Spis treści
Rzeżuchę można posiać ją na parapecie i już na przedwiośniu cieszyć się zielonym dywanem maleńkich łodyżek i listków. Rośnie bardzo szybko i nie potrzebuje specjalnego podłoża. Wzejdzie nawet na kawałku waty lub ligniny. Uważana za afrodyzjak, dodaje sił witalnych, pobudza, działa prozdrowotnie. Lista jej zalet jest bardzo długa, podobnie jak liczba składników odżywczych. Rzeżucha króluje na naszych stołach zazwyczaj wiosną. Nasze organizmy potrzebują wtedy witamin i minerałów, a zielona roślinka jest idealną odpowiedzią na te potrzeby. Poznajcie właściwości i kilka przepisów z wykorzystaniem rzeżuchy.
Długa historia rzeżuchy
Znana była w starożytnej Grecji oraz Rzymie. Już wtedy uznawana była za antidotum na wiele dolegliwości począwszy od problemów z układem krążenia, poprzez schorzenia wątroby, aż po choroby układu moczowego. Pomagała w leczeniu anemii, szkorbucie, bólach głowy oraz rwie kulszowej. Ta zielona roślinka, nazywana też pieprzycą siewną, jest istną bombą witaminową. Ma mnóstwo składników odżywczych, dostarcza organizmowi witamin i minerałów, wzmacnia układ odpornościowy.
Właściwości prozdrowotne
Rzeżucha zawiera dużo witaminy C, ale również witamin K, B, A oraz E. Polecana jest nie tylko w trakcie przesilenia wiosennego, ale także podczas wysiłku fizycznego. Wszystko przez sole mineralne, które znajdują się w zielonych łodyżkach i listkach. Znajdziemy tu nie tylko wapń, magnez i fosfor, ale też cynk, selen, jod i inne pierwiastki. To właśnie dlatego rzeżucha powinna być spożywana zarówno przy anemii, chorobach krążenia, problemach z tarczycą, jak i wielu innych dolegliwościach.
Z czym łączyć rzeżuchę?
Pikantna i zadziorna w smaku – tak można byłoby opisać rzeżuchę. Rośnie bardzo szybko, jest soczysta, lekko pikantna i ma charakterystyczny posmak, który trudno pomylić z czymś innym. Najlepsza jest młoda i świeża. Gdy zakwitnie jej smak staje się gorzkawy i jeszcze bardziej ostry niż zazwyczaj. Mówi się, że rzeżucha rządzi na wielkanocnych stołach, ale warto ją jeść na co dzień. Świetnie sprawdza się jako składnik wszelkich sałatek i kanapek. Dobrze komponuje się z serami, jajkami, chudym mięsem (np. drobiowym). Można ją dodawać do koktajli i zup. Nieźle pasuje do naleśników z wytrawnym farszem oraz tarty. Wspaniale wzbogaca smak warzywnych pasztetów. Idealnie nadaje się też do domowego majonezu albo guacamole na bazie awokado.
Jak posadzić?
Nasiona rzeżuchy nie mają wielkich wymagań. Można rozsypać je na zwilżonej wacie, ligninie, albo w profesjonalnej kiełkownicy. Nasionka powinny być wystawione na słońce i to od nasłonecznienia zależy ile czasu zajmie im wzrost. Czasem wystarczy 4-5 dni, a czasem potrzeba aż 10 dni, by cieszyć się zielonym dywanem listków. Trzeba pamiętać, by codziennie podlewać nasiona.
Każdy może prowadzić swoją uprawę rzeżuchy i dodawać ją na bieżąco do ulubionych potraw, zrywając prosto z parapetu. A kilka ciekawych przepisów kulinarnych na wykorzystanie rzeżuchy znajdą Państwo na naszym portalu.