Emeryt pracuje. Co należy wiedzieć o pracy na emeryturze?

Przegląd zawodów dla emerytów i rencistów
freundliche apothekerin berät eine kundin

Emerytura wcale nie musi oznaczać zawodowej stagnacji. Do takiego wniosku dochodzi coraz więcej Polaków. Dlaczego? Jakich prac najczęściej się podejmują?

W 2015 w Polsce zatrudnionych było 315 tysięcy emerytów. Rok później dołączyło do nich kolejnych 20 tysięcy osób. Największy przełom przyniósł w tym temacie jednak ubiegły, 2017 rok, kiedy ze swoimi pracodawcami podpisało umowy blisko 100 tysięcy osób z prawem do pobierania zasiłku emerytalnego. Skąd tak duży wzrost liczby pracujących emerytów?

Według specjalistów powody są co najmniej dwa. Pierwszy to wejście w życie ustawy obniżającej wiek emerytalnej, przez którą w naszym kraju przybyło emerytów zbyt młodych, by siedzieć bezczynnie w domu. Drugi to z kolei niewielka wysokość przeciętnego świadczenia (która wraz z uchwaleniem nowych przepisów stała się jeszcze mniejsza), wymuszająca dorobienie do emerytury. Jak jednak wygląda sytuacja polskich pracujących emerytów? W jakich branżach czeka praca dla emeryta?

Gdzie emeryt szuka pracy?

Zawodowe preferencje emerytów zależne są przede wszystkim od ich płci. Panowie statystycznie najczęściej zatrudniają się jako dozorcy, portierzy, szatniarze lub ochroniarze na budowach czy parkingach. Wszystkie z ich profesji łączy jedno – są to zajęcia niewymagające długiego stania ani tym bardziej intensywnego wysiłku. Emerytki natomiast najczęściej szukają pracy w charakterze opiekunek dla dzieci.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by po przejściu na emeryturę pozostać w swoim zawodzie. Z perspektywy pracodawcy to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Przemawia za nim zdobywane przez kilkadziesiąt lat doświadczenie oraz lojalność i stabilność cechująca dojrzałym pracowników. Jest i trzecia, najmniej popularna opcja – założenie własnej działalności gospodarczej. Przedsiębiorczy emeryci wybierają przede wszystkim spokojne i obarczone niewielkim ryzykiem branże, otwierając kwiaciarnie lub osiedlowe sklepiki spożywcze.

Ile zarobi polski emeryt?

Zarobki emerytów są w naszym kraju bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależna jest od wielu czynników – między innymi miasta, rodzaju stanowiska i doświadczenia emeryta. Oczywiście zdarza się, że udaje się utrzymać dotychczasowe dochody, jednak najczęściej emeryci zatrudniają się na nie najlepiej opłacanych posadach, swoją pracę traktując przede wszystkim jako dodatkowy zarobek.

Emeryci zarabiający najwięcej muszą jednak przygotować się na to, że ich świadczenie zostanie zmniejszone. Jeśli uzyskany przez nich dochód będzie wynosił od 70 do 130 procent średniego wynagrodzenia, emerytura będzie uszczuplona o kwotę, o którą limit został przekroczony. Jeśli natomiast emeryt zarobi jeszcze więcej, ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Praca emeryta – jakie składki?

Zatrudnienie emeryta dla pracodawcy wiąże się z wieloma korzyściami, ale też, o czym warto pamiętać – obowiązkami. Jeśli zwiąże ich umowa o pracę, pracodawca będzie musiał odprowadzić za swojego emerytowanego pracownika wszystkie ubezpieczenia społeczne. Wyjątek stanowi składka zdrowotna, która jest dobrowolna oraz składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń, które opłaca się do momentu, kiedy zatrudniony uzyska pełnoprawne świadczenia emerytalne.

Identycznie sprawa wygląda w przypadku zatrudnienia na umowę-zlecenie. Żadne składki nie są natomiast wymagane, jeśli z emerytowanym pracowników wiąże nas umowa o dzieło. W takim wypadku wystarczy odliczenie zaliczki na podatek dochodowy.