Hobby emeryta: randki, czyli miłość 60+

Hobby emeryta: randki, czyli miłość 60+

Zdecydowana większość filmów romantycznych dotyczy miłości młodzieńczej, co najwyżej 40-latków. Tak jakby był to temat zarezerwowany dla jakiejś grupy wiekowej. Jednym z wyjątków jest „Lepiej późno niż później” z Diane Keaton i Jackiem Nicholsonem.

Ten ostatni wciela się w postać niemłodego już bogatego amanta, który regularnie ugania się za dużo młodszymi kobietami. Do momentu, w którym poznaje matkę jednej z nich. Film pokazuje, że miłość może zdarzyć się na każdym etapie życia i nigdy nie należy jej wartości umniejszać.

Statystyki zapraszają do randkowania?

Statystyki, które pojawiły się po pierwszym roku pandemii, są smutne. Co trzeci Polak po 75 r.ż. mieszka sam, co oznacza, że jest albo samotny od zawsze, został wdowcem albo rozwodnikiem. Już od ponad dekady zarówno w miastach, jak i na wsiach utrzymuje się przewaga kobiet tworzących jednoosobowe gospodarstwa domowe, co wiąże się z cały czas utrzymującą się większą śmiertelnością mężczyzn w poszczególnych przedziałach wiekowych. Człowiek nie jest przyzwyczajony do samotności, w związku z czym w pewnym wieku, gdy dzieci idą na swoje, a wnuki odkrywają smartfony, można spokojnie pomyśleć o sobie i spróbować znaleźć kogoś bliskiego. Jakie opcje w tym zakresie mają do dyspozycji seniorzy?

Portale randkowe dla seniorów

Najpopularniejsze portale randkowe dostępne w internecie okazały się frustrujące i rozczarowujące dla starszych osób. Bywa, że częściej w takich miejscach odzywają się sporo młodsze osoby szukające zupełnie czegoś innego. Dlatego powstały portale dedykowane specjalnie dla seniorów, które poza tym, że pozwalają poznać miłość, to również stanowią doskonałą okazję do zawarcia znajomości z ludźmi, z którymi będzie można spędzać czas, rozmawiać, organizować ciekawe aktywności.

Portale takie skutecznie przeciwdziałają samotności i izolacji, a tym samym przeciwdziałają depresji, która dotyczy już ponad 40% osób powyżej 85 r.ż. Zjawiska izolacji doświadcza natomiast już 10% osób w wieku powyżej 65 r.ż. Czy zatem warto randkować w wieku dojrzałym?

Mile strony randkowania

Pewnie można czasem pozazdrościć postaci Jacka Nicholsona we wspomnianym wyżej filmie. Z reguły jednak im starsi jesteśmy, tym trudniej zdecydować się na związek. Doświadczeni rozwodem, stratą czy innymi trudami życia, boimy się nowych relacji. Często też obawiamy się krytyki, że jeszcze w „tym wieku” „takie rzeczy” nam w głowie. Tymczasem nawet w obliczu nieudanych związków, które mamy za sobą, warto pomyśleć, że nasze podejście, oczekiwania, zdolność do kompromisów czy cierpliwość na pewno uległy zmianie. Nauczeni błędami, możemy postępować inaczej niż na wcześniejszych etapach życia. Inny sposób komunikacji, spędzania czasu, mniej stresu i więcej czasu związanego z byciem na emeryturze mogą przełożyć się na naszą korzyść w sferze budowania relacji towarzyskich czy intymnych. Zatem randki i zawieranie nowych znajomości, gdy jesteśmy seniorami, na pewno nie są stratą czasu czy energii. Takim myśleniem sami wpędzamy się w samotność i wysokie prawdopodobieństwo depresji.

Jeśli nie portal randkowy to co? Wciąż popularne są ogłoszenia matrymonialne często w formie kącika samotnych serc dostępne nie tylko w internecie, ale też w regionalnej prasie. Okazuje się, że również kościelne parafie sprzyjają singlom, organizując dla nich msze czy katolickie serwisy randkowe. Przede wszystkim nie należy zamykać się w domu, bo w ten sposób zamykamy nie tylko drzwi, ale też siebie na okazje, które mogą się już nie powtórzyć.