Spis treści
Mamy za sobą pierwszą połowę 2022 roku i można już pokusić się o pewne podsumowanie oferty nowych seriali. Jak co roku stacje TV oraz coraz liczniejsze i rosnące w siłę serwisy streamingowe przygotowały dla widzów nowe produkcje w odcinkach. Niektóre z nich zachwyciły nas, a inne rozczarowały. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy listę seriali, które jak na razie najbardziej nam się spodobały i możemy je Państwu z czystym sumieniem zarekomendować.
Hacks (HBO Max)
„Hacks” to amerykański serial komediowy, który dostępny jest na platformie HBO Max. Powstały już dwa sezony i zapewne będą też kolejne, bo oglądanie perypetii dwójki głównych bohaterek dostarcza widzom dużo przyjemności.
Jest to historia Deborah Vance (w tej roli fantastyczna Jean Smart) – popularnej i nieco apodyktycznej gwiazdy stand-up’u, która ma swoje show w Las Vegas, ale jej kariera stopniowo słabnie, bo młodsze roczniki nie doceniają dowcipu starzejącej się komediantki. Dlatego Deborah decyduje się zatrudnić młodą scenarzystkę z Hollywood, która ma odświeżyć program jej występów oraz pomóc trafić do młodszej publiczności.
Starcie przeciwstawnych charakterów oraz pokoleniowe różnice między dwiema kobietami będą przyczyną wielu zabawnych sytuacji, ale ostatecznie obie panie znajdą też nić porozumienia, która pozwoli im spojrzeć na siebie z sympatią i zrozumieniem.
Zachowaj spokój (Netflix)
Kolejna polska produkcja serwisu Netflix to także już druga serialowa adaptacja prozy Harlana Cobena w wykonaniu polskich filmowców. Poprzedni serial „W głębi lasu” (2020) odniósł spory sukces i pomógł w realizacji nowej kryminalnej serii „Zachowaj spokój”. W obu serialach pojawia się też kilka wspólnych postaci i typowy dla Harlana Cobena motyw zaginięcia. „Zachowaj spokój” to zgrabne połączenie kryminału, thrillera i filmu obyczajowego, a także adaptacja wydanej w USA w 2008 roku powieści Cobena pt. „Hold Tight”. Akcja serialu rozgrywa się na zamożnym, ekskluzywnym osiedlu domów jednorodzinnych w Warszawie, którego mieszkańcy – dorośli, ale też ich nastoletnie potomstwo – mają różne tajemnice, a ich życie nie jest wcale tak szczęśliwe, jak mogłoby się wydawać. W obsadzie serialu zobaczymy wiele znanych twarzy: Magdalena Boczarska, Grzegorz Damięcki, Leszek Lichota, Agnieszka Grochowska, Jacek Poniedziałek i Bartłomiej Topa.
Będzie bolało (Canal+, player)
Ta brytyjska produkcja zaskoczy skalą realizmu wielu fanów seriali medycznych! Wynika to po części z faktu, że serial oparty jest na autobiograficznej książce-pamiętniku Adama Kaya, który porzucił karierę lekarza, by zostać pisarzem i scenarzystą. Adam Kay odpowiada też za scenariusz serialu.
Mamy tu młodego lekarza położnika (w tej roli Ben Whishaw), duży publiczny szpital, który polskim widzom może wydać się niezwykle podobny do wielu polskich szpitali. Brakuje w nim lekarzy, brakuje pielęgniarek, czasem nawet brakuje czystych fartuchów lekarskich! Personel jest przemęczony i popełnia błędy. Główny bohater próbuje prowadzić życie osobiste, ale za każdym razem, gdy chce poświęcić nieco czasu bliskiej osobie, okazuje się, że musi pilnie wziąć dodatkowy dyżur. A gdy kończy pracę jest tak zmęczony, że zasypia w swoim samochodzie na parkingu. Czyżby publiczna służba zdrowia w Polsce i Wielkiej Brytanii była równie niedofinansowana, a braki lekarzy równie wielkie?
Odwilż (HBO Max)
„Odwilż” to pierwsza polska produkcja serialowa dla nowej platformy HBO Max, której akcja rozgrywa się w Szczecinie. Utrzymana w stylistyce skandynawskiego kryminału historia zaczyna się od wyłowienia z Odry ciała młodej kobiety. Okazuje się, że zamordowana kobieta była córką znanego w mieście prokuratora, a tuż przed śmiercią urodziła dziecko. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi aspirant Katarzyna Zawieja (w tej roli Katarzyna Wajda), trzydziestokilkuletnia policjantka, która niedawno przeżyła osobisty dramat – jej mąż (także policjant) popełnił samobójstwo. Zawieja – wbrew przekonaniom swoich współpracowników – wierzy, że dziecko zmarłej żyje i nie spocznie dopóki go nie odnajdzie. W pozostałych rolach występują: Cezary Łukaszewicz, Bartłomiej Kotschendoff, Sebastian Fabijański, Bogusław Linda i Andrzej Grabowski
Prawnik z lincolna (Netflix)
Jeśli szukają Państwo tradycyjnego serialu prawniczego w starym dobrym stylu, to dostępny na Netflixie „Prawnik z lincolna” zapewne przypadnie Państwu do gustu. Jest to adaptacja jednej z serii książek Michaela Connelly’ego, których bohaterem jest adwokat Mickey Haller (w tej roli Manuel Garcia-Rulfo). Adwokat ten wyróżnia się tym, że swoje usługi prawnicze świadczy z samochodu marki Lincoln. Serialowa opowieść zaczyna się w momencie, gdy Mickey znajduje się na uboczu prawniczego życia. Po tragedii, która go spotkała, jego kariera stanęła w miejscu. Los bohatera odmienia się, gdy okazuje się, że jego kolega po fachu został zamordowany i to właśnie jemu przypadną jego wszyscy klienci – w tym milioner oskarżony o zabójstwo żony.
Rząd: Królestwo, władza i chwała (Netflix)
Duński serial „Rząd” skupia się na walce o władzę i tym, co władza robi z ludźmi. Kilka naprawdę udanych sezonów „Rządu” mogliśmy oglądać już dobrych parę lat temu, a teraz serial ten powraca po dłuższej przerwie w zupełnie nowym wcieleniu i pod tytułem „Rząd: Królestwo, władza i chwała”. Większość znanych nam bohaterów pojawi się z nowymi problemami, a wszystko to na tle meandrów duńskiej sceny politycznej. Nowy sezon „Rządu” wykracza jednak poza wewnętrzną duńską politykę, gdyż na należącej do Danii wyspie Grenlandia odkryto nowe złoża ropy. W efekcie Dania musi zdecydować, jak zareagować na niepodległościowe ambicje Grenlandii oraz rywalizację supermocarstw (Rosja, Chiny i USA) o kontrolę nad Arktyką i — nie mniej ważny — kryzys klimatyczny.
Birgitte Nyborg właśnie obejmuje funkcję minister spraw zagranicznych, gdy na peryferyjnej Grenlandii mieszkańcy z radością dowiadują się o odkryciu nowego złoża ropy naftowej. Tymczasem Katrine Fønsmark (Birgitte Hjort Sørensen) – była sekretarz prasowa Birgitte – wraca do dziennikarstwa i zostaje redaktor naczelną najważniejszego w Danii programu informacyjnego w TV. Okazuje się, że zdolności dziennikarskie Birgitte nie przekładają się na umiejętność zarządzania ludźmi, co prowadzi do poważnego kryzysu w stacji TV.