Jak poprawić sprawność ruchową? Ćwiczenia dla seniora

Ćwiczenia dla seniora

Lubimy usprawniać. Tworzymy nowe technologie automatyzujące procesy, w które jako ludzie jesteśmy na różnych obszarach zaangażowani. Chcemy mieć łatwiej, szybciej i skuteczniej. Czemu zatem ćwiczenia fizyczne wywołują w nas tyle oporu, uników i niechęci?

Przecież to tylko dla naszego zdrowia, by było łatwiej, szybciej i efektywniej. Ćwiczyć powinniśmy zawsze, utrzymując jak najdłużej dobrą kondycję. Jakie ćwiczenia będą najlepsze dla seniorów, by zapewnić samodzielność, energię i zdrowie?

Usprawnianie ruchu

Gdy człowiek zabierał się za systemy inteligentnie zarządzające transportem drogowym, chodziło o uniknięcie korków bądź określenie czasu oczekiwania na autobus. Obok mobilności chodziło też jednak o poprawę bezpieczeństwa i zdrowie, chociażby w aspekcie ekologii. Kinezyterapia to technika leczenia ruchem, której celem jest usprawnienie mobilności, ale w obrębie ciała. W ćwiczeniach tego typu chodzi o zwiększenie siły mięśniowej, zakresu ruchu czy redukcję bólu i napięcia mięśniowego.

Ćwiczenia dla osób starszych różnicuje się od tych skierowanych do osób młodszych ze względu na większe obciążenie ryzykiem wystąpienia urazów, chorób i innych problemów związanych z wiekiem. Ponieważ długość życia w krajach rozwiniętych rośnie, potrzeba rehabilitacji geriatrycznej jest coraz wyraźniejsza. Jakie ćwiczenia po 70 roku życia polecane są przez specjalistów?

Ćwiczenia dla seniorów – główny cel

Generalnie chodzi o to, by proces starzenia nie musiał z założenia iść w parze z niesprawnością i zależnością od innych. Od tego bowiem w znacznym stopniu zależy poczucie satysfakcji z życia. Aby umożliwić to osobie starszej, należy ćwiczenia dobrać tak, by umożliwić schylanie się, wstawanie, chodzenie, podnoszenie oraz by ograniczyć ryzyko upadku. Dla przykładu, ćwiczenia aerobowe będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, którym podstawowe czynności ruchowe ogranicza nadmiar tkanki tłuszczowej.

Pozwalają one na przyspieszanie metabolizmu i zwiększenie wytrzymałości mięśniowej, w tym mięśnia sercowego.  Powinny one angażować wiele grup mięśniowych, dlatego dobrze sprawdzą się tu systematyczne treningi na rowerze, orbitreku, stepperze, a także pływanie, nordic walking i ćwiczenia na ergometrze wioślarskim. Tego typu ćwiczenia dla seniora poprawią wydolność krążeniową, oddechową, siłę mięśniową, a tym samym ogólnie sprawność ruchową.

Jak usprawnić osobę starszą, która musi leżeć?

Choroby układu kostnego, nerwowego czy oddechowego jak choroby płuc sprawiają, że chociażby tymczasowo jest się przytwierdzonym do łóżka. Choroby mózgu typu udar mogą sprawić, że taki stan może trwać znacznie dłużej. Długotrwałe leżenie choć konieczne, przynosi dodatkowe zdrowotne problemy, na przykład dotyczące układu krążenia. Jakie ćwiczenia dla osoby leżącej będą wskazane, by uniknąć pogorszenia stanu zdrowia?

Ćwiczenia powinny wiązać się z regularną zmianą pozycji, by zapobiec odleżynom czy martwicy. Sprawdzą się zgięcia i wyprosty stawów kolanowych, łokciowych czy nadgarstków oraz krążenia wykonywane naprzemiennie lewymi i prawymi stopami, nadgarstkami i nogami. Dobre są ćwiczenia polegające na zaciskaniu i puszczaniu. Dotyczy to zarówno ściskania piłeczki w dłoni, jak i większej piłki umieszczonej między kolanami. Mięśnie pośladków i ud można wyćwiczyć poprzez unoszenie bioder i zaciskanie pośladków z ramionami ułożonymi wzdłuż tułowia. Wszelkie sięganie, podciąganie nóg do klatki piersiowej, krążenia kończynami będą natomiast usprawniać zakres ruchu.

Ruch to zdrowie, mobilność, bezpieczeństwo, ale też dobry stan psychiczny. Podobnie jak transport drogowy, możliwość poruszania się daje poczucie niezależności, sprawczości. Usprawniać swoje możliwości ruchowe warto zawsze, nawet jeśli borykamy się z ograniczeniami, które już z nami zostaną.