10 przydatnych stron internetowych i aplikacji, o których nie każdy słyszał!

Przydatne strony internetowe

Według danych CBOS¹ z czerwca 2022 roku, około 65 proc. Polaków w wieku 55-64 korzysta z dobrodziejstw internetu.  Wśród osób w wieku 65-74 odsetek korzystających z internetu spada do 41 proc., by w najstarszej grupie wiekowej, powyżej 75 lat, obniżyć się do zaledwie 22 proc. Inną sprawą jest, jak w praktyce wykorzystujemy sieć internetową i jej szerokie możliwości. Tu też następują zmiany, bo co roku do grona seniorów dołączają przecież nowe roczniki osób, które miały okazję wykorzystywać internet w pracy zawodowej. Według danych ARC Rynek i Opinia², już 46 proc. seniorów korzysta z bankowości internetowej, a 28 proc. – także z tej mobilnej, w smartfonie. Zakupy przez internet – tak przydatne w czasie pandemii COVID-19 – robi już 43 proc. dojrzałych konsumentów.  Internet to jednak niewyczerpana kopalnia stron i aplikacji, które mogą ułatwić nasze codzienne życie i pomóc w załatwieniu różnych spraw, zarówno tych błahych, jak i bardzo ważnych. Poniżej znajdą Państwo nasz subiektywny przegląd 10 przydatnych i ciekawych stron oraz aplikacji, o których nie każdy jeszcze słyszał.

W której aptece znajdę mój lek?

Nikt nie lubi odejść z kwitkiem, więc jeśli mamy receptę do zrealizowania i nie chcemy tracić czasu na bieganie od apteki do apteki, warto wcześniej sprawdzić dostępność naszego leku w okolicznych aptekach.  Właśnie w tym zakresie mogą nam pomóc strony: https://ktomalek.pl/  oraz www.gdziepolek.pl.  Na KtoMaLek.pl sprawdzimy dostępność leku w aptekach znajdujących się najbliżej podanego przez nas adresu, możemy zarezerwować go w wybranej aptece, a także zapoznać się z ulotką leku.  Natomiast strona GdziePoLek.pl pozwoli nam dowiedzieć się dodatkowo, jakie są zamienniki danego leku, czy przysługuje na niego refundacja oraz wygodnie porównać ceny leku w różnych aptekach.

Praca dla osób 50+?

Przydatne strony internetoweWiele osób zna najpopularniejszy serwis z ogłoszeniami o pracę w Polsce, czyli Pracuj.pl, ale niewiele osób wie, że od niedawna działa również serwis dedykowany osobom w wieku powyżej 50 lat, w którym ogłaszają się pracodawcy właśnie poszukujący osób z dużym doświadczeniem oraz emerytów chcących dorobić do emerytury.  Ten serwis to Praca50.plushttps://praca50.plus/. Poza ofertami pracy skierowanymi właśnie do pracowników, którzy ukończyli 50 lat, na Praca50.plus znajdą Państwo także wiele przydatnych informacji, np. jak napisać dobre CV, jak przygotować się do rozmowy o pracę, czy ile można dorobić na emeryturze.  W serwisie można się zarejestrować oraz przeglądać zarejestrowanych tam pracodawców.

Czy ten lekarz ma dobre opinie?

Szukamy nowego, godnego zaufania lekarza w naszej okolicy? A może chcielibyśmy prywatnie umówić się na konsultację ze specjalistą lub na zabieg?  A może pragniemy podzielić się własną opinią o lekarzu, u którego właśnie byliśmy? – Do tego wszystkiego przyda nam się strona lub aplikacja ZnanyLekarz (https://www.znanylekarz.pl/).  Wybierając specjalizację oraz miasto możemy łatwo przeglądać lekarzy z danej specjalizacji, do których można się łatwo umówić na wizytę za pośrednictwem tej strony.  Klikając na danego lekarza możemy przeczytać szczegóły jego doświadczenia zawodowego, zobaczyć pod jakim adresem przyjmuje pacjentów, jakie są ceny wizyt oraz zapoznać się z opiniami jego dotychczasowych pacjentów.  Na podobnej zasadzie działa także inna strona – RankingLekarzy.pl (https://www.rankinglekarzy.pl/).

Recenzje, twórcy i obsada każdego filmu w jednym miejscu?

Chcesz przypomnieć sobie nazwisko aktora, który grał w filmie widzianym tydzień temu? A może chcesz sprawdzić w jakich innych filmach grała ta piękna aktorka? Co właściwie sądzą inni Polacy o filmie, który właśnie zobaczyłeś w kinie? A może po prostu wolisz przeczytać recenzję filmu przed wydaniem 30 zł na bilet do kina? We wszystkich tych sytuacjach przydatna może się okazać strona Filmweb.plFilmweb to ogromna baza wiedzy o filmach i serialach, a także miejsce, gdzie sprawdzisz online aktualny repertuar wszystkich kin w całej Polsce.

Baza osób pochowanych na cmentarzach w Polsce

Jeśli szukamy grobu znajomej osoby czy dalszego członka rodziny, można skorzystać z pomocy strony Grobonet.com (https://grobonet.com/) – jest to ogólnopolska wyszukiwarka osób pochowanych, która jest połączona z bazą ponad 1300 cmentarzy w całym kraju.  Baza osób pochowanych jest na bieżąco aktualizowana przez administratorów tych cmentarzy.  Podobną usługę oferują też inne strony: Mogiły.pl, ecmentarze.pl, czy webcmentarz.pl.

Wszystkie konkursy w jednym miejscu?

Tak, to możliwe – istnieje taka strona internetowa, która agreguje wszystkie trwające aktualnie konkursy z różnych dziedzin oraz organizowane przez różne firmy i marki.  Ta strona to InfoKonkursy.pl.  A zatem osoby,  które lubią brać udział w konkursach powinny często zaglądać na stronę: https://www.infokonkursy.pl/.

Co to za fajna piosenka i kto ją śpiewa?

Przydatne strony internetoweIle razy zdarzyło się Państwu zadawać to pytanie słysząc w radio czy TV jakiś nieznany utwór?  Aby szybko zidentyfikować niemal każdą piosenkę, wystarczy na swojego smartfona ściągnąć darmową aplikację o nazwie SHAZAM (https://www.shazam.com/pl/home).  Gdy mamy ją już na naszym telefonie i usłyszymy piosenkę, którą chcielibyśmy zidentyfikować, to wystarczy otworzyć aplikację i kliknąć w okrągły przycisk z symbolem Shazam.  Aplikacji wystarczy dosłownie kilka lub kilkanaście sekund, by zidentyfikować muzykę słyszalną w Twoim otoczeniu.

Jak umówić się do fryzjera, kosmetyczki czy na paznokcie?

– Oczywiście z pomocą serwisu Booksy, który jest dostępny zarówno w formie strony internetowej: https://booksy.com/pl-pl/,  ale także jako aplikacja mobilna, którą pobierzesz na swojego smartfona. Jeśli pozwolimy aplikacji na dostęp do naszej lokalizacji, to podpowie nam, w jakich salonach można za jej pośrednictwem umówić się na wizytę. Oczywiście możemy też porównać ceny danej usługi w różnych miejscach oraz zapoznać się z ocenami i recenzjami wystawionymi przez innych klientów.

Gdzie i kiedy przejdzie burza?

Zła pogoda potrafi czasem pokrzyżować nam plany.  Na szczęście istnieje wiele serwisów internetowych, które pozwalają na bieżąco śledzić aktualny rozwój wypadków i przewidywać, gdzie i kiedy np. mogą wystąpić burze oraz mocne opady.  Do takich stron można zaliczyć: RadarBurz.pl (https://radarburz.pl/) czy SkyRadar.pl (https://www.skyradar.pl/p/radar-burz.html).  Radar burz to mapa, na której przedstawiane są opady aktualnie występujące na danym obszarze, a także burze, które przechodzą nad Polską, albo innymi krajami.

Bukiet kwiatów wręczony na odległość?

Bliska nam osoba obchodzi imieniny albo ważną rocznicę? A może po prostu chcielibyśmy komuś sprawić miłą niespodziankę i wywołać uśmiech na twarzy? – W przypadku pań, piękny bukiet kwiatów potrafi zdziałać cuda! Tylko jak to załatwić, gdy osoba, której chcielibyśmy sprawić niespodziankę, mieszka w innym mieście? Do takiego zadania przyda nam się strona PocztaKwiatowa.pl!  Strona https://www.pocztakwiatowa.pl to ogromny wybór kwiatów, typów wiązanek, wieńców oraz drobnych dodatków, możliwość personalizowania życzeń na bileciku, a za wszystko zapłacimy szybko i wygodnie przez internet.


¹ CBOS, Korzystanie z internetu w 2022 roku. Komunikat z badań, czerwiec 2022: https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2022/K_077_22.PDF 

² ARC Rynek i Opinia, Niemal połowa seniorów robi zakupy przez internet, 17/01/2023: https://arc.com.pl/niemal-polowa-seniorow-robi-zakupy-przez-internet/