Najciekawsze premiery kinowe na sezon zimowy 2022/2023

W trójkącie - Fredrik Wenzel

Początek roku to zawsze bardzo gorący okres w kinach – to właśnie wtedy planowane są premiery największych produkcji z Hollywood oraz ambitnych filmów, które mają szanse na zdobycie Oscarów. Warto więc pomyśleć o zaplanowaniu w tym okresie wypadu do kina ze znajomymi czy rodziną, a my podpowiadamy poniżej, które premiery kinowe warto wziąć pod uwagę przy wyborze filmu.

JEDNYM GŁOSEM – o początkach ruchu #MeToo

Jednym głosemOd 25 listopada możemy w kinach oglądać film „Jednym głosem” poświęcony jednemu z najważniejszych amerykańskich śledztw dziennikarskich ostatnich lat.
W 2017 światem wstrząsnęła informacja o wielkim skandalu w Hollywood. Reporterki New York Timesa, Megan Twohey i Jodi Kantor przedstawiły historię, która skruszyła milczenie wokół tematu molestowania seksualnego przez najpotężniejszego producenta Hollywood – Harveya Weinsteina. Wykorzystywanie, szantażowanie i tuszowanie przestępstw przez szefa Miramaxu i The Weinstein Company trwało od dziesięcioleci. Publikacja NYT zapoczątkowała słynny ruch #MeToo.  Ostatecznie Weinstein został oskarżony i skazany na 23 lata więzienia.

W rolach dziennikarek zobaczymy: nominowaną dwukrotnie do Oscara®, Carey Mulligan („Obiecująca. Moda. Kobieta”) oraz Zoe Kazan, nominowaną do Emmy za rolę w serialu „Olive Kitteridge”.

AVATAR: ISTOTA WODY

Jest to z pewnością jedna z najbardziej wyczekiwanych premier roku – „Avatar: Istota wody” to sequel nagrodzonej trzema Oscarami superprodukcji Jamesa Camerona „Avatar” z 2009  roku. „Avatar” okazał się prawdziwym fenomenem i zrewolucjonizowała kino, bo rozpoczął modę na filmy 3D i pokazał rozwiązania pozwalające na realizacje produkcji w tej technologii.

Polska premiera „Avatar: Istota wody” miała miejsce 16 grudnia 2022 roku.  Budżet tego filmu osiągnął astronomiczną kwotę 250 milionów dolarów, a w obsadzie znaleźli się m.in. Sigourney Weaver, Kate Winslet, Zoe Saldana, Sam Worthington, Giovanni Ribisi i Edie Falco.

Akcja filmu „Avatar: Istota wody” rozgrywa się ponad dziesięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. To opowieść o rodzinie Jake’a i Neytiri oraz ich staraniach, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom, mimo tragedii, których wspólnie doświadczają i bitew, które muszą stoczyć, aby przeżyć.

I WANNA DANCE WITH SOMEBODY – biografia Whitney Houston

23 grudnia 2022 r. do polskich kin trafiła amerykańska produkcja pt. „I Wanna Dance With Somebody”. Jest to biograficzny film opowiadający o burzliwym życiu osobistym i karierze Whitney Houston –  ikony współczesnej muzyki (6 nagród Grammy, ponad 200 mln sprzedanych płyt), która przedwcześnie zmarła w 2012 roku w wieku 59 lat.

Autorem scenariusza tego filmu, zatytułowanego tak, jak jeden z pierwszych wielkich hitów amerykańskiej piosenkarki, jest Anthony McCarten, który kilka lat temu odniósł wielki sukces filmem „Bohemian Rhapsody” opowiadającym o powstaniu i sukcesie angielskiego zespołu rockowego Queen.  W rolę wielkiej divy wciela się Noami Ackie, znana m.in. z filmu „Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie”.

 

BABILON – jak powstał Hollywood

Na 20 stycznia 2023 r. zapowiadana jest polska premiera najnowszego filmu zdobywcy Oscara za „La La Land” Damiena Chazelle’a pt. „Babilon”. Będzie to opowieść o grupie ludzi w czasach gdy powstawał Hollywood. W czasach rozwiązłości, deprawacji i ekscesów. Jak sam reżyser mówi to jest największy projekt przy którym pracował do tej pory.

„Babilon” to oryginalna epopeja rozgrywająca się w Los Angeles lat 20. XX wieku. W rolach głównych występują: Brad Pitt, Margot Robbie i Diego Calva. W obsadzie znaleźli się także: Jovan Adepo, Li Jun Li i Jean Smart.  To opowieść o wielkich ambicjach,  śledzi narodziny i upadek wielu gwiazd w erze niepohamowanej dekadencji i deprawacji we wczesnym Hollywood.

W TRÓJKĄCIE – satyra na bogatych

Już od 6 stycznia mogą się Państwo wybrać na wyborny filmowy rejs. Europejska koprodukcja „W trójkącie” to nagrodzona Złotą Palmą szalona komedia, której akcja rozgrywa się na luksusowym jachcie, pośród najbogatszych ludzi świata. Ocean szampana, morze pieniędzy i kapitan, który zawsze płynie pod prąd (brawurowy Woody Harrelson) – tak zaczyna się rejs na miarę naszych czasów.

Statkiem podróżuje para modeli-celebrytów, Carl (Harris Dickinson) i Yaya (Charlbi Dean), ale ich wycieczka szybko przestaje nadawać się na Instagram. Nagły sztorm – a raczej kałszkwał – sprawia, że owoce morza wracają tam, skąd przyszły, i demoluje jacht, a wraz z nim rozsadza całą społeczną hierarchię. Wywołujący salwy śmiechu film Rubena Östlunda („Turysta”, „The Square”), jednego z najlepszych europejskich reżyserów, to bezlitosna satyra na bogatych, a także kapitalna metafora naszych czasów. Wszyscy płyniemy statkiem, który już dawno obrał kurs na katastrofę. Uratuje nas tylko śmiech!

 

NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI – polskie gwiazdy w gangsterskiej komedii

Od 20 stycznia 2023 w kinach pojawi się polska produkcja „Niebezpieczni dżentelmeni”, a w niej plejada wybitnych polskich aktorów odsłaniająca nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci oraz piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego –  wszystko to w reżyserskim debiucie fabularnym Macieja Kawalskiego. „Niebezpieczni Dżentelmeni” to iskrzący dowcipem i tętniący akcją komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”.  Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski jako artystyczne, naukowe i… celebryckie osobowości początku XX wieku w sensacyjnej historii, której próżno szukać na kartach podręczników! Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie.

Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina…

 


Artykuł powstał w oparciu o materiały prasowe dystrybutorów:  United International Pictures Sp. z o.o., Disney Polska, Gutek Film i Kino Świat Sp. z o.o.