Europejskie stolice – zwiedzamy Amsterdam

embankment of canal ring at spring, Amsterdam at fall, Netherlands

W tym odcinku naszego cyklu „Europejskie stolice” zwiedzamy Amsterdam – stolicę Królestwa Niderlandów. Nie jest to oczywisty kierunek turystyczny, choć miasto to cieszy się dużym uznaniem na świecie. Jest cenione ze względu na spójną architekturę, interesujące muzea oraz otwartych mieszkańców.  Amsterdam położony jest na dwiema rzekami – Amstel i IJ oraz 160 kanałami, które tworzą sieć wodną dzielącą miasto na wiele wysp połączonych mostami. Dlatego stolica Niderlandów bywa czasem określana mianem Wenecji Północy.

Jak dostać się z Polski do Amsterdamu?

Zwiedzamy Amsterdam
fot: Piotr Jakubowski

Najszybciej i najwygodniej dostaniemy się do Amsterdamu samolotem – podróż lotnicza trwa około 2 godzin.  Najwięcej możliwości oferują niderlandzkie linie lotnicze KLM, które do Amsterdamu latają aż z pięciu polskich lotnisk: Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania i Wrocławia. Nasz narodowy przewoźnik LOT oferuje jedynie takie połączenia z Warszawy. Jeżeli chodzi o tzw. tanich przewoźników, to zarówno Ryanair, jak i Wizzair, nie latają do Amsterdamu.  W swojej ofercie mają lotnisko Eindhoven, które położone jest  około 130 km od stolicy.  Można też znaleźć oferty połączeń autokarowych, np. firmy Flixbus (koszt około 300-400 zł w jedną stronę). Jest to jednak rozwiązanie głównie dla osób nie lubiących podróży lotniczych, bo podróż autokarem zajmuje ponad 18 godzin.  Podobnie długo może trwać podróż koleją, ale dodatkowo trzeba będzie się kilka razy przesiadać.

Zwiedzamy Amsterdam – średniowieczne centrum

Zwiedzamy AmsterdamZwiedzanie stolicy Niderlandów warto rozpocząć od historycznego centrum. Najlepszym punktem orientacyjnym będzie tu Pałac Królewski (Koninklijk Paleis) i zawsze gwarny Plac Dam, który znajduje się przed nim. Zwiedzanie tego obiektu jest możliwe, ale polecamy to jedynie osobom, które mają dużo czasu i duży budżet.  Przy tym samym placu dla fanów figur woskowych przedstawiających znane osobistości znajduje się Madame Tussauds Amsterdam. Jest to filia znanego m.in. z Londynu muzeum. Bilet kosztuje 22 EUR, a znajdziemy tam figury m.in. miejscowej rodziny królewskiej, brytyjskiego Księcia Harry’ego i Megan Markle, Baracka Obamy, piosenkarki Beyonce czy słynnej redaktor naczelnej czasopisma VOUGE i wyroczni w kwestiach mody – Anny Wintour.

Najstarszym budynkiem miasta jest pochodzący z 1306 roku kościół Oude Kerk, który znajduje się w centrum cieszącej się złą sławą Dzielnicy Czerwonych Latarni. W tym protestanckim kościele znajdziemy m.in. XV-wieczne organy, nagrobki znanych postaci, a za 8 EUR można wejść na wieżę.  Drugi najważniejszy kościół w Amsterdamie to Nieuwe Kerk, który zbudowano w XV wieku w stylu późnego gotyku przy Placu Dam obok Pałacu Królewskiego. Obecnie nie pełni on już funkcji kościelnych, ale jest wykorzystywany do wystaw oraz koncertów organowych.

Ostatnią atrakcją tej części miasta jest Beginaż, czyli Begijnhof – niepozorny dziedziniec pełen małych 14-wiecznych domków i ogrodów, gdzie beginki prowadziły religijne życie bez ślubów zakonnych. Beginaż był więc swego rodzaju klasztorem.

Niderlandzkie malarstwo i muzea

Kolejny ważny punkt orientacyjny w planie zwiedzania Amsterdamu to Vondelpark znajdujący się w południowej części miasta. Ten wąski i długi park, to miejsce gdzie można odpocząć w zielni i na spokojnie poobserwować mieszkańców Amsterdamu w ich codziennych rutynach.  Z Vondelparku możemy łatwo pieszo przemieścić się do muzealnego centrum miasta, gdzie znajdują się największe atrakcje dla fanów sztuki, a szczególnie malarstwa niderlandzkiego.

Zwiedzamy Amsterdam
fot: Piotr Jakubowski

Największym i najważniejszym museum w Królestwie Niderlandów jest oczywiście Rijksmuseum, czyli muzeum narodowe. W tym charakterystycznym, 3-piętrowym budynku z 1885 roku znajdziemy aż 80 sal wystawienniczych. Prezentowane są tam najcenniejsze dzieła malarskie, grafiki, rzeźby oraz sztuka użytkowa (np. porcelana z Delft czy domki dla lalek). Kolekcja malarstwa Rijskmuseum obejmuje ponad 5 tysięcy obrazów takich mistrzów, jak: Frans Hals, Johannes Vermeer, Jan Steen, Rembrandt i jego uczniowie. Rijskmuseum posiada także kilka obrazów Van Gogha. Najważniejsze obrazy tego muzeum to „Bitwa pod Waterloo” (na I piętrze), największy olejny obraz w Rijksmuseum pędzla Jana Willema Pienemana z 1824 oraz „Straż nocna” Rembrandta z 1642 roku (na II piętrze). Wizytę w Rijksmuseum najlepiej jest zaplanować wcześniej, a bilety (koszt 20 EUR) kupić przez internet na stronie muzeum (https://www.rijksmuseum.nl/en) – w ten sposób ominiemy kolejki.

Drugie najczęściej odwiedzane muzuem Amsterdamu to oczywiście Van Gogh Museum. Jego siedziba znajduje się w pobliżu Rijksmuseum, a więc obie wizyty można zaplanować na ten sam dzień.  Tu również najlepiej jest zakupić bilety (20 EUR) z kilkudniowym wyprzedzeniem przez stronę internetową muzeum: https://www.vangoghmuseum.nl/en.  Szczycące się największą na świecie kolekcją dzieł Vincenta van Gogha muzeum prezentuje je w sposób chronologiczny na czterech kondygnacjach. Zobaczymy tu około 200 obrazów i 500 rysunków Van Gogha i współczesnych mu twórców (np. Gauguin i Monet), m.in. tak słynne dzieła jak:  „Jedzący kartofle” (1885), „Czaszka z palącym się papierosem” (1886), liczne autoportrety malarza, „Słoneczniki” (1889) czy „Pole pszenicy z krukami” (1890).

Browar Heinekena i rejs łodzią po kanałach Amsterdamu

Zwiedzamy Amsterdam
fot: Piotr Jakubowski

Jednym z symboli miasta jest także znany na całym świecie browar Heineken, który założono w 1864 roku. Obecnie piwo pod tą marką jest produkowane na całym świecie. Historyczny budynek browaru w Amsterdamie został zamknięty w 1988 roku. Następnie został on przekształcony w interaktywne muzeum pod nazwą Heineken Experience. Bilet kosztuje 21 EUR i obejmuje również kufel zimnego piwa na zakończenie zwiedzania. Istnieje również możliwość wyprodukowania unikalnej butelki Heinekena z naszym imieniem.

Po odwiedzeniu browaru możemy się wybrać na malowniczy rejs łodzią po licznych kanałach Amsterdamu.  Po drugiej stronie ulicy przy której znajduje się Heineken Experience znajduje się przystań, z której odpływają różne rodzaje rejsów. Najtańsze 1-godzinne rejsy kosztują około 14 EUR i naprawdę warto się na nie wybrać.

Tulipany i holenderskie sery

Podobno przeciętny Holender zjada 14 kg sera rocznie, więc z pewnością jest to jeden z najpopularniejszych lokalnych przysmaków. W Amsterdamie znajdziemy wiele sklepów, gdzie można nabyć lokalne sery. Najpopularniejszym jest De Kaaskamer, w którym półki uginają się pod ciężarem wielu bardzo różnych gatunków sera. Warto przywieźć jako prezent taki holenderski ser żółty.

Czym byłyby Niderlandy bez widoku pól pełnych tulipanów? Jeżeli szukamy sadzonek tych pięknych kwiatów, to w Amsterdamie z pewnością takie znajdziemy.  Najlepiej wybrać się na popularny targ kwiatowy, czyli Bloemenmarkt, znajdujący się nieopodal Beginażu.