Jakie są korzyści z posiadania przyjaciół?

Przyjaźń - jak znaleźć przyjaciół

Przyjaciele są jednym z najważniejszych elementów naszego życia. Człowiek jest z natury osobą towarzyską. Lubimy kontakt z innymi i chociaż ich natężenie jest kwestią indywidualną, to nie ulega wątpliwości, że potrzebny jest nam kontakt z człowiekiem. Samotność jest jednym z gorszych stanów znanym człowiekowi. Z naszymi przyjaciółmi dzielimy nie tylko tę radosną stronę życia, ale również szukamy pocieszenia i zrozumienia w gorszych momentach.

Znalezienie prawdziwej przyjaźni jest trudną sprawą, ale bardzo ważną w życiu każdego człowieka. Mimo że najważniejszą relacją w życiu jest ta z ukochaną osobą czy rodziną, to przyjaźń jest również bardzo ważna. Chociaż większość ludzi ceni przyjaźń przede wszystkim za aspekty emocjonalne i towarzyskie, to okazuje się, że korzyści z posiadania przyjaciela sięgają również naszego zdrowia fizycznego – nasze ciało reaguje na to, jakie relacje bądź ich brak odczuwamy z innymi.

Co mówią badania naukowe o przyjaźni?

Badania wykazują, że osoby z silnym wsparciem społecznym, w tym z przyjaciółmi charakteryzują się lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym niż te izolowane społecznie. W badaniu przeprowadzonym wśród starszych osób badacze wykazali, że ludzie z większą liczbą przyjaciół i kontaktów społecznych miały mniejsze ryzyko wystąpienia chorób serca i innych chorób przewlekłych(źródło: Holt-Lunstad, Smith, & Layton, 2010).

Badania przeprowadzone na grupie młodzieży wykazano natomiast, że posiadanie przyjaciół zmniejsza ryzyko depresji i innych problemów psychicznych(źródło: Laursen & Hartl, 2013). Wychodzi na to, że nie tylko sport to zdrowie- należy zadbać również o grono przyjaciół i czasu, jaki z nimi spędzamy.

Lepsze zdrowie emocjonalne dzięki przyjaźni

Kolejną korzyścią zdrowotną płynącą z przyjaźni jest poprawa zdrowia emocjonalnego i jakości życia. Nasi przyjaciele i ludzie wokół nas stanowią źródło wsparcia emocjonalnego i pomagają radzić sobie z trudnościami życiowymi. Badanie przeprowadzone w 2004 roku wykazały, że osoby mające przyjaciół częściej doświadczają pozytywnych emocji w życiu, a rzadziej negatywne- takie jak samotność czy smutek(źródło: Diener & Seligman, 2004).

Przyjaciele wpływają również na jakość i różnorodność naszego życia, poprzez wprowadzenie do niego pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń- nic tak nie rozwija człowieka, jak obcowanie z innymi od nas osobami. Mamy wtedy możliwość spojrzenia na różne rzeczy z innej niż nasza perspektywy.

Przyjaciele a dłuższe życie?

Bardzo ważnym aspektem posiadania przyjaciół jest ich wpływ na nasze życie, a konkretnie – na długość naszego życia. Podczas badań przeprowadzonych w 2010 roku wykazano, że osoby, które mają dużo przyjaciół, żyją dłużej, niż osoby, które takich relacji mają mniej. Badacze jako teorię tego mechanizmu podają, że możliwą przyczyną jest fakt, że przyjaciele pomagają radzić nam sobie z stresem i negatywnymi emocjami, które związane są z np. chorobami przewlekłymi i negatywnie oddziałują na nasze życie.

Przyjaciele motywują do zachowania większej aktywności fizycznej

Nie jest to obce żadnej osobie, że korzyści z uprawiania jakiegoś sportu czy ogólnej aktywności fizycznej są fenomenalne- czujemy się lepiej, wyglądamy lepiej oraz żyjemy dłużej, nie odczuwamy upływu czasu. Co ciekawe, w aktywnościach fizycznych i znajdowaniu na nie czasu i chęci mogą pomóc przyjaciele. Podczas badań przeprowadzonych przez University of California w 2006 roku  wykazano, że osoby, które mają kogoś, kto zapewnia im wsparcie, przyjaciół, są bardziej skłonne do podejmowania regularnej aktywności fizycznej, co prowadzi do poprawy zdrowia serca i ogólnego samopoczucia tych osób. Nasi przyjaciele zachęcają nas również do zdrowego odżywiania się, co pomaga nam uniknąć niezdrowych przekąsek i posiłków, które niszczą nasze zdrowie i samopoczucie w dłuższym okresie czasu.

Podsumowując, posiadanie tak mocnych relacji, jakim jest przyjaźń jest bardzo ważna w życiu każdej osoby. Poza oczywistymi korzyściami w postaci towarzyskich czy emocjonalnych, posiadanie takiej relacji jest bardzo istotne dla naszego ciała. Wiele badań wskazuje, że korzyści z posiadania przyjaciela są niezwykle istotne i potrafią nie tylko urozmaicić i uprzyjemnić nam codzienne funkcjonowanie, ale nawet wydłużyć nasze życie. Ważne jest, żeby każda osoba miała w życiu tego kogoś, kto zawsze ją wysłucha i wesprze- nie tylko partnera czy partnerki w związku.

Gdzie szukać prawdziwej przyjaźni? 

Wiedząc już o tym, jak istotna jest taka relacja jak przyjaźń zachodzi pytanie- gdzie takiej szukać? W obecnych czasach ciężko jest o kogoś, kto będzie dla nas dobrym przyjacielem, ciężko znaleźć taką osobę. Niektórzy odnajdują taką osobę w pracy czy w szkole, a takie relacje nierzadko trwają całe życie. Dużo osób może myśleć, że skoro w podeszłym wieku nie ma się przyjaciół czy partnera, nie jest już możliwe znalezienie takiej osoby. Nic bardziej mylnego! Z pomocą takim osobom, szukającym przyjaźni czy miłości przychodzi portal Urokliwysenior.pl – jedyny w Polsce portal dla osób 55+ szukających miłości czy przyjaźni. Każda osoba, która kogoś szuka, na tym portalu znaleźć może prawdziwą przyjaźń, a może i coś więcej?

Urokliwy Senior - portal