Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić

Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić

Swego nie znacie? Wieloletni mieszkańcy Wrocławia, którzy nigdy nie widzieli Panoramy Racławickiej a ludzie rodem z gór, których noga nigdy nie stanęła na kluczowych dla regionu szczytach to wcale nie rzadkość.

Jak mamy coś pod nosem, zakładamy, że w każdej chwili możemy tam być i zdecydowanie bardziej doceniamy to, co odległe. Organizujemy podróże zagraniczne w góry, do stolic i znanych zabytków. Cudze chwalimy znacznie chętniej.

Polskie obiekty, o których wszyscy wiemy

Wiedzieć nie znaczy widzieć. Wiadomo, że każdy z nas ma swoje preferencje, jeśli chodzi o sposób spędzania czasu wolnego. Wakacje nad morzem, w górach czy tłocznych miastach? W każdym można zetknąć się z naszą bogatą historią — w postaci architektury, wydarzeń historycznych bądź charakterystycznych dla naszego kraju krajobrazów, parków, roślin. Jadąc do Trójmiasta, możemy zwiedzić Gdańsk, którego historia sięga roku 980. Dzięki swojemu położeniu u ujścia Wisły można było drogą wodną transportować polskie towary.

Wolne miasto Gdańsk w okresie międzywojennym, wyraźne aspiracje wolnościowe po II wojnie światowej czy rok 80., kiedy to słynne strajki w Stoczni Gdańskiej doprowadziły do zniszczenia powojennego porządku i powstania nowej mapy politycznej Europy. Same w sobie te wydarzenia historyczne i wolnościowy wizerunek Gdańska powinny zachęcić do odwiedzin, co w oczywisty sposób można połączyć z relaksem w nadmorskim klimacie.

Wszystkie nogi w Bieszczady

Pozostając w klimacie wolnościowym, choć już nie nadmorskim, należy choć raz w życiu udać się w Bieszczady. Inne góry w Polsce nie mogą równać się z dzikością, ogromem lasów i małym zaludnieniem tego regionu kraju. To w oczywisty sposób przekłada się na czyste powietrze i niebo, na którym wieczorami można oglądać wyraźne gwiazdy nieprzyćmione przez smog, dym i światła miast. Przyroda z bukowymi lasami i alpejskimi trawami to niepowtarzalne doświadczenie kojące nerwy i zestresowany umysł.

W tym regionie funkcjonuje Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła, dlatego można tu zetknąć się z tradycyjnym polskim rzemiosłem wciąż praktykowanym, choć w reszcie kraju często zapomnianym. Szkoła organizuje warsztaty, podczas których każdy może spróbować swoich sił w garncarstwie, ceramice, pieczeniu chleba czy kaligrafii. Warta zobaczenia jest też niepowtarzalna architektura Bieszczad. Strzecha na dachach, cerkwie i kościoły wykonane z drewna, murowane ratusze dają odczuć, że Bieszczady to mieszanka różnych narodowości, religii i kultur.

Malbork historią malowany

Miłośnicy historii i architektury w swoich podróżach nie mogą ominąć Malborka. Nie wszyscy wiedzą, że słynny Zamek Malborski znajduje się na liście zabytków UNESCO. Jednak ta potężna forteca krzyżacka to nie jedyna atrakcja Malborka. Dla chętnych spędzenia tam dłuższego czasu wartą zobaczenia będzie też Twierdza Malbork wzniesiona na początku XX wieku i rozbudowana po I wojnie światowej. Fort ten miał na celu obronę mostów w Malborku i Tczewie. Ciekawe do zobaczenia jest też nowe, bo uruchomione w 2018 roku Muzeum Miasta Malbork gromadzące eksponaty dokumentujące historię miasta. Pobyt warto przypieczętować rejsem po rzece Nogat, które to rejsy rozpoczynają się z przystani usytuowanej przy wspomnianym zamku w Malborku.