Strefa prysznica bezpieczna dla seniora – jak ją zaplanować?

prysznic walk-in dla seniora

Ograniczenia ruchowe, jakie przychodzą razem z wiekiem, dla wielu osób mogą być krepujące. Pomimo pewnych trudności w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności, seniorzy chcą być samodzielni. Szczególnie w sytuacjach tak intymnych, jak kąpiel. Dlatego osoby 60+ często decydują się na remont łazienki, którego celem jest dostosowanie strefy prysznica do wspomnianych ograniczeń ruchowych.

Łazienka to jedno z tych miejsc, w których szczególnie łatwo o wypadek. Mając na względzie bezpieczeństwo naszych bliskich i swoje własne łazienkę warto wyposażyć w szereg udogodnień, które zwiększą komfort i zniwelują ryzyko wypadku. Jak zatem zaplanować bezpieczną strefę prysznica dla seniora? Podpowiadamy!

Strefa prysznica bez barier dla seniora

Strefa prysznica dla senioraPrzede wszystkim należy pamiętać, że każda potencjalna przeszkoda może stać się z czasem barierą nie do przekroczenia. Progi, podwyższenia, głębokie brodziki i ciasne kabiny prysznicowe raczej nie ułatwią życia seniorom. W ich przypadku najwygodniejszą formą zaaranżowania przestrzeni kąpielowej będzie prysznic typu „walk-in„. Taki prysznic „walk-in” to otwarta, szeroka strefa prysznicowa, oddzielona wyłącznie ścianką. – W prysznicach typu walk-in najbezpieczniej zamontować brodzik zlicowany z poziomem podłogi. Dzięki temu zyskamy jednolitą i równą powierzchnię – mówi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.  – W przypadku seniorów warto wybrać brodzik o wysokiej odporności na duże obciążenia. Należy bowiem przewidzieć wszystkie scenariusze i mieć na względzie fakt, że z czasem osoba starsza może potrzebować naszej pomocy podczas kąpieli, a nawet być zmuszona wjechać pod prysznic na wózku inwalidzkim – dodaje.

Pewna nawierzchnia – z klasą antypoślizgowości A

Wybierając brodzik dla seniora warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort użytkowania strefy prysznicowej. Oprócz stabilności konstrukcji brodzika, nie tylko na dnie, ale również na rantach, bardzo ważna jest jego antypoślizgowość, w szczególności  w kontekście jego przeznaczenia dla osób starszych lub z niepełnosprawnością ruchową. – Z oferty Schedpol dla seniorów polecam brodziki o powierzchni naturalnego kamienia – mówi Piotr Fuhrmann. –  Posiadają one w większości klasę antypoślizgowości A, co pozwala czuć się użytkownikom brodzika komfortowo podczas kąpieli. Na indywidualne zamówienie dowolny brodzik można jeszcze dodatkowo  wyposażyć w specjalną powłokę antypoślizgową  SafeMase® Triple Protect potwierdzoną atestem TÜV. Powierzchnia ta zawiera drobnoziarnistą strukturę, po której przyjemnie chodzi się boso, a dodatkowo  łatwo utrzymuje się ją w czystości. Ponadto brodziki te (np. Kalait czy New Horizons) wykonane są z materiałów posiadających znakomite parametry termiczne, utrzymując ciepło powierzchni pod stopami.

Ważne udogodnienia – siedzisko, uchwyty, półki

Osoby z niepełnosprawnością ruchową docenią elementy wykończenia strefy prysznicowej, które ułatwią im samodzielną kąpiel. Na jednej ze ścian można zamontować otwierane siedzisko oraz pomocne uchwyty. Ważne, aby bateria prysznicowa znalazła się na takiej wysokości, by z łatwością można było jej używać również w pozycji siedzącej. Obok typowej deszczownicy powinna również znaleźć się w zasięgu ręki odrębna słuchawka prysznicowa. Nie należy zapominać też o wygodnych półkach i innych systemach przechowywania kosmetyków.  Więcej informacji na stronie: www.schedpol.pl