Kolonoskopia bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach

kolonoskopia bez skierowania
proctologist doctor holding Ligador hemorroidal in office.

Kolonoskopia to badanie w kierunku raka jelita grubego. Możne je wykonać za darmo i bez skierowania w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland. Warto pamiętać, że rocznie notuje się aż 18 tys. zachorowań na ten nowotwór oraz 12,5 tys. zgonów. Rak jelita grubego to drugi najczęściej występujący nowotwór w Polsce.

Dlaczego warto poddać się kolonoskopii?

– Program badań przesiewowych raka jelita grubego ma na celu wykrywanie wczesnych zmian nowotworowych oraz łagodnych zmian prekursorowych i tym samym przyczyniać się do obniżenia liczby zgonów z powodu tej choroby. rak jelita grubego może się rozwijać bez widocznych objawów nawet przez wiele lat. Dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne – Jednym z nich jest kolonoskopia. Bezobjawowy rak wykrywany jest u jednej osoby na 125 badanych. Jeżeli dojdzie do przemiany złośliwej (w raka), rokowanie jest dużo lepsze, gdy choroba zostaje wykryta na wczesnym etapie – mówi dr n. med. Jan Kabat, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, koordynator Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Elżbiety w Katowicach, Grupa American Heart of Poland.Kolonoskopia bez skierowania

Jak wygląda badanie kolonoskopowe?

Kolonoskopia to badanie endoskopowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowane m.in. w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego. Wykonywana jest w celu rozpoznawania chorób jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego. Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 40 minut. W programie badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym mogą brać udział osoby, które spełniają odpowiednie kryteria.

Kto kwalifikuje się do kolonoskopii bez skierowania?

– Do programu mogą zgłaszać się osoby w przedziale 50-65 lat oraz osoby w wieku 40-49 lat mające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci), u którego rozpoznano raka jelita grubego oraz osoby w wieku 25-49 lat, które pochodzą z rodzin z zespołem Lyncha. Z programu wyłączone są osoby, u których: występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz badanie kolonoskopowe zostało wykonane w okresie ostatnich 10 lat – wyjaśnia Kabat.

Zachorowaniu na raka jelita grubego sprzyjają także czynniki środowiskowe.

– Należy stosować odpowiednią dietę, która nie zawiera zbyt dużo tłuszczu i jest bogata w błonnik. Utrzymywać prawidłową masę ciała – BMI (masa ciała/wzrost), które powinno się mieścić w przedziale 18,5–24,9. Zmiana codziennych nawyków żywieniowych, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożywania czerwonego mięsa i picia alkoholu, wprowadzenie do diety warzyw, owoców i ryb – to wszystko chroni przed rakiem jelita grubego. Pamiętać należy też o aktywności fizycznej – spacery, nordic walking czy jazda na rowerze sprawiają, że jelita lepiej pracują – dodaje doktor.

Jak skorzystać z kolonoskopii w Szpitalu Św. Elżbiety w Katowicach?

Aby skorzystać z programu badań przesiewowych raka jelita grubego, należy wypełnić ankietę dostępną w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej www.ahop.pl.

Szczegółowych informacji zainteresowanym udziela Personel Pracowni Endoskopowej pod numerami telefonów: 32/732 50 62, 500 390 442 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35).

Ankietę kwalifikującą do programu można pobrać w Szpitalu św. Elżbiety w Katowicach lub na stronie internetowej: https://ahop.pl/kolonoskopia-badanie-w-kierunku-raka-jelita-grubego-mozne-je-wykonac-za-darmo-i-bez-skierowania-w-szpitalu-sw-elzbiety-w-katowicach-grupa-american-heart-of-poland/

Wypełnioną należy pozostawić w Pracowni Endoskopowej (od poniedziałku do piątku, w godz. 07:00-14:35), Izbie Przyjęć (czynna całodobowo), przesłać drogą elektroniczną: endo_sel@ahop.pl bądź listem tradycyjnym  pod adres: Szpital św. Elżbiety, ul. Warszawska 52, 40-008 Katowice.

Personel skontaktuje się z wybranymi pacjentami celem omówienia szczegółów poddania się badaniu.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego jest finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.