Senior nad polskim morzem – czy warto pojechać?

Senior nad polskim morzem

Polskie morze jest niedoceniane. Szczególnie jako cel wypoczynku powinno być polecane osobom starszym, chorym, a nawet kobietom w ciąży. Zasolenie wody morskiej oraz spore pokłady jodu w powietrzu to składniki niezwykle cenne dla ludzkiego organizmu. Przekonaj się, że seniorzy mogą skorzystać na takim odpoczynku.

Jeżeli chcesz, by Twoi rodzice lub dziadkowie podleczyli swoje zdrowie, wyślij ich do jednej z nadmorskich miejscowości. Odpowiednie będą zorganizowane wczasy, a przede wszystkim lokum gwarantujące bliskość plaży i dobrą organizację, np. domki nad morzem Rowy oraz niezłą bazę wypadową do spacerów. Dlaczego senior powinien spędzić nad polskim morze tydzień lub dwa?

Ozonowo-jodowa pomoc nadmorska

Powietrze nad Bałtykiem obfituje w jod, którego brakuje nie tylko chorym na niedoczynność tarczycy, lecz także osobom mieszkającym w regionach ubogich w ten pierwiastek (głównie południowa Polska). Jod za sprawą tarczycy wpływa też korzystnie na układ krążenia, pobudza metabolizm i wzmacnia odporność. Oprócz niego w powietrzu znajdują się brom, magnez i wapń, niezbędne do regulacji licznych procesów zachodzących w organizmie. Astmatycy szczególnie docenią pobyt nad polskim morzem, ponieważ mocno natlenione powietrze znacznie pogłębia oddech i ułatwia oddychanie. Bałtyk, podobnie jak inne morza północne, jest pod tym względem zdecydowanie lepszym kierunkiem niż Adriatyk.

Krzepkość, energia i 10 lat mniej

Spacery wzdłuż plaży i kąpiele morskie to doskonała terapia dla skóry, przez którą wnikają różne sole mineralne zawarte w morskiej wodzie, dzięki czemu dochodzi do pobudzenia kolagenu, a tym samym poprawia się elastyczność skóry. Dlatego mówi się, że kąpiele w Bałtyku odmładzają. Poza tym skład wody jest na tyle dobry, że działa kojąco i regenerująco na wszelkie podrażnienia skóry. Skorzystać na tym mogą seniorzy, którzy borykają się z egzemą, nadmiernym wysuszeniem skóry czy też AZS. Morskie minerały wpływają też pozytywnie na łuszczycę. Jony magnezu aktywizują enzym, który hamuje nadmierny podział chorobotwórczych komórek w skórze.

Psychiczne aspekty pobytu seniora nad polskim morzem

Woda w Bałtyku masuje delikatnie ciało, zwęża naczynia krwionośne i działa tonizująco na układ krążenia oraz układ nerwowy. Kąpanie się w morzu, długie spacery po plaży oraz brodzenie bosymi stopami w wodzie odprężają. Okazuje się, że to nie tylko naturalny peeling stóp, ale także rewelacyjna terapia antyżylakowa. Słona woda usprawnia przepływ krwi w nogach i uelastycznia ścianki żył. Aspekty psychiczne pobytu nad morzem są nieocenione. Piękne krajobrazy, czyste powietrze oraz umiarkowany ruch to mieszanka o wysokiej wartości dla skołatanych nerwów seniora. Poza tym może się on oddać towarzyskim rozmowom i nic nie robić – słodkie lenistwo i patrzenie w morski lazur to aktywności równie potrzebne, jak praca.