Spis treści
Tarta przybyła do nas z Francji i jest dosyć nietypowym ciastem, ponieważ można jeść je w wersji „na słono”. Jedną z jej odmian jest quiche, którego nadzienie stanowi masa jajeczna z dodatkami. Dzisiaj naszym celem będzie jednak pyszna i zdrowa tarta ze szpinakiem. Tarta może być przekąską na podwieczorek lub pełnowartościowym posiłkiem obiadowym.
W czym upiec idealną tartę?
Aby móc upiec tartę, potrzebna jest specjalna foremka – okrągła i płytka z falowanymi brzegami lekko odchylonymi na zewnątrz. Na rynku istnieją także foremki w innym kształcie, jednak bez tej właściwej nie uzyskamy tradycyjnej formy tarty.
Foremka może być blaszana, szklana, silikonowa lub ceramiczna – nie ma to akurat większego znaczenia, materiał zależy wyłącznie od naszych preferencji. Pamiętajmy jednak sprawdzić najpierw, czy nadaje się ona do pieczenia w wysokich temperaturach w piekarniku. Najpopularniejszą foremką jest ta blaszana, ponieważ jest stosunkowo tania.
Co trzeba wiedzieć o cieście francuskim?
Ciasto francuskie możemy kupić gotowe do pieczenia po wyjęciu z opakowania w każdym markecie. Idealne ciasto francuskie jest kruche, ale nie rozpada się – nie jest łatwe osiągnięcie takiego rezultatu bez odpowiedniej praktyki. Jednak jeśli chcemy zrobić spód do tarty ze szpinakiem w sposób tradycyjny, warto jeszcze wiedzieć o kilku zasadach, zanim zaczniemy wyrabiać składniki.
Po pierwsze ciasto francuskie należy wyrabiać możliwie szybko. Pomóc w tym może robot kuchenny. Konieczne jest również schłodzenie ciasta, i to nawet dwukrotnie – zaraz po wyrobieniu i chwilę przed włożeniem do piekarnika. Wynika to z faktu, iż ciasto francuskie ma w sobie dużą zawartość masła. Warto też wiedzieć, że spód do słodkiej tarty powinno przygotowywać się nieco inaczej.
Przepis na ciasto francuskie
Do ciasta francuskiego będą nam potrzebne następujące składniki:ui
- 250 gram mąki pszennej,
- 150 gram masła,
- żółtko,
- 50 ml wody,
- szczypta soli.
Najpierw najlepiej przesiać mąkę przez stolnicę, a masło pokroić na mniejsze kawałki. To zapewni łatwiejsze osiągnięcie idealnej konsystencji masy i przyspieszy cały proces wyrabiania ciasta. Następnie należy te dwa składniki połączyć ze sobą i dodawać resztę: żółto, solę i wodę. Po wyrobieniu masy trzeba ją zawinąć w folię, na przykład aluminiową, i włożyć do lodówki na przynajmniej pół godziny. W tym czasie można rozgrzać piekarnik do temperatury 190 stopni. Po wyjęciu masy z lodówki trzeba ją oczywiście rozwałkować, a także podziurkować widelcem. Ciasto piec należy przez 20 do 30 minut.
Jak przygotować szpinakowe nadzienie?
W wersji obiadowej najpopularniejsza jest tarta ze szpinakiem. W międzyczasie gdy ciasto francuskie stygnie po wyjęciu z pieca, można rozpocząć przygotowywanie nadzienia. Potrzebny będzie:
- szpinak (mrożony, około 400 gram),
- dwa opakowania sera feta,
- kilka ząbków czosnku,
- dwa całe jajka,
- łyżka masła,
- przyprawy.
Cały proces smażenia powinien odbywać się na wolnym ogniu. Należy rozgrzać patelnię i roztopić na niej łyżkę masła. Następnie dodać czosnek (wcześniej drobno posiekany) i smażyć, aż się zarumieni. Wtedy można dodać zamrożony szpinak. Gdy będzie już gotowy, należy go chwilę studzić, dodać ser feta oraz jajka, a na samym końcu doprawić do smaku. Wymieszaną masę umieść na podpieczonym spodzie. Całość należy piec w 180 stopniach przez mniej więcej 25 minut. Tarta ze szpinakiem gotowa!