Ćwiczenia na bolący kręgosłup

Ćwiczenia na bolący kręgosłup
Ćwiczenia na bolący kręgosłup

Czy w człowieku rośnie drzewo? W jodze drzewem życia określa się w ludzkim ciele  kręgosłup. Stanowi on kwintesencję naszego zdrowia oraz drogę dla bodźców przepływających od rdzenia kręgowego do mózgu, gdzie są przetwarzane, by potem wracać tą samą drogą. Podpowiadamy, jakie wykonywać ćwiczenia na bolący kręgosłup.

Można powiedzieć, że ten przepływ nie kończy się nigdy, mózg ciągle coś przetwarza, nieustannie mamy do czynienia z nowymi bodźcami. A co, jeśli na tym 70-centymetrowym odcinku zadzieją się jakieś zakłócenia?

Nie ze stali zrobiony

O te zakłócenia nie trudno. Mamy bowiem jeden kręgosłup na całe życie, a jak wiadomo w życiu mamy do czynienia z pewnymi zewnętrznymi i wewnętrznymi czynnikami, które naruszają stabilność kręgosłupa i przepływy energii w nim zachodzące. Niepoprawna praca kręgosłupa może wynikać z mechanicznych uszkodzeń, które z kolei najczęściej wiążą się z ignorowaniem praw mechaniki. Jednak równie niekorzystnie potrafi działać stres. Brak emocjonalnej równowagi wywołuje wzmożone napięcia w poszczególnych częściach kręgosłupa i ciała, co zakłóca jego poprawną pracę. Co więcej, z wiekiem kręgosłup działa gorzej przez procesy zwyrodnieniowe, co często wiąże się z niewystarczającym nawodnieniem organizmu.

Na bolący kręgosłup

Nie jesteśmy bez wpływu na to, co dzieje się z naszym kręgosłupem. Tak, jak możemy mu zaszkodzić brawurą czy lekceważeniem dbania o zdrowie, tak możemy się zrehabilitować i pomoc mu wrócić do zdrowia. Jakie ćwiczenia są najlepsze na wzmocnienie kręgosłupa? Najlepiej, jeśli zapewnimy mu odpowiednie ćwiczenia ok. 3 razy w tygodniu. Należy w nich uwzględniać zarówno odcinek piersiowy, jak i lędźwiowy kręgosłupa. Wiele badań wskazuje, że seniorom dobrze robią ćwiczenia siłowe, gdyż aktywizują one komórki kości, dzięki temu te stają się zwarte i mocne. Na początek, aby rozgrzać stawy, dobrze jest zrobić 10-minutową rozgrzewkę, wykonując krążenia ramion, stop, bioder i innych stawów. Ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego dotyczą dolnej partii pleców. Dla przykładu mogą być takie:

  1. Ćwiczenie polegające na leżeniu na plecach ze zgiętymi kolanami. Stopy przylegają do podłoża, ręce leżą wzdłuż ciała. Unosimy kolana, zachowując kąt prosty, ręce umieszczamy pod kolanami i powoli przyciągamy kolana do klatki piersiowej. Następnie odstawiamy nogi do pozycji wyjściowej.
  2. Ćwiczenie zaczynamy od tej samej pozycji na leżąco. Następnie unosimy biodra tak, by między kolanami a biodrami utworzyła się linia prosta. Oba ćwiczenia powtarzamy po 5 razy.

Ćwiczenia na odcinek piersiowy kręgosłupa można zastosować następujące:

  1. W pozycji klęku podpartego kolana ustawiamy dokładnie pod biodrami, a nadgarstki pod barkami. Plecy wraz z głową i pośladkami powinny tworzyć prostą linię. Następnie podnosimy przed siebie jedną rękę, by również tworzyła linię z resztą. Wytrzymujemy tak 5 sekund, wracamy do pozycji wyjściowej i z drugą ręką postępujemy tak samo.
  2. Koci grzbiet to ćwiczenie raczej znane wszystkim. Najlepiej wykonywać je na przemian z pozycją wklęsłych pleców. Dobrym ćwiczeniem będą też pompki na stojąco z oparciem rąk o ścianę.

Zdaniem lekarzy, już przy ok. 50 r.ż. nowe komórki kostne powstają wolniej, a stare giną szybciej, w związku z czym jest ich mniej i łatwiej ulegają przeciążeniu. Dobrze jest mniej się przeciążać, nawet jeśli wydaje nam się, że mamy cały czas tyle samo sił. Pływanie będzie świetnym relaksem dla całego kręgosłupa, więc jeśli ćwiczenia z jakiegoś powodu nie wchodzą w grę, zapewnijmy mu przynajmniej basen i mniejsze obciążenia.