Spis treści
Zdaniem psychologów ludzie nie ubezpieczają się, mając bardziej orientację na przeszłość niż przyszłość. Ubezpieczenia na życie postrzegamy jako zbędny wydatek płacony co miesiąc, podczas gdy nic nam się nie dzieje. Nasze zdolności do przewidywania i planowania są znacznie słabsze w stosunku do dostrzegania strat, jakie ponieśliśmy w minionych miesiącach, opłacając składkę.
Paradoks polega na tym, że im jesteśmy starsi, tym więcej nam dolega i chętniej chcemy się ubezpieczyć, ale tu napotykamy na problem ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Osobom starszym, jak się okazuje, niechętnie przyznaje się ubezpieczenie na życie.
Ograniczenia rynku ubezpieczeń
Niemal każdy z nas raz na jakiś czas otrzymuje telefon z propozycją ubezpieczenia na życie w różnym wydaniu. Często jednak już na wstępie słyszymy warunek dotyczący wykluczenia osób z pewnymi chorobami przewlekłymi i drugi dotyczący wieku właśnie. Statystycznie oferty ubezpieczeń na życie kierowane są do osób, które nie przekroczyły 60-65 roku życia. Jednak na tym nie koniec, bo również warunki ubezpieczeń dla tych osób są o wiele gorsze niż dla osób młodszych. Chodzi tu o ogólną sumę ubezpieczenia, która potrafi wynosić nawet połowę sumy ubezpieczenia osoby młodszej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy ubezpieczeniowej dla seniora?
Przede wszystkim ważne, by polisa była bezterminowa, co oznacza, że można ją wykupić do jakiegoś wieku, nawet w niektórych przypadkach do 85 r.ż., a potem nadal obowiązuje, a często też staje się po osiągnięcia konkretnego wieku bezskładkowa. Oferty takich ubezpieczeń zazwyczaj gwarantują akceptację wszystkich wniosków beż wymogu badań lekarskich. Często w zależności od możliwości finansowych komponuje się ofertę indywidualną dla danego seniora, w której chroni się jego życie i zdrowie. Beneficjentami w przypadku śmierci są osoby najbliższe. Kwota ubezpieczenia pokrywa wtedy wszelkie działania związane z pochówkiem. Ochrona zdrowia dotyczy nieszczęśliwych wypadków czy nagłej choroby. Polisa z góry określa, w jakim procencie sumy ubezpieczenia przysługuje nam odszkodowanie. Wiadomo, że im ten procent wyższy, tym otrzymane pieniądze bardziej zabezpieczają finansową stronę leczenia czy rehabilitacji. Dla seniorów nadal pracujących lub dysponujących wysokimi emeryturami ciekawą opcją jest polisa ubezpieczeniowa z możliwością inwestowania dodatkowych środków gromadzonych na polisie.
Ubezpieczenie na życie dla seniora – jakie wybrać?
Dla towarzystw ubezpieczeniowych seniorzy stanowią grupę potencjalnego ryzyka. Sprawa na pewno jest łatwiejsza, jeśli nie cierpimy na żadne schorzenia, nie mamy historii przewlekłego leczenia. W przeciwnym razie warto poszukać takiej oferty, w której nie ma szczegółowego wywiadu medycznego ani konieczności przeprowadzenia badań. Niektóre towarzystwa przeprowadzają mniej szczegółową ankietę medyczną, robiąc jedynie rozeznanie co do ogólnego stanu zdrowia. Warto też zastanowić się, czy umowa ubezpieczenia ma być w wariancie indywidualnym, czy małżeńskim. Nie wszystkie towarzystwa oferują tę drugą opcję. Nie bez znaczenia są też nasze finanse, bo niektóre towarzystwa wychodzą z propozycjami już od mniej niż 30 zł miesięcznej składki, a inne są droższe. Najważniejszy jednak jest zakres ochrony i tu musimy przemyśleć sobie, na czym najbardziej nam zależy i omówić to z przedstawicielem ubezpieczeniowym. Oczywiście na ogólną sumę ubezpieczenia też należy zwrócić uwagę, pamiętając, że wcale nie musi ona być niższa niż w przypadku młodszych osób.
Czas trwania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym czasami jest określony przykładowo jako 12 miesięcy czy 5 lat. Jednak przeważnie te umowy wiążą się z opcją z automatycznego przedłużenia. Warto zawsze dopytać czy ta opcja wiąże się z dodatkowymi warunkami, jakie trzeba będzie spełnić.