Spis treści
Tematyka zaburzeń pamięci w jakimś zakresie znana jest wszystkim. Rzadko problemy z pamięcią kojarzą się z syndromem HSAM, czyli zjawiskiem Hipermnezji polegającej na zapamiętywaniu wszystkich szczegółów swoich doświadczeń i zdobytych informacji. Częściej do głowy przychodzą kwestie utraty pamięci krótkotrwałej czy długotrwałej.
Bezlitosne statystyki na pewno do tego się przyczyniają, bo choć chcielibyśmy pamiętać więcej, z wiekiem pamiętamy coraz mniej. Jak to jest z tą pamięcią?
Pamięć związana z wiekiem
Według statystyk aż 40% wynosi wskaźnik rozpowszechnienia demencji po 85. roku życia. W grupie wiekowej 65-latków wskaźnik ten wynosi 5-7%. Dane te wyraźnie pokazują korelację między wiekiem a zaburzeniami pamięci. Z wiekiem po prostu nasz umysł zaczyna działać wolniej i potrzeba więcej czasu i wysiłku, by informacje docierające zrozumieć i zapamiętać. Za objawy otępienne najczęściej odpowiada choroba Alzheimera, której prawdopodobieństwo wystąpienia nasila się w wieku podeszłym.
Problemy z pamięcią mogą przejawiać się na wiele sposobów. Można mówić o trudnościach z zapamiętywaniem, problemach w procesie przechowywania informacji, czy w przypominaniu sobie potrzebnych informacji. Początkowo mogą mieć łagodny przebieg, ale i tak należy zwrócić uwagę, jeśli zaobserwujemy u siebie lub bliskiej nam osoby następujące objawy:
- Trudności w koncentracji uwagi
- Komplikacje związane z rozumieniem słów
- Problemy w myśleniu abstrakcyjnym potrzebnym do rozwiązywania problemów
- Zachwiania dotyczące orientacji przestrzennej
- Trudności z przyswajaniem nowych informacji, uczeniem się.
Jak postępować przy pierwszych problemach związanych z pamięcią?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza, któremu opowie się o swoich obserwacjach. Lekarz pokieruje nas dalej, zaczynając od badań laboratoryjnych, tych podstawowych jak morfologia, ale czasem i bardziej skomplikowanych, jak badanie stężenia witaminy B12 czy tarczycy. Może też okazać się konieczne wykonanie tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Wszystko to po to, by ustalić przyczynę problemów z pamięcią, a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.
Co robić, by wspierać pamięć na co dzień?
Swoim postępowaniem i higienicznym trybem życia mamy spory wpływ na opóźnienie lub łagodzenie problemów pamięciowych. Należy przyjrzeć się swojemu życiu, czy mamy odpowiednią ilość czasu na wypoczynek, czy spożywamy zdrowe, regularne posiłki i czy w naszym życiu obecny jest ruch. Aktywność fizyczna dobrze wpływa na funkcje poznawcze, dlatego powinna być wprowadzona w życie. Wskazane będą też wszelkie metody zapewniające trening pamięci, uwagi czy wypowiadania się.
Gry wymagające koncentracji, rozwiązywania problemów, liczenia, tworzenia słów będą doskonałą rozrywką dla osób, które obserwują u siebie pierwsze niepokojące objawy. Dobrym pomysłem może też być prowadzenie dziennika, w którym zapisywane będą wszelkie ważne wydarzenia, również te planowane. Warto też ustanowić sobie na co dzień wykonywanie tylko jednego zadania naraz.
Najlepsze ćwiczenia na pamięć dla seniora
Prawdą jest, że mamy ich mnóstwo pod ręką. Rebusy, krzyżówki, sudoku to zabawy logiczne dostępne w każdym kiosku i kupowanym tygodniku. Do tego istnieją specjalnie dedykowane do ćwiczenia pamięci zeszyty ćwiczeń zapewniające trening mózgu. Gra typu memory będzie dobrym ćwiczeniem pamięci wzrokowej, rozwiązywanie labiryntów pozwoli usprawniać pamięć i orientację przestrzenną, a rymowanki będą rozwijały słownictwo i pamięć świeżą. Przy odpowiedniej ilości czasu i zapału można też pokusić się o naukę języka obcego. Im więcej aktywności i zapału, tym problemy z pamięcią będą mniej nam doskwierać.