Dobre seriale na długie, jesienne wieczory

dobre seriale

Jesienna aura bywa zmienna i często nie nastraja do wychodzenia z domu. Dni robią się przecież coraz krótsze, a dłużące się chłodne wieczory trzeba czymś wypełnić. Dobry serial potrafi wciągnąć i dostarczyć nam rozrywki, która z pewnością poprawi humor.  Popularne serwisy streamingowe – Netflix, HBO Max, Disney+ i player – przygotowały kilka naprawdę wartych obejrzenia seriali, które poniżej Państwu przedstawiamy i polecamy. 

RÓD SMOKA (do zobaczenia na HBO Max i player)

Po zakończeniu w 2019 roku serialu „Gra o tron” opartego na prozie George’a R. R. Martina, stacja HBO postanowiła powtórzyć sukces i rozpoczęła prace nad nową produkcją osadzoną w tym samym uniwersum. „Ród smoka”, który zadebiutował w HBO w sierpniu to prequel w stosunku do „Gry o tron”, czyli pokazuje on wydarzenia wcześniejsze.

Zanim Westeros pochłonęła kolejna krwawa wojna o władzę, na tronie zasiadał ród Targaryenów, mający kontrolę nad potężnymi smokami. Serial osadzony 200 lat przed wydarzeniami znanymi z „Gry o tron” ukazuje Targaryenów u szczytu ich potęgi, władających Siedmioma Królestwami wraz z 17 smokami. Król Viserys, dobry i szlachetny władca, jest pozostawiony bez następcy tronu. Niezdolność do dokonania wyboru pomiędzy jego córką a młodszym bratem skutkuje początkiem brutalnej wojny domowej o sukcesję, która zapoczątkowała upadek rodu, później znanej jako „taniec smoków”.

LEKOMANIA (Disney+)

Ten 8-odcinkowy, nagrodzony Złotymi Globami serial z ubiegłego roku można w Polsce oglądać na nowej platformie streamingowej Disney+ (www.disneyplus.com). Powstał on na podstawie książki Beth Macy pt. Lekomani. Jak koncerny farmaceutyczne i lekarze potrafią uzależnić pacjentów od leków i opowiada prawdziwą historię wprowadzenia w 1995 r. na amerykański rynek „innowacyjnego” opioidowego leku przeciwbólowego OxyContin.

Prywatny koncern farmaceutyczny, który opracował tabletkę OxyContin, wprowadzał w błąd lekarzy, pacjentów, jak i instytucje dopuszczające farmaceutyki na rynek. Utrzymywał, że jest to bezpieczny lek, który nie ma działania uzależniającego i można nim leczyć także umiarkowane bóle.  Zażywający nową pigułkę szybko się od niej uzależniali, a ich organizmy ciągle domagały się większych dawek, co doprowadziło do wybuchu kryzysu opioidowego w USA i fali zgonów na skutek przedawkowania.  W „Lekomanii” występują wybitni aktorzy, m.in. Michael Keaton, Rosario Dawson i Peter Sarsgaard.

WIELKA WODA (Netflix)

„Wielka woda” to 6-odcinkowy serial katastroficzny o powodzi, jaka nawiedziła Wrocław i okolice w 1997 roku. To już kolejna po serialu „Rojst 97” wyprawa Jana Holoubka (wspólnie z Bartłomiejem Ignaciukiem są reżyserami „Wielkiej wody”) na Dolny Śląsk połowy lat 90-tych. Serial opowiada historię młodej hydrolożki Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), która wraca po latach do rodzinnego Wrocławia, by ostrzec lokalne władze o zbliżającej się powodzi.  Na miejscu okazuje się, że na czele Komitetu Powodziowego stoi lokalny polityk Jakub Marczak (Tomasz Schuchardt), z którym bohaterkę w przeszłości łączyło coś więcej.  Szybko okazuje się, że jedyną szansą na uratowanie Wrocławia przed zalaniem jest wysadzenie wałów przeciwpowodziowych i zalanie małej wsi pod Wrocławiem. Tu jednak mieszkańcu organizują opór i bronią wałów…

W obsadzie „Wielkiej Wody” odnajdą Państwo wiele znanych twarzy, m.in. Anna Dymna, Jerzy Trela, Mirosław Kropielnicki, Tomasz Kot, Klara Bielawka, Lech Dyblik, Roman Gancarczyk,  Leszek Lichota i Maria Maj,

CESARZOWA SISI  (Netflix)

Serial opowiada o Elżbiecie Bawarskiej – przez rodzinę nazywanej zdrobniale „Sisi” – żonie cesarza Franciszka Józefa I, która na skostniałym dworze XIX-wiecznej Austrii wymykała się schematom. Elżbieta, córka księcia Bawarii, zakochała się od pierwszego wejrzenia w cesarzu Franciszku Józefie I, który był przyrzeczony jej starszej siostrze, Helenie.

Elżbieta trafia na wiedeński dwór, gdzie musi stawić czoła licznym przeciwnikom. Na pierwszy plan wysuwa się wyniosła teściowa – arcyksiężna Zofia, która narzuca Elżbiecie rygorystyczne i archaiczne oczekiwania.  Zazdrosny i wiecznie knujący brat jej męża, Maksymilian, również nie pomaga, a dodatkowo Sisi jest wiecznie szpiegowana przez własną damę dworu, hrabinę Esterházy…