Spis treści
7 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Seksu – wyjątkowe święto, które podkreśla znaczenie intymności i bliskości w naszym życiu. Seks nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale również ma liczne korzyści zdrowotne. Jednym z najważniejszych aspektów, na które pozytywnie wpływa aktywność seksualna, jest jakość snu.
Seks od zawsze był integralną częścią ludzkiego życia, zarówno jako źródło przyjemności, jak i sposób na wyrażanie bliskości i miłości. W przeszłości podejście do seksu różniło się w zależności od kultury i epoki – od świętowania jego magicznej mocy w starożytnych rytuałach po bardziej pruderyjne podejście w niektórych okresach historii.
Współcześnie seks jest postrzegany nie tylko jako akt fizyczny czy prokreacji, ale także jako ważny element zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jest również uznawany za istotny element dobrego samopoczucia i jakości życia. Czy może wspomagać zdrowy sen?
Korzyści zdrowotne płynące z seksu
Seks przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszego organizmu. Poprawia nastrój, wzmacnia układ odpornościowy, działa pozytywnie na układ krążenia, pomaga w redukcji stresu, w walce z bólem, w utracie kalorii, a także znacząco poprawia jakość naszego snu.
Badania wskazują, że seks może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i zwiększeniu poczucia relaksu, co prowadzi do lepszego snu. W jednym z badań, aż 64% respondentów stwierdziło, że ich sen poprawił się po aktywności seksualnej z partnerem, a efekt ten był najsilniejszy, gdy obie strony osiągnęły orgazm[1].
W badaniu dotyczącym aktywności seksualnej, jakości snu i czasu potrzebnego na zaśnięcie, opublikowanym w czasopiśmie „Frontiers in Public Health, wskazano, że 71% respondentów zauważyło poprawę jakości snu po seksie z partnerem, a 62% stwierdziło, że zasypia szybciej. [2]
Uwolnij endorfiny
Podczas aktywności seksualnej organizm uwalnia endorfiny i oksytocynę, które pomagają w relaksacji i obniżeniu poziomu stresu. W rezultacie, po seksie łatwiej zasnąć i cieszyć się głębszym, bardziej regenerującym snem.
„W trakcie orgazmu wzrasta poziom prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za wywoływanie senności. Dodatkowo, podczas seksu wytwarzana jest oksytocyna, która redukuje stres i ułatwia spokojne zasypianie. Co więcej, prolaktyna utrzymuje niski poziom dopaminy nawet do dwóch tygodni po orgazmie, co pomaga zachować stan umiarkowanego zaspokojenia seksualnego.” – dodaje Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep
Jak poprawić jakość snu i cieszyć się lepszym seksem?
Poprawa jakości snu i lepsze doświadczenia seksualne mogą iść w parze. Seks to nie tylko źródło przyjemności, ale również kluczowy element naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Aby w pełni cieszyć się dobrym seksem i wysypiać się prawidłowo, należy zadbać o odpowiednie nawyki w sypialni.
„Przede wszystkim, dbaj o właściwą higienę snu: kładź się spać i wstawaj o regularnych porach, również w weekendy. Unikaj alkoholu, który może pogarszać jakość snu. Kofeina, popołudniowe drzemki i nikotyna również mogą wpływać na jakość wypoczynku. Stwórz odpowiednie warunki do snu, rezygnując z telewizora, komputera i smartfona w sypialni, ponieważ niebieskie światło działa pobudzająco i może cię rozpraszać. Zamiast tego, wykorzystaj ten czas na intymne chwile z partnerem lub na samodzielną relaksację. Pamiętaj, że seks poprawia sen, a dobry sen poprawia jakość życia seksualnego. ”– radzi Theresa Schnorbach, ekspert ds. snu w Emma Sleep
Emma – The Sleep Company jest firmą zarządzaną przez założyciela i wiodącą na świecie marką snu skierowaną bezpośrednio do konsumentów. Produkty Emma® są sprzedawane w sposób wielokanałowy, w tym D2C/online, marketplace’ach i ponad 2 800 sklepach stacjonarnych. Emma z powodzeniem współpracuje z ponad 170 sprzedawcami detalicznymi. 1,000+ członków zespołu Emmy pracuje na całym świecie, z biurami we Frankfurcie (Niemcy), Manili (Filipiny), Lizbonie (Portugalia), Mexico City (Meksyk) i Bukareszcie (Rumunia).
Theresa Schnorbach jest psychologiem i naukowcem zajmującym się snem, specjalizującym się w psychologii klinicznej i neuropsychologii poznawczej. Ukończyła szkolenie podyplomowe z zakresu Terapii Poznawczo-Behawioralnej Bezsenności (CBT-I) w Niemieckim Towarzystwie Badań nad Snem i Medycyny Snu (DGSM), uznanym przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Snem. Theresa jest zaangażowana w stosowanie nauki w prawdziwym świecie, aby pomóc ludziom obudzić się w najlepszym wydaniu. Dla zdrowego, szczęśliwego i dostatniego życia. Pracowała już z wieloma profesjonalnymi sportowcami z różnych dyscyplin, zarówno w sportach tradycyjnych, jak i e-sportowych. Theresa dołączyła do Emma – The Sleep Company w październiku 2020 roku i kieruje zespołem ds. badań nad snem oraz Emma Sleep Consultancy.
[1] https://www.readersdigest.ca/health/healthy-living/sex-improves-sleep-quality-study/
[2] https://satipharm.com.pl/blog/dlaczego-seks-jest-dobry-na-sen/