiać z obcymi

Telemarketerzy, osoby oferujące pożyczki lub zapraszające na pokazy pościeli czy naczyń często dzwonią do osób starszych. Taki telefon nie musi oznaczać dla Ciebie niemiłych konsekwencji. Wystarczy, że będziesz wiedzieć, co mówić, a czego nie mówić w trakcie takiej rozmowy. Uwzględnij kilka poniższych wskazówek:

Nie bój się zadawać pytań

Ludzie, którzy chcą coś sprzedać, przedstawiają się tak szybko, że trudno jest usłyszeć, czyj jest nieznany numer i skąd dzwoni. Dlatego nie obawiaj się przerwać rozmówcy i zapytać o dane osobowe. Jeśli nie poinformuje Cię, skąd ma Twój numer, masz prawo przerwać rozmowę.

Nie wyjawiaj swojej sytuacji

Jeśli osoba po drugiej stronie słuchawki pyta o sprawy poufne i osobiste nie masz obowiązku tego mówić. Gdy zapyta o PESEL czy inne dane bądź ostrożny i nie kontynuuj rozmowy, jeśli nie masz pewności co do rozmówcy. Dzięki temu unikniesz problemów. Nie bój się tego zrobić.

Jak sprawdzić kto dzwonił

Istnieją strony internetowe, na których możesz bezpłatnie sprawdzić czyj to numer. Pamiętaj jednak, że w dobie ograniczeń związanych z przetwarzaniem danych osobowych imiona i nazwiska nie są powszechnie dostępne. Ustalenie posiadacza nieznanego numeru nie będzie więc możliwe, zaprowadzi Cię jednak do operatora komórkowego.

Dzięki serwisom pomagającym znaleźć rozmówcę możesz dowiedzieć się, czy ten numer należy do kogoś prywatnego, czy instytucji. Wtedy nie będziesz musiał zastanawiać się drugi raz czy odbierać takie połączenie, czy nie. Jeśli spodziewasz się telefonu z banku czy od operatora telefonu albo innej usługi może się okazać, że trzeba odebrać. Jeśli nie znasz firmy, z której ktoś próbował się dodzwonić, wiesz już, że zrobiłeś dobrze, nie podnosząc słuchawki.

Bądź czujny i ostrożny wobec nieznanych numerów. Aby nie popadać w panikę, dobrze, żebyś wiedział, jak rozmawiać z obcymi osobami przez telefon, jeśli już dojdzie do takiej sytuacji.