„Złota rączka” pomaga bezpłatnie Seniorom w wielu polskich miastach

Cheerful male person using tools

Bezpłatna pomoc seniorom w programie „Złota rączka dla seniora”

W mediach niedawno pojawiły się doniesienia o uruchomieniu programu „Złota rączka” w Katowicach, co było realizacją wyborczej obietnicy prezydenta Katowic Marcina Krupy. Program jest dedykowanym osobom powyżej 65 roku życia, którym trudno jest poradzić sobie z domowymi naprawami, a nie zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny. Katowicki program „Złota rączka” polega na udzielaniu nieodpłatnej pomocy seniorom, w zakresie drobnych napraw domowych. Trzeba jednak zauważyć, że Katowice bynajmniej nie były pierwsze, a podobnych programów skierowanych do seniorów jest w Polsce znacznie więcej – poniżej dowiedzą się Państwo, gdzie jeszcze i na jakich warunkach Seniorzy mogą liczyć na bezpłatną pomoc w drobnych domowych naprawach.

Katowice – Złota rączka i Srebrny Telefon

Z usługi „Złotej rączki” senior będzie mógł skorzystać maksymalnie raz w miesiącu, czyli nawet 12 razy w roku. W wyjątkowych przypadkach możliwe będzie skorzystanie przez seniora z dodatkowej liczby usług – po analizie przypadku dokonanej przez urzędników. Koszt naprawy, czyli robocizna i zakup drobnych materiałów nie może przekraczać 100 zł, natomiast w przypadku droższych materiałów jak np. baterie łazienkowe, karnisze, lampy będzie obowiązywać zasada, że materiały niezbędne do wykonania prac dostarcza osoba, której udzielana jest pomoc.

Katalog napraw świadczonych w ramach programu obejmie m.in.:

 • wymianę/naprawę kranów w kuchni i łazience,
 • udrażnianie zatkanych odpływów, naprawę nieszczelnych rur,
 • naprawę spłuczki,
 • montaż/wymianę deski sedesowej,
 • podłączenie pralki/zmywarki,
 • wymianę żarówki,
 • naprawę/wymianę gniazdka elektrycznego,
 • regulację/uszczelnienie drzwi i okien, naprawę klamek, zamków, listew przypodłogowych.

W ramach tego projektu nie możemy jednak liczyć na naprawy, które powinny zostać wykonane na rzecz mieszkańca na podstawie umów ze wspólnotą mieszkaniową lub administracją. Złota rączka nie pomoże również w sprzątaniu, myciu okien, wieszaniu zasłon, malowaniu ścian czy kładzeniu paneli. Więcej informacji jest na specjalnej stronie.

Jak się zgłosić? Zgłoszenia seniorów są przyjmowane telefonicznie za pośrednictwem „Srebrnego Telefonu” oraz osobiście. „Srebrny Telefon” działa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku, w godz. od 9.00 do 15.00 pod numerem infolinii: 32 251 69 00. Miejsce zgłoszeń osobistych:Jagiellońska 17, 40-032 Katowice, pok. 02.

Warszawska Złota Rączka dla seniora 75+

Warszawski program jest skierowany do warszawianek i warszawiaków którzy ukończyli 75 rok życia i mieszkają samotnie. Polega on na bezpłatnym świadczeniu usług drobnych napraw domowych takich jak cieknący kran, przykręcenie wyłącznika, zawieszenie karnisza czy lampy, naprawy drzwiczek w kuchennych szafkach. Senior może skorzystać tylko raz w miesiącu z tej usługi. Wszystkie dodatkowe materiały i urządzenie nieprzewidziane w projekcie (baterie łazienkowe, karnisze, żyrandole itp.) muszą być zakupione przez seniora we własnym zakresie.

Katalog napraw świadczonych w ramach Warszawskiego programu jest niemal identyczny do tego w Katowicach. Zgłoszenie usterek przyjmowane jest pod numerem telefonu:
22 614 13 16 w godz. od 8 do 16, a także w Mazowieckim Oddziałem Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża – pod numerem telefonu 500 288 007 w godzinach od 8 do 16. Więcej informacji można znaleźć na specjalnej stronie.

Kraków też ma swoją „złotą rączkę”

Od 2018 r. krakowscy seniorzy mogą korzystać z pomocy w drobnych, domowych naprawach. Wszystko to dzięki miejskiemu programowi pod nazwą „Złota Rączka”. Jego celem jest zapewnienie nieodpłatnej pomocy seniorom w drobnych naprawach. Skorzystać z niej mogą wszyscy powyżej 60 roku życia, przy czym pierwszeństwo mają osoby samotne i niepełnosprawne, a także prowadzące jednoosobowe gospodarstwo.

Wszelka pomoc w ramach krakowskiego programu „Złota Rączka” wykonywana jest na miejscu, w lokalu, którym zamieszkuje osoba ubiegającą się o nią. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 12 616 78 14 i wskazać, jakiego rodzaju wsparcie jest potrzebne. Usługi realizowane w ramach projektu są potwierdzane pisemnie w protokole wykonania naprawy. Program „Złota Rączka” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

W Poznaniu już od 2016 r. seniorom pomaga lokalna „złota rączka”

W stolicy Wielkopolski miejski program „Złota Rączka dla Seniora” ma już kilkuletnią tradycję. Zgłoszenia do kolejnej edycji programu przyjmują konsultanci infolinii miasta POZnan*KONTAKT pod numerem telefonu 61 646 33 44. W ramach tego programu poznaniacy w wieku 65+, zamieszkujący na terenie Poznania, mogą w swoich domach skorzystać z bezpłatnych usług naprawczych i technicznych, takich jak:

 • drobne naprawy nie wymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy oraz uprawnień (np. wymiana żarówki, klamki, cieknący kran, wadliwie działająca spłuczka);
 • drobne naprawy nie wymagające dużych nakładów finansowych na zakup materiałów.

Złota rączka dla seniora w Suwałkach

W Suwałkach osoby powyżej 70. roku życia mogą skorzystać z około tysiąca usług w ramach podobnego programu, który wystartował w połowie 2019 roku. Wśród oferowanych usług będą m.in.: wymiana żarówek, wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych, wymiana uszczelek w przeciekających kranach, pokręteł baterii, słuchawek, węży prysznicowych, odpowietrzenie kaloryferów, montaż lub wymiana zamków i klamek, naprawa mebli, wieszanie obrazów, luster, rolet, półek, karniszy itp.

Zgłoszenia do suwalskiej „Złotej Raczki dla seniora” przyjmowane są telefonicznie pod nr 87 730 55 27 w godzinach pracy Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, za pomocą poczty elektronicznej pod adresem zlotaraczka@kostroma.pl, a także osobiście w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Kościuszki 71 w Suwałkach.

Podobne programy znajdziemy również w innych miastach

 • Bydgoszcz – dla osób 65+, zgłoszenia będą przyjmowane i weryfikowane pod numerem telefonu 52 325 44 50 lub osobiście od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 w sekretariacie Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej „Śródmieście” przy ulicy Ogrodowej 9 pok. nr 1.
 • Leszno – tu program skierowany jest do osób powyżej 65. roku życia, mieszkających samotnie, albo w dwuosobowym gospodarstwie domowym złożonym z seniora i jego współmałżonka lub partnera, który również musi mieć ukończone 65 lat. Wykluczone z programu są osoby, które mają dorosłe dzieci, bo to one powinny zadbać o rodziców. Obowiązuje też kryterium dochodowe. Darmowy fachowiec pomoże seniorowi, który mieszkając samotnie ma dochód nie wyższy niż 1600 zł netto, a w dwójkę – nie więcej niż 1250 zł netto na osobę. Aby skorzystać z pomocy trzeba się zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, do Zespołu ds. programów i organizacji pozarządowych, który znajduje się w Lesznie przy ul. Narutowicza 73/1. Tam należy wypełnić prosty formularz, podając m.in. swoje imię, nazwisko, adres, status prawny mieszkania. To spowoduje, że senior będzie już w programie, a jeśli będzie potrzebował pomocy złotej rączki, może zadzwonić pod nr tel. 661 213 131, gdzie zostanie przyjęte zgłoszenie.
 • Kraśnik – projekt „Złota Rączka dla Seniora” skierowany do osób w wieku powyżej 70 lat.
 • Wrocław – seniorzy w wieku 90+, którzy są posiadaczami Szmaragdowej Karty Seniora, mogą wzywać do siebie „złotą rączkę”, która pomoże im w naprawie różnych usterek technicznych. Muszą być to jednak zlecenia, które nie wymagają natychmiastowej ingerencji, specjalistycznej wiedzy czy uprawnień (elektrycznych, gazowych, hydraulicznych) i nie mieszczą się w zakresie innych umów np. ze wspólnotą mieszkaniową. Aby zgłosić chęć wyrobienia Szmaragdowej Karty Seniora lub poprosić o wizytę „złotej rączki” należy zadzwonić pod numer tel. 668-010-083. Zamówienie zostanie zarejestrowane i wysłane do partnerów akcji. Wszystkie usterki usuwane są na bieżąco, najszybciej, jak to możliwe.