Trzynasta emerytura – dla kogo i ile?

Trzynasta emerytura
Trzynasta emerytura

Przez lata seniorzy byli grupą społeczną, o którą Państwo dbało jedynie w stopniu marginalnym. Długie kolejki do lekarzy, czy niewielkie emerytury, znacznie obniżają standard życia. Od lat pojawiały się plany dotyczące wsparcia osób starszych.

Pomimo pomysłów wielu partii, żadne konkretne działania nie weszły w życie, a seniorzy wciąż są w trudnej sytuacji. Jak zwykle przed wyborami partie zabiegają o względy tej jakże licznej w Polsce grupy społecznej – rząd PiS niespodziewanie znalazł w budżecie pieniądze, dzięki którym emeryci i renciści dostaną w maju tzw. „trzynastą emeryturę”, ale nie jest to rozwiązanie systemowe i na razie nie wiadomo, czy takie wypłaty będą kontynuowane w kolejnych latach.

Podczas niedawnej konwencji wyborczej partii rządzącej, ogłoszono Nową Piątkę PiS, która ma stanowić nowy pakiet zmian i pomocy obywatelom. Kolejne punkty dotyczą: zmian w polityce rodzinnej, zmian dla młodych, zmian warunków zatrudnienia, zmian w komunikacji miejskiej, a także zmian w polityce wobec emerytów i rencistów. O ile w większości przypadków partie realizują postulaty przedwyborcze dopiero po wygranych wyborach, o tyle w przypadku pakietu Nowej Piątki PIS będzie to wyglądało inaczej, a seniorzy dostaną wsparcie wcześniej. Najnowsze przepisy mają wejść w życie już w najbliższych miesiącach, co ma zapewnić partii rządzącej dobry wynik w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju, a później w krajowych wyborach na jesieni.

Kto może liczyć na trzynastą emeryturę?

Jeden raz na rok emeryci i renciści z częściową bądź całkowitą niezdolnością do pracy otrzymają dodatkowe środki pieniężne. Pieniądze dostaną też osoby na świadczeniach przedemerytalnych, zasiłkach przedemerytalnych, świadczeniach kompensacyjnych, emeryturach pomostowych. Wypłacana w maju trzynasta emerytura, ma być w wysokości minimalnej emerytury i będzie ona przysługiwała każdemu emerytowi i renciście, bez żadnego kryterium dochodowego.

Jak otrzymać 13 emeryturę? Czy musisz coś robić?

Pierwsza wypłata 13. emerytury ma być już 1 maja 2019 roku. Oficjalnie potwierdzają to politycy PIS, w tym premier, Mateusz Morawiecki. Czasu zostało niewiele, a wciąż nie ma zbyt wielu szczegółów dotyczących samej procedury wypłaty. Prawdopodobnie nie będzie trzeba wypełniać dodatkowych druków. Politycy już teraz obiecują, że pieniądze będą nie tylko w tym roku, ale również w latach kolejnych, choć na razie należy to traktować raczej jak obietnicę wyborczą, a nie twarde zobowiązanie. Z 13. emerytury w 2019 roku skorzysta prawie 9 milionów osób.

Ile wyniesie trzynasta emerytura?

Wysokość świadczenia może w kolejnych latach ulec zmianom, co wynika z tego, że może być inna kwota minimalnej emerytury. W tym roku jest to 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł netto, i to właśnie taką wypłatę otrzymają w maju seniorzy. Patrząc na liczbę osób, która będzie korzystała z tego programu, 13. emerytura będzie kosztowała Rząd 8-9 mld zł. Przed wyborami politycy zaciekle walczą o głosy wyborców. W poprzednich latach plan pomocy seniorom uwzględniały różne partie. Na razie bezowocnie, a osoby starsze wciąż pozostają bez wsparcia. Tym razem ma być inaczej przez to, że wypłata ma być jeszcze przed wyborami. Daje to nadzieję na to, że dzięki najnowszym planom PIS, seniorzy faktycznie otrzymają pomoc.

Czytaj więcej: Trzynastka dla emerytów – od kiedy można liczyć na 13. emeryturę?