Spis treści
Z wiekiem zmienia się nasze zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Metabolizm zwalnia, dlatego zapotrzebowanie kaloryczne jest niższe. Mimo iż dieta zdrowego seniora nie powinna różnić się zbytnio od diety osób młodszych, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów.
Jadłospis dla seniora
W diecie seniora nie powinno brakować wszystkich podstawowych składników odżywczych: białek, tłuszczów, węglowodanów. Ważne jest jednak zachowanie prawidłowej podaży, dostosowanej do wieku i aktywności fizycznej. W przypadku węglowodanów ich najlepszym źródłem są warzywa i pełnoziarniste produkty zbożowe. Osoby starsze, u których występują zaburzenia łaknienia, powinny zrezygnować z węglowodanów pod postacią cukru i słodyczy. Białka najlepiej szukać w chudym mięsie, wędlinach i przetworach mlecznych o obniżonej zawartości tłuszczu. Produkty o największej zawartości białka powinny być spożywane rano. Jeśli chodzi o tłuszcze, to obserwuje się ich nadmierne spożycie przez osoby starsze. W połączeniu z małą aktywnością fizyczną lub całkowitym jej brakiem bardzo łatwo dochodzi do nadwagi lub otyłości u seniorów.
Szacuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie energetyczne u kobiet w podeszłym wieku wynosi 1500 – 1700 kalorii, u mężczyzn 1800 – 2000.
Jakich potraw unikać
Przy komponowaniu diety warto wziąć pod uwagę zwiększenie ilości płynów, zmniejszenie używania soli i ostrych przypraw, wyeliminowanie z diety nadmiaru słodyczy, cukrów prostych i alkoholu. W przypadku dolegliwości zdrowotnych dieta powinna być konsultowana z lekarzem prowadzącym.
Warto zwrócić uwagę także na sposób przyrządzania posiłków. Na stole seniora powinny królować świeże produkty, należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej sztuczne ulepszacze smaku i zapachu. Najlepszym sposobem na obróbkę termiczną jest gotowanie na parze i duszenie. Dopuszcza się także pieczenie. Nie zaleca się smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu.
Dieta seniora a nadwaga
Nadwaga u seniorów zdarza się częściej, niż można się spodziewać. Brak zmian w sposobie żywienia połączony ze znacznym spowolnieniem metabolizmu powoduje odkładanie się tłuszczu i w efekcie pojawiają się nadprogramowe kilogramy. Jednak osoby starsze powinny pamiętać, że pośpiech jest złym doradcą. Proces odchudzania powinien przebiegać stopniowo. W pierwszej kolejności należy zmienić nawyki żywieniowe, wyeliminować nadmiar tłuszczu i słodyczy, zadbać o prawidłowe nawodnienie. Ostatnim krokiem powinno być zmniejszenie kaloryczności dziennego menu. Warto także rozważyć zwiększenie aktywności fizycznej choćby o codzienny spacer.