Spis treści
Seniorzy mają prawo do wielu różnych przywilejów. Wśród nich znajdują się również zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Oprócz tego, niektórzy z nich, po osiągnięciu wieku wymaganego przez dane miasto, mogą nawet korzystać z darmowych przejazdów.
Prawo do darmowych przejazdów stwarza doskonałą okazję ku temu, żeby trochę pozwiedzać albo spotkać się ze znajomymi, którzy mieszkają w odległych zakątkach tego samego miasta. Oprócz tego można z niego korzystać podczas załatwiania różnych codziennych spraw – takich jak np. robienie zakupów, wizyta u lekarza, czy fryzjera. Najważniejsze, by o nim wiedzieć i się nim cieszyć. W końcu po to tego rodzaju prawo do darmowych przejazdów zostało przyznane.
Darmowe przejazdy dla emerytów
Bezpłatne przejazdy to przywilej, którym mogą się cieszyć niektórzy z emerytów. W tej materii nie ma jednej uniwersalnej zasady, bo państwowe MPK to już przeszłość. Stąd też teraz w każdym większym mieście obowiązują zupełnie inne reguły. Ustalają je Rady Miasta i później są one wprowadzane w życie w poszczególnych oddziałach komunikacji miejskiej.
Trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że tego rodzaju przepisy i zapisy w poszczególnych regulaminach dotyczących darmowych przejazdów, ciągle się zmieniają. Co prawda zazwyczaj na korzyść seniora, jednak mimo wszystko warto się samodzielnie upewnić, żeby później nie mieć nieprzyjemności w autobusie podczas niezapowiedzianej kontroli biletów. Najłatwiej można to zrobić, dzwoniąc do danego oddziału Miejskiej Publicznej Komunikacji albo sprawdzając tego rodzaju informacje na stronie internetowej przewoźnika.
Od kiedy przysługuje zniżka na przejazdy
W całym kraju emeryci mogą korzystać z darmowych przejazdów – jednak w jednych regionach znacznie szybciej niż w innych. Oprócz tego mają oni prawo do różnego rodzaju zniżek na przejazdy. Poniżej przykładowe wytyczne (z niektórych polskich miast) na 2020 rok.
W Poznaniu i w Warszawie do darmowych przejazdów są uprawnione osoby, które skończyły 70 lat. Oprócz tego mogą tam podróżować bezpłatnie osoby niepełnosprawne. Pozostali renciści oraz emeryci mają prawo do 50% ulg w przejazdach.
W Katowicach też trzeba skończyć 70 lat, żeby jeździć komunikacją miejską za darmo, ale tam, z ulg na przejazdy, seniorzy mogą zacząć znacznie szybciej korzystać. Wszystko przez to, że już 65 latkowie mają tam 50% ulgi na przejazdy autobusami.
We Wrocławiu sytuacja wygląda jeszcze korzystniej – oczywiście z punktu widzenia emeryta, bo tam wystarczy skończyć 67 lat, żeby jeździć miejską komunikacją za darmo. Na tym jednak nie koniec, bo władze tego miasta każdego roku będą obniżać ten wiek aż do 65 lat.
W Szczecinie trzeba dłużej poczekać na możliwość bezpłatnego poruszania się po mieście. Tam też obowiązuje granica 70 lat, ale jeśli chodzi o uprawnienia do zniżek na przejazdy, to sytuacja wygląda jeszcze inaczej. Wszystko przez to, że tam prawo do 50% ulgi na przejazdy komunikacja miejską mają kobiety, które ukończyły 55 lat i mężczyźni, którzy osiągnęli 60 rok życia.
Z kolei w Lublinie bilet ulgowy został przyznany wszystkim emerytom. Oprócz tego do bezpłatnych przejazdów mają prawo już osoby, które skończyły zaledwie 65 lat.