Gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy?

Wyłudzenie pieniędzy - gdzie zgłosić?

W dzisiejszych czasach bardzo łatwo można stać się ofiarą przestępstwa. Jednym z częściej spotykanych przestępstw jest wyłudzanie pieniędzy. Co zrobić, aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa? Jak postępować? A jeśli już dojdzie do najgorszego i zostaniemy pozbawieni naszych pieniędzy (niejednokrotnie są to oszczędności naszego życia), do kogo się zwrócić po pomoc? Z artykułu dowiesz się, gdzie zgłosić wyłudzenie pieniędzy.

Jeśli dotyczy nas wyłudzenie pieniędzy, pierwszym miejscem, gdzie należy się zgłosić, jest najbliższy posterunek policji. Złodzieje mają wiele metod i wbrew pozorom bardzo łatwo dać się oszukać.

Opłacalny zakup? Niekoniecznie! To może być wyłudzenie pieniędzy.

Najczęściej wiarygodna osoba wprowadza nas w błąd i usiłuje uzyskać określone kwoty, często za nieistniejące usługi lub rzeczy. Proponuje nam zakup produktu, bez którego nie możemy się obejść. Jej zapewnienia brzmią bardzo realistycznie i zachęcają nas do zakupu. Otrzymujemy często potwierdzenie zakupu, a nawet gwarancję. Nie dajmy się zwieść pozorom — możemy paść ofiarą fałszerstwa. W takim przypadku także jest to wyłudzenie pieniędzy i trzeba wiedzieć, że odpowiednim miejsce, gdzie je należy zgłosić, jest policja. Warto wspomnieć o oszustwach internetowych — zamawiamy jakiś produkt przez internet, ale go nie otrzymujemy. Możemy też znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś zażąda od nas przelewu bankowego i w ten sposób wyłudzi pieniądze.

Na wnuczka czy na policjanta – metody wyłudzenia pieniędzy! 

Oszuści żerują na starszych osobach. Często podają się za osoby, które z racji swojego zawodu powinny wzbudzać zaufanie, np. za stróża prawa. Powinniśmy o tym pamiętać – policjant nigdy nie poprosi nas o przekazanie pieniędzy! Jeżeli nie jesteśmy pewni jego intencji, mamy prawo zadzwonić na najbliższy posterunek policji i zweryfikować dane tego rzekomego policjanta. Drugą popularną metodą naciągaczy jest tzw. metoda na wnuczka. Rzekomo spokrewniona z nami osoba dzwoni w ważnej sprawie i prosi o przekazanie pieniędzy. Tłumaczy, że jest w szpitalu, a po odbiór gotówki zgłosi się jego przyjaciel lub przyjaciółka. Tego typu scenariusze można mnożyć.

Skorzystaj z pomocy adwokata!

Działaj szybko! Im szybciej zawiadomisz władze o popełnieniu przestępstwa, tym większa szansa na rychłe odnalezienie sprawcy i odzyskanie utraconych funduszy. Na komisariacie musisz wypełnić formularz i opisać przestępstwo. Postępowanie będzie zależało od rodzaju popełnionego przestępstwa.

Jako ofiara przestępstwa, masz prawo zgłosić się do adwokata i skorzystać z fachowej pomocy prawnej. W kancelarii adwokackiej dowiesz się jakie przysługują ci uprawnienia  i jak należy postępować, aby zebrać dowody w swojej sprawie. Adwokat będzie cię też reprezentował w trakcie postępowania śledczego, gdy zostają zbierane dowody i później w toku postępowania karnego. Niektórzy z nas wciąż uważają, że profesjonalna pomoc jest zbyt droga. Nie jest to do końca prawda. Można znaleźć pełnomocnika w rozsądnej cenie, ponadto, gdy postępowanie się zakończy, sąd może zażądać od skazanych zwrotu kosztów usług adwokata!

Dodatkowe opcje

Możesz również skorzystać z serwisów internetowych „Porady prawne” lub pokrzywdzeni.gov.pl. Znajdziesz tam informator dla osób pokrzywdzonych różnymi przestępstwami. I przede wszystkim pamiętaj: nie jesteś sam!