Winda schodowa ułatwiająca seniorom wejście po schodach

Winda schodowa

Utrata niezależności to jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jakimi czasem musimy się mierzyć w obliczu choroby lub starości. Dzisiejsza technologia w wielu obszarach pozwala ją odzyskać, jak w przypadku protez kończyn, telefonu działającego na komendy głosowe, czy programu mówiącego na komputer.

Wszystkie tego typu ułatwienia sprawiają, że osoby z niepełnosprawnościami nie muszą trwać w odizolowaniu od świata. Nie inaczej jest z windą schodową dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jak działa i co wnosi w życie?

Dlaczego winda schodowa to dobra inwestycja?

Trudności z wchodzeniem po schodach to dopiero początek, bo idzie za tym cała masa frustracji i psychologicznych napięć sprawiających, że barier i powodów do izolacji jest jeszcze więcej. Lęk przed upadkiem, przed sprawieniem kłopotu najbliższym, wyrzuty do siebie samego za swoją nieudolność sprawiają, że zamiast szukać rozwiązań, izolujemy się, wynajdując ku temu powody. Dlatego to często po stronie rodziny pojawia się pierwsza myśl o zakupie windy schodowej, a nie u samego seniora, który boryka się z problemem. Winda schodowa to rozwiązanie nie tylko trudności z obszaru motorycznego, ale też psychologicznego. Tymczasem pozwoli odzyskać chęć do życia, spędzać czas z rodziną i w gronie znajomych. Czego możemy oczekiwać od tego typu urządzeń?

Rodzaje wind schodowych

Główny podział wind wynika ze sposobu poruszania osoby – będą to zatem krzesełko schodowe lub platforma schodowa do przewożenia wózków inwalidzkich. Istotny jest również podział ze względu na tor jazdy, bo w zależności od budowy schodów mogą to być windy poruszające się po torze prostym lub w przypadku krętych schodów — windy poruszające się po torze krzywym. Różnicuje się też windy ze względu na wysokość, na jaką podnoszą oraz dźwigany ciężar. Wysokość podnoszenia szereguje windy na takie do 1 m, do 3 m lub powyżej 3 m. Ze względu na udźwig dzielimy windy na te o niskim udźwigu, czyli poniżej 200 kg, średnim do 300 kg i wysokim — powyżej 350 kg. Tu duże znaczenie ma, czy winda jest jednoosobowa, czy mieści więcej pasażerów. Rodzaj napędu również ma znaczenie, bo wyróżniamy windy o napędzie liniowym, śrubowym, łańcuchowym, pneumatycznym czy hydraulicznym.

Zastosowanie windy schodowej

Dom wielokondygnacyjny sprawia kłopoty nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale też dzieciom, osobom noszącym dzieci na rękach czy nawet przy transporcie cięższych rzeczy, paczek na wyższe piętra. Jednak przede wszystkim winda ma pełnić funkcję umożliwiającą przemieszczanie się osobom, które bez windy nie mogłyby uczestniczyć w rodzinnych spotkaniach, wyjściach. Ciche działanie obecnie produkowanych wind schodowych pozwala nie zakłócać spokoju pozostałych domowników, dzięki czemu można komfortowo przemieszczać się o dowolnej porze, nie rezygnując ze swoich codziennych rutyn. Często jednak o decyzji kupna głównie decyduje cena windy. Z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Ceny wind schodowych dla seniorów

O cenie windy głównie decyduje miejsce montażu i jego poziom skomplikowania. Krzesełka schodowe montowane na szynie prostej to obecnie najtańsze rozwiązanie mieszczące się w kwocie 10 tys. zł. W przypadku montażu krzesełka na torze krzywoliniowym trudno znaleźć ceny niższe niż 20 tys. zł. O wiele droższe są platformy, które umożliwiają przemieszczanie się osobom na wózkach inwalidzkich, których cena oscyluje wokół 40 tys. zł. w przypadku platform poruszających się w linii prostej, natomiast te poruszające się torem krzywoliniowym kosztują powyżej 70 tys. zł.