Populacja osób w starszym wieku jest duża i stale rosnąca. Wynika to między innymi z rozwoju opieki zdrowotnej. Wielu seniorów odczuwa samotność oraz depresję z powodu braku bliskich więzi z najbliższymi osobami z rodziny oraz mieszkania samemu.
Jednym z aspektów uczucia pustki po odejściu dzieci z domu, czyli tzw.” problemu pustego gniazda„ jest nieakceptowanie rzeczywistości po odejściu dzieci i ich usamodzielnieniu się. Senior broni się przed faktem, że dziecko odeszło z domu; jest w szoku i aby ratować się przed uczuciem straty, wmawia sobie, że wszystko to zły sen, z którego się na pewno obudzi.[2] Inny aspekt „zjawiska pustego gniazda”, to problem z emocjami. Pojawiają się one wtedy, gdy rodzic wie, że doznał straty z powodu odejścia z domu swoich dzieci. Emocje te, to uczucie: troski, złości, strachu, uczucia winy, miłości oraz wdzięczności albo radości. Gdy senior przeżywa stres związany z odejściem dzieci dołączają się zaburzenia snu i brak apetytu; starsza osoba może wtedy częściej chorować . Do tego dochodzi wrażenie pustki i odcięcia od reszty świata.
Sytuacja w domu po odejściu dzieci zmusza seniora, aby dostosował się do zmian w tym okresie życia.
Samotność w starszym wieku opisywana jest, jako negatywne uczucie smutku wywołane przez brak komunikacji z innymi ludźmi, brak towarzystwa lub osłabienie dotychczasowych relacji. Samotność znana jest wielu osobom, ale seniorzy są szczególnie na nią narażeni.
Około ½ osób w wieku 75 lat i więcej żyje samotnie, a 1 na 10 osób powyżej 65 roku życia uważa, że zawsze albo często czuje się samotna – to ok. 1 milion ludzi. Setki tysięcy ludzi w podeszłym wieku żyje samotnie – żyją w społecznej izolacji – zwłaszcza w wieku powyżej 75 lat.
Poczucie samotności wynika ze starzenia się albo choroby lub utraty miejsca pracy, śmierci małżonka i przyjaciół, czy też z powodu niepełnosprawności. Niezależnie od przyczyny, samotność prowadzi do depresji i spadku zdrowia fizycznego oraz złego samopoczucia. Starsi ludzie zazwyczaj nie proszą o pomoc, gdyż są bardzo dumni. Należy jednak zauważyć, iż samotność może dotknąć każdego, niezależnie od jego wieku.
Główne przyczyny samotności seniorów to:
- Emerytura: gdy traci się kontakty ze współpracownikami, oraz gdy nie idzie się do pracy pojawia się problem samotności
- Żałoba: powoduje uczucie samotności po stracie partnera.Podobne uczucie samotności powstaje wtedy, gdy partner idzie do domu opieki, a drugi senior zostaje sam w domu.
- Brak przyjaciół i towarzystwa: przyjaciół można stracić, gdy nie mieszka się na tym samym osiedlu lub jest się niepełnosprawnym ruchowo.
- Słabe zdrowie fizyczne: zły stan zdrowia albo problem z poruszaniem się może utrudniać życie towarzyskie .
- Lokalizacja: gdy nie mieszka się w pobliżu swojej rodziny i przyjaciół, zwłaszcza gdy mieszka się w domu opieki można odczuwać samotność
- Brak środka transportu: gdy senior nie może prowadzić auta z uwagi na stan zdrowia lub gdy nie ma samochodu zaczyna się izolować.
- Trudności finansowe: problemy finansowe utrudniają podróżowanie. Gdy senior nie może wyjść z domu tak często, jakby chciał, ma problem z nawiązywaniem kontaktów ze znajomymi zaczyna żyć w izolacji.
Samotność może negatywnie wpłynąć na zdrowie u starszej osoby. Jest to jeden z ważniejszych czynników, który prowadzi do depresji i myślenia o śmierci. Badanie, które przeprowadził Hansson i wsp. wykazały, że samotność prowadzi do niezadowolenia z kontaktów z własną rodziną i złych relacji z innymi osobami.
Depresja u seniora i izolowanie się, to główne problemy, które pogarszają jakość życia. Z drugiej jednak strony starość może być okazją do nawiązywania nowych znajomości i rozwijania swoich zainteresowań.
Nowe znajomości można nawiązać w Klubach Seniora, na wykładach dla starszych osób, lub wycieczkach organizowanych dla seniorów albo podczas wizyty u znajomych na party organizowanym z okazji imienin czy też np. Dnia Kobiet. Oprócz tego wiele starszych osób wyjeżdża do sanatorium i tam ma możliwość nawiązania nowych kontaktów towarzyskich. Gdy senior choruje, może skorzystać z pobytu na turnusie rehabilitacyjnym albo pójść do szpitala, aby podleczyć się. Tam także są osoby będące w podobnej sytuacji życiowej, z którymi można wymienić się spostrzeżeniami na temat zdrowia i choroby w starszym wieku.
Autor: lekarz medycyny Agnieszka Dorota Szczepanik
Bibliografia:
- Loneliness in older people – Live Well – NHS Choices
- Kast V, Syndrom opuszczonego gniazda. Poszukiwanie na nowo własnej tożsamości, Kielce 2003, s. 18.
- Beck A. T, Ward C. H, Mendelson M, Mock J, Erbaugh J. An inventory for measuring depression. Archives of General Psychiatry. 1961;4:561–571
- Warnick J. Listening with different ears: Counseling people over sixty. Ft. Bragg CA: QED Press; 1995.
- Singh,A. Loneliness, depression and sociability in old ageInd Psychiatry J. 2009 Jan-Jun; 18(1): 51
- Causes of loneliness in older people – Which? Elderly Care,
- Green B. H, Copeland J. R, Dewey M. E, Shamra V, Saunders P. A, Davidson I. A, Sullivan C, McWilliam C. Risk factors for depression in elderly people: A prospective study. Acta Psychiatr Scand. 1992;86(3):213–7
- Hansson R. O, Jones W. H, Carpenter B. N, Remondet J. H. International Journal of Human Development. 1986-1987;27(1):41–53