Wciągające seriale na Jesień 2023

Jesień to zwykle okres, gdy więcej czasu możemy poświęcić na oglądanie seriali, bo pogoda za oknem często wprost zachęca, by zaszyć się na kanapie pod kocem, z filiżanką herbaty i włączyć coś wciągającego.  W internetowych serwisach streamingowych (Netflix, HBO Max czy Disney+) w ostatnich miesiącach pojawiło się kilka interesujących nowych seriali, a także nowe sezony znanych już Państwu produkcji. Poniżej zebraliśmy nasze rekomendacje
– z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie!

I tak po prostu (HBO Max)

Drugi sezon produkcji Max Original “I tak po prostu…” zadebiutował w HBO Max pod koniec czerwca 2023. Ten sezon składa się z jedenastu odcinków, a w ostatnim z nich pojawia się długo nie widziana Samantha Jones (Kim Catrall), czyli jedna z czterech oryginalnych bohaterek serialu „Seks w wielkim mieście”, którego kontynuacją jest „I tak po prostu”.  W tym sezonie, który zapewne nie jest ostatnim, śledzimy dalsze losy Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker), Mirandy Hobbes (Cynthia Nixon) i Charlotte Goldenblatt (Kristin Davis) oraz ich kilku nowych przyjaciółek, które poznaliśmy w I sezonie tej produkcji.

Carrie przepracowuje żałobę po zmarłym mężu i promuje swoją nową książkę. Zaczyna też otwierać się na nowe uczucie, ale okazuje się, że znacznie łatwiej jest odkurzyć starą znajomość. Carrie kontaktuje się z Aidanem Shaw (John Corbett), swoją dawną miłością, który niedawno sam się rozwiódł.  Para zaczyna się spotykać i planować przyszłe życie, czego symbolem ma być sprzedanie przez Carrie jej „panieńskiego” mieszkania i zakup przestronnego apartamentu dla dwojga. Charlotte postanawia wrócić do pracy w galerii i okazuje się, że nadal potrafi oczarować wymagających klientów, a Miranda kończy swój burzliwy związek z Ché.  Kulminacją sezonu jest pożegnalna „ostatnia wieczerza” w starym mieszkaniu Carrie przygotowana przez wybitnego szefa kuchni.

Zabić ból / Painkiller (Netflix)

Na Netflixie od 10 sierpnia dostępny jest miniserial „Zabić ból” (angielski tytuł to „Painkiller”), który opowiada o genezie kryzysu opioidowego w USA. Jego początkiem było wprowadzenie do sprzedaży w USA leku OxyContin w 1995 roku przez prywatną spółkę farmaceutyczną Perdue Pharma, należącą do zamożnej i powszechnie poważanej rodziny Sacklerów.

Producent tego 8-odcinkowego serialu Eric Newman powiedział: „Kreowany przez dziesięciolecia kryzys opioidowy stał się najgroźniejszym kryzysem zdrowia publicznego naszych czasów. W przeciwieństwie do innych epidemii narkotykowych, zrodzonych z przemytu i nielegalnej produkcji, ta epidemia została przepisana przez lekarzy, zatwierdzona przez rząd i wypromowana przez farmaceutycznego giganta w rękach jednej rodziny, która zarobiła biliony dolarów, nadużywając zaufania pacjentów i społeczeństwa”. W tym wciągającym serialu obserwujemy poczynania rodziny Sacklerów zmierzające do wypromowania OxyContinu, a później do jego obrony wobec zarzutów rodzin uzależnionych pacjentów, a także kolejne próby podejmowane przez prawników i instytucje publiczne zmierzające do ograniczenia dostępności niebezpiecznego leku oraz ukarania winnych tego kryzysu.  W głównych rolach  występują: Matthew Broderick, Uzo Aduba i Taylor Kitsch.

Czarne Lustro (Netflix)

To już 6 sezon „Czarnego Lustra” (angielski tytuł „Black Mirror”) – tej zasłużonej i wielokrotnie nagradzanej antologii najczęściej poruszającej tematykę bliskiej przyszłości – zadebiutował  15.06.2023 na Netflixie. Długo oczekiwany przez widzów 6 sezon składa się z pięciu odcinków, z których każdy to odrębna i niesamowita opowieść pokazująca mroczne i zaskakujące dylematy.  Twórca serii Charlie Brooker zadbał o to, by widzowie nigdy nie czuli się zbyt pewni, bo choć po „Czarnym Lustrze” tradycyjnie oczekujemy historii z pogranicza science-fiction, to w tym sezonie mamy także odcinki zahaczające mocno o przeszłość, a także z elementami horroru. Dużo dyskusji wywołał już pierwszy odcinek nowej serii pt. „Joan jest okropna”, który pokazuje jakie możliwości daje zaprzęgnięcie sztucznej inteligencji oraz wykorzystanie wizerunku znanych osób do produkcji treści, które nigdy nie miały miejsca.  W obsadzie tego sezonu pojawiają się m.in. Salma Hayek, Aaron Paul, Josh Hartnett i Kate Mara.

SPY/MASTER (HBO Max)

Akcja serialu “SPY/MASTER” rozgrywa się w czasie zimnej wojny i obejmuje tydzień z życia fikcyjnego bohatera Victora Godeanu, prawej ręki i bliskiego doradcy rumuńskiego, krwawego dyktatora Nicolae Ceaușescu. Godeanu to również tajny agent KGB, który musi uciec z Rumunii, zanim zostanie zdemaskowany. Ma tylko jedną szansę, by pod pretekstem dyplomatycznej podróży do Niemiec wyjechać z kraju i udać się dalej, aż do Stanów Zjednoczonych. Pomagać mu będą tajna agentka Stasi (w tej roli Svenja Jung) oraz młody agent CIA (Parker Sawyers). Godeanu musi wymknąć się KGB i szpiegom z własnego kraju, mając w pamięci, że  zdemaskowanie naraża jego bliskich na śmiertelne niebezpieczeństwo.  W Rumunii została bowiem żona agenta i jego ukochana nastoletnia córka.  „SPY/MASTER” to gratka dla fanów klasycznych, eleganckich opowieści szpiegowskich osadzonych w czasach „zimnej wojny”, gdy na terenie Europy trwa nieustająca gra wywiadów, a intryga jest tak wielopiętrowa, że do samego końca nie ma pewności, kto dla kogo pracuje…  Ale ogląda się to bardzo dobrze!

The Bear (Disney+)

Pierwszy sezon tego serialu był jednym z największych hitów ubiegłego roku i zdobył uznanie krytyków oraz liczne nagrody, m.in. Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu, którą odebrał Jeremy Allen White wcielający się w głównego bohatera Carmy Berzatto.

Carmy to młody, uzdolniony szef kuchni z doświadczeniem w najlepszych restauracjach z gwiazdkami Michelin, który decyduje się wrócić do rodzinnego Chicago, by przejąć „The Beef” – rodzinny bufet z kanapkami z wołowiną, który wcześniej prowadził jego zmarły samobójczą śmiercią brat.

W drugim sezonie Carmy postanawia wyremontować popadający w ruinę lokal, zmienić jego charakter i menu oraz nazwę na „The Bear”, ale koszty całej operacji okazują się astronomiczne. Na szczęście Carmy otoczony jest przez rodzinę i pracowników, którzy mają głowy pełne pomysłów…

Awantura / Beef (Netflix)

„Awantura” rozpoczyna się od incydentu przemocy drogowej między dwojgiem obcych sobie ludzi. Skory do kłótni pracownik fizyczny Danny Cho (Steven Yeun) popada w konflikt z Amy Lau (Ali Wong) – wiodącą wystawne życie kobietą sukcesu. W kolejnych odcinkach tego poruszającego i obfitującego w czarny humor serialu spór między nimi się zaognia, ukazując historię ich życia i związków.

Danny ciężko pracuje, by związać koniec z końcem. Mimo to życie wciąż rzuca mu kłody pod nogi. Amy to jego przeciwieństwo – żyje w luksusie i na pozór ma wszystko: przystojnego męża, córkę, piękny dom i dobrze prosperujący biznes. Nie potrafi jednak cieszyć się życiem. Gdy drogi tej dwójki krzyżują się, coś w nich pęka i rozpoczyna się rywalizacja, której skutków nikt nie może przewidzieć.

Ten nowy serial pochodzącego z Seulu Lee Sung Jina, scenarzysty takich przebojów, jak „Dwie spłukane dziewczyny” czy „Dolina Krzemowa” to jedna z najbardziej dyskutowanych i oglądanych nowych produkcji Netflixa. I trudno się dziwić, bo „Awantura” ma wszystkie niezbędne elementy serialowego samograja – wartką akcję, czarny humor, wyrazistych bohaterów oraz porusza najważniejsze współczesne tematy.