Wycieczka do Rzymu i Watykanu

Wycieczka do Rzymu i Watykanu

Wieczne miasto i kolebka cywilizacji zachodniej to Rzym i jego obietnica. A Rzym dotrzymuje obietnic każdemu, niezależnie od powodów przybycia. Takich powodów może być wiele, począwszy od licznych zabytków i muzeów, skończywszy na bezbłędnej włoskiej kuchni, pogodzie i oczywiście kawie.

Seniorzy chętnie lgną do Rzymu, dużo bardziej refleksyjnie podchodząc do kwestii korzeni całej ludzkości. Obawiają się jednak bezlitosnych upałów, tłumów i cen, ale czy naprawdę jest się czego bać?

Pogoda na Rzym

Większość z nas zachwyca śródziemnomorski klimat Włoch, a w Rzymie leżącym w samym jego centrum szczególnie. Pogoda dopisuje tam przez większość dni w roku. Jednak temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza w lecie mogą być wykańczające dla każdego, a dla seniorów zwłaszcza, dlatego optymalnym czasem na zwiedzanie będzie wiosna od marca do maja lub miesiące jesienne od września do listopada. Można wtedy liczyć na temperatury oscylujące między 15 a 25 stopni Celsjusza, co będzie sprzyjało umiarkowanej aktywności. Gdy już wiemy, że pogody bać się nie musimy, możemy rozpocząć planowanie.

Omijając tłumy

Trzeba powiedzieć prawdę. Nie ma takiej możliwości, by przechadzając się ulicami Rzymu i Watykanu nie napotkać na turystów. Co więcej, to dość uczęszczany region świata, więc do bezludnej wyspy stąd daleko. Można jednak tak planować podróż, by ominąć szczyt sezonu, a noclegi po dniach spędzonych w ulicznym zgiełku zorganizować z dala od miasta, by wieczory spędzić w ciszy i spokoju, regenerując się na kolejny dzień. Wycieczki dla seniorów często organizowane są tak, by omijać nocne przejazdy. Po pożywnym śniadaniu wycieczkowicze wsiadają do autokaru, który codziennie dowiezie do miasta na kolejną porcję zwiedzania, bez pośpiechu, ponaglania i biegu od zabytku do zabytku.

Być w Rzymie i mniej zapłacić

Około 2 euro za espresso i 5-8 euro za podstawową pizzę, tyle trzeba zapłacić w Rzymie za te słynne atrakcje dla podniebienia. Jednak warto pamiętać, że im dalej od centrum większych miast, tym ceny niższe. Należy też pamiętać o włoskim zwyczaju picia kawy al banco albo al tavolo. To pierwsze pojęcie oznacza, że pijemy kawę przy barze, a tym samym w wielu miejscach będzie ona tańsza, to drugie, że kawa zostanie podana do stolika i będzie to usługa droższa. Wycieczki organizowane dla seniorów mają wliczone w cenę pewne posiłki, przeważnie śniadania i obiadokolacje. Dzięki temu też można liczyć na niższe ceny oraz brak opłaty zwanej coperto – za samo zajęcie i nakrycie stołu w restauracji. Jeśli chodzi o ceny w marketach spożywczych, można z powodzeniem znaleźć takie, w których ceny będą podobne do tych w naszym kraju.

Co zobaczyć w Rzymie i Watykanie?

To na pewno temat rzeka, o którym można bez końca pisać i czytać. Koloseum, Forum Romanum, Bazylika Santa Maria In Ara coeli, Most Św. Anioła czy Campo de’Fiori to przeważnie najwyższe punkty na liście podróżujących. Jednak Rzym to właściwie jedno wielkie muzeum, w którym obiektów i atrakcji jest więcej niż gdziekolwiek. No i Watykan, a tam Bazylika św. Piotra i Arcybazylika świętego Jana na Laterani. To siedziba Kościoła Katolickiego zamieszkiwana przez zaledwie tysiąc mieszkańców, a sprawiająca wrażenie ciągle zatłoczonego centrum wielkiej metropolii. Przyciąga nie tylko wiernych katolików, ale też fascynatów historii, religii i filozofii.