Jak odciążyć plecy podczas prac w ogrodzie?

prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie przy domu są trudnym i ciężkim obowiązkiem w każdym wieku. Jednak osoby starsze mają z wieloma pracami jeszcze większy problem ze względów na ograniczoną mobilność, brak sił czy ból pleców. Czy jest na to jakiś sposób? Na szczęście łatwo możesz odciążyć swoje plecy podczas prac w ogrodzie, sięgając po właściwe narzędzia. Sprawdź, w jaki sposób uporządkować ogród i nie przepłacić tego zdrowiem.

Nie dźwigaj – użyj taczki

Wiele prac w ogrodzie o każdej porze roku jest pracami porządkowymi. Na trawniku, alejkach i grządkach zalegają opadłe liście, nawiane gałęzie i inne odpadki. Regularne sprzątanie ogrodu pozwoli Ci mniej spędzać czasu na sprzątaniu, a więcej na odpoczynku. Zimą niestety prace w ogrodzie często są niemożliwe, dlatego pierwsze wiosenne sprzątanie jest tak trudne i czasochłonne. Jak się na nie przygotować?

Podczas sprzątania wykorzystaj taczki ogrodowe. Dzięki nim znacznie szybciej posprzątasz cały ogród. Wyposażone są w kółka, dzięki czemu łatwo będziesz je przenosić do kolejnych fragmentów ogrodu. Do pojemnika na taczce możesz wrzucać wszystkie odpady roślinne. Pozwoli Ci to za jednym razem posprzątać cały ogród bez nieustannego chodzenia do śmietnika zbiorczego lub kompostownika, aby wyrzucić porcje zebranych śmieci. Twoje plecy z pewnością Ci za to podziękują.

Dla osób starszych szczególnie polecane są taczki ogrodowe w postaci wysokiej pojemników na kółkach. Wykonane są z lekkiego tworzywa sztucznego i wyposażone w kółka. Ich prowadzenie nie sprawia problemów i nie wymaga schylania się. 

Zamiast się schylać, używaj narzędzi na kijku

Plecy obciąża nie tylko dźwiganie ciężkich narzędzi czy odpadków, ale także nieustanne schylanie się. Z tego powodu podczas prac porządkowych czy przygotowania gleby pod grządki korzystaj z narzędzi na długim drążku. Zamiast ręcznej krótkiej motyczki wybierz pełnowymiarową motykę. Do zbierania liści i gałęzi z trawnika najlepiej sprawdzą się długie grabie.

Dzięki takim narzędziom nie będziesz nieustannie się schyla lub pracować w pochylonej pozycji. Zachowując postawę wyprostowaną, odciążasz plecy i redukujesz napięcia mięśniowe, które później mogłyby przerodzić się w paraliżujący ból.

Dla seniorów szczególnie polecane są narzędzia metalowe na drewnianym drążku. Są trwałe i odporne na zniszczenia, dzięki czemu możesz ich używać przez długi czas. Jeśli są jednak dla Ciebie za ciężkie, wybierz modele z aluminiową głowicą roboczą i aluminiowym lub plastikowym drążkiem. Choć nie są to najbardziej wytrzymałe narzędzia, to jednak cechują się o wiele niższą wagą.

Prace porządkowe w ogrodzie nie muszą odbijać się zawsze na Twoim zdrowiu. W wielu czynnościach pomogą ci odpowiednio dobrane narzędzia. Podczas wiosennych porządków koniecznie wykorzystaj taczki ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego. Do sprzątania alejek koniecznie sięgnij po długie szczotki lub grabie, które bez konieczności schylania się pozwolą Ci szybko uporządkować ogród. Dzięki tym narzędziom na drugi dzień zachowasz pełną sprawność i mobilność.