Spis treści
Poranne ćwiczenia są niewystarczająco doceniane przez większość z nas. Pośpiech, wiele czynności z rana do wykonania nie poprawiają tej sytuacji. Całe szczęście seniorzy często mają więcej czasu choćby ze względu na fakt przebywania na emeryturze.
Oznacza to, że mogą skorzystać z dobrodziejstw tego typu codziennych praktyk. Co takiego gimnastyka poranna wniesie w życie i jakie ćwiczenia będą najlepsze dla osób starszych?
Ćwiczenia nie tylko dla ciała
Niewątpliwie poranna gimnastyka sprzyja naszym mięśniom i stawom często zesztywniałym po nocy. Rozciągnięcie i rozgrzanie mięśni i stawów skutecznie przygotuje ciało do codziennych aktywności. Zbyt duży wysiłek czy gwałtowne ruchy, gdy ciało nie jest na to przygotowane, może grozić nadwyrężeniami czy nawet urazami. Jednak poranne ćwiczenia to nie tylko wzmocnienie mięśni, poprawa postawy ciała, zręczności czy zwinności. Aktywność fizyczna tuż po przebudzeniu to też spora dawka endorfin, które poprawiają nastrój i dodają energii na cały dzień.
Jesteśmy mniej senni, a tym samym mniejsze jest prawdopodobieństwo nudy i siedzenia przed telewizorem. Ćwiczenia fizyczne to też wsparcie pracy mózgu, układu nerwowego i hormonalnego. Pamięć, koncentracja i sprawne myślenie tylko zyskują dzięki naszej aktywności fizycznej. Dzięki ćwiczeniom poprawi się również przemiana materii, co przyniesie skutki w postaci utraty wagi. Od czego zacząć, przymierzając się do porannej gimnastyki?
Początki nie muszą być ciężkie
Najważniejsze to nie przesadzić z oczekiwaniami. Przygotujmy sobie luźny i przewiewny strój i zacznijmy na spokojnie. Co to znaczy? Chodzi o rozruszanie stawów i pobudzenie układu krążenia, a nie przeforsowanie się już podczas pierwszego dnia do tego stopnia, że następnego zakwasy uniemożliwią nam ruch. Dlatego zacząć należy od ćwiczeń rozciągających, które spokojnie można wykonywać w domu.
Przykładowym ćwiczeniem może być przyjęcie pozycji siedzącej na krześle z wyprostowanymi na boki rękoma. Ręce wyciągamy do tyłu, a klatkę piersiową wypychamy do przodu i tak wytrzymujemy ok. 15 sekund. Powtarzamy ćwiczenie 3 do 5 razy. Chcąc rozciągnąć mięśnie czworogłowe ud, dobre będzie ćwiczenie w pozycji klęczącej z podparciem dłońmi z tyłu. Będąc w tej pozycji, wypychamy biodra do przodu i wytrzymujemy znowu ok. 15 sekund. Wykonujemy jeszcze 3 powtórzenia. Im lepszą kondycję ma senior, tym intensywniejsze ćwiczenia może wykonywać.
Poranna gimnastyka nie tylko w domu
Wiosna i lato zachęcają do ruchu na świeżym powietrzu. Kto ma siły i odpowiednią motywację z rana, może spróbować ćwiczeń w parku. Nordic walking to forma aktywności usprawniająca funkcjonowanie mięśni, stawów i ścięgien. Można początkowo zdecydować się na spokojną wersję tej aktywności, by z czasem uprawiać ją coraz bardziej dynamicznie. Nordic walking pozwala na zachowanie odpowiedniej postawy ciała, równowagi i koordynacji ruchowej wszystkich partii ciała. Już nawet sam spacer będzie dobrym początkiem dnia. Parki i niektóre osiedla mają też do dyspozycji siłownie na świeżym powietrzu, które pozwalają rozgrzać wszystkie mięśnie. To bardzo dobra forma gimnastyki porannej nim letnie upały dadzą o sobie znać w późniejszych porach dnia.
Pamiętajmy jednak, że osoby starsze często zmagają się z różnymi schorzeniami narządów ruchu, co oznacza, że nie wszystkie ćwiczenia będą odpowiednie, podobnie jak ich intensywność powinna być dobierana z rozwagą. To, że ruch będzie o niskiej intensywności, nie wyklucza jego skuteczności. Najważniejsze, by ćwiczenia fizyczne stały się systematycznym elementem każdego dnia.