Piękna cera dojrzała – jak zadbać o skórę po 60 roku życia?

Cera dojrzała_skóra60+

Cera dojrzała pojawia się wraz z wiekiem, a więc każdy z nas prędzej czy później będzie taką miał. Już około 45 roku życia, w zależności od indywidualnych predyspozycji, stylu życia i stanu zdrowia, w naszym organizmie rozpoczynają się procesy, które mają wpływ na wygląd skóry.

Wraz z wiekiem spada produkcja kolagenu, czyli białka występującego w naszych tkankach i odpowiedzialnego za ich rozciągliwość. Dojrzała skóra jest mniej elastyczna, sucha, szara, pomarszczona i zmęczona. Utrata jędrności manifestuje się zmianą owalu twarzy. Nasze policzki, kąciki oczu oraz ust po prostu opadają w dół. Spowolniony metabolizm komórkowy oraz mniejsza zdolność naskórka do odnowy przyczyniają się też do szybszej utraty wody.

Jak więc dbać o naszą skórę po 60 roku życia, by jak najdłużej wyglądała młodo i zdrowo? Przede wszystkim musimy być konsekwentni, stosować się do kilku opisanych poniżej zasad, zachować zdrową dietę i styl życia, dostarczać naszej skórze potrzebnych jej składników i wysypiać się. Pamiętajmy jednak, że starzenie się skóry w dużym stopniu zależy także od czynników zewnętrznych, a jednym z najważniejszych jest promieniowania UV. Właśnie z tego powodu oznaki starzenia najszybciej widoczne są na tych partiach ciała, które najczęściej wystawiamy na słońce – na twarzy, szyi, dekolcie oraz na naszych dłoniach. Uważa się, że nawet 80 proc. cech charakterystycznych dla starzenia się skóry, które widoczne stają się przed 50. rokiem życia, to właśnie efekt tzw. fotostarzenia.

Delikatne oczyszczanie skóry

Tego potrzebuje każdy typ cery i skóra w każdym wieku. Dzięki oczyszczeniu składniki aktywne zawarte w kosmetykach będą mogły przeniknąć do głębszych warstw skóry. Nawet osoby, które na co dzień nie wykonują makijażu, powinny używać łagodnego płynu micelarnego, toniku liftingującego do skóry dojrzałej lub mleczka do demakijażu. Produkty te usuwają nie tylko makijaż, ale również zanieczyszczenia. Wybierając mleczko lub tonik zwróć uwagę, aby był to produkt na bazie składników naturalnych.

Raz w tygodniu peeling i maseczka liftingująca

Naprawdę warto ustanowić sobie jeden dzień w tygodniu, gdy naszej skórze poświęcimy więcej czasu i uwagi. Może to być np. niedziela, gdy możemy się dobrze wyspać, a po przebudzeniu bez pośpiechu przeprowadzić oczyszczanie, a następnie delikatny peeling. Po co nam peeling? – Otóż wraz z wiekiem wiele procesów zachodzących w skórze zostaje osłabionych. Na powierzchni gromadzi się obumarły naskórek, który należy regularnie, raz w tygodniu, usuwać, stosując właśnie peeling. Peelingi dzielimy na ziarniste (efekt ścierający zapewniają drobinki np. kawy lub ryżu) oraz enzymatyczne (substancje złuszczające to enzymy). Dla cery dojrzałej najlepszym wyborem będzie delikatny peeling enzymatyczny o żelowej konsystencji, który dodatkowo naciąga skórę, oczyszcza i złuszcza.

A gdy nasza skóra jest już odpowiednio przygotowana do wchłonięcia składników aktywnych, nałóż na nią maskę przeznaczoną dla skóry dojrzałej. Polecamy maskę liftingującą do skóry dojrzałej – modelującą kontur twarzy i ujędrniającą, która natychmiast napina skórę i ją wygładza. Maseczki sprzedawane są w saszetkach lub płachtach, do jednorazowego użytku. Zdarzają się też w tubkach lub słoiczkach – do kilku aplikacji. Maseczki mają skoncentrowany skład – szukaj takich, które zawierają retinol, witaminę A + E, witaminę C, kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10 lub peptydy.  Pamiętaj, żeby maseczkę zawsze nakładać na dobrze oczyszczoną skórę i trzymać ją na twarzy tylko tak długo, jak jest to zalecane na opakowaniu.

Inny krem na dzień i na noc dla cery dojrzałej

Na półkach sklepowych nie bez powodu znajdziemy różne kremy na dzień i na noc. Mają one bowiem inne właściwości i spełniają inną funkcję. W nocy Twoja skóra potrzebuje regeneracji, musi naprawić to, co zniszczyły czynniki zewnętrzne i wolne rodniki podczas intensywnego dnia. Na dzień rekomendujemy lekki krem liftingujący do skóry dojrzałej z peptydami lub retinolem i koenzymem Q10, napinający skórę i wygładzający zmarszczki, idealnie sprawdzi się także pod makijaż. Warto też sprawdzić czy krem na dzień zawiera filtr UVA/UVB – szczególnie w okresie letnim. Na noc warto wybrać krem ujędrniająco-odżywczy. Można też rozważyć zakup specjalnego preparatu do stosowania pod oczy i na powieki.

Sam krem to jednak za mało – ważne jest również to, w jaki sposób go aplikujemy. Nie powinniśmy rozsmarowywać go na skórze, a raczej delikatnie wklepywać, pobudzając tym samym naczynia krwionośne do pracy.

Ochrona skóry przed działaniem słońca

Jak już pisaliśmy słońce istotnie przyczynia się do starzenia skóry. To właśnie promieniowanie UV przyspiesza ten proces. Dlatego niezależnie od wieku przed wyjściem z domu nakładaj krem z filtrem – minimum powinien być to filtr SPF30, ale można też stosować wyższy np. SPF50. Warto też zwrócić uwagę, by w wybranym przez nas preparacie znalazły się filtry ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB — to dwa różne rodzaje promieniowania, które są odpowiedzialne za różne uszkodzenia na skórze. Pamiętajmy, że kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym trzeba nałożyć na skórę minimum 30 minut przed wyjściem z domu.

Najlepsze składniki kosmetyków dla cery dojrzałej

Kosmetyki przeznaczone do cery dojrzałej mogą zawierać bardzo różne składniki, co zależy od producenta, przeznaczenia oraz ceny. Poniżej prezentujemy te składniki, których najlepiej szukać w składzie kupowanych kosmetyków:

  • Kwas hialuronowy (HA) – jest organicznym związkiem chemicznym, występującym naturalnie w organizmie człowieka. Najwięcej znajdziemy go właśnie w naszej skórze, ale niestety wraz z wiekiem ilość HA spada. Kwas hialuronowy odpowiada za zachowanie równowagi wodnej w organizmie, poprawia wygląd skóry i głęboko ją nawilża. Łączy włókna kolagenowe i chroni skórę przed działaniem drobnoustrojów. Dzięki temu nasza skóra zachowa sprężystość, a zmarszczki nie będą się pogłębiać.
  • Retinol – jest to odmiana czystej witaminy A o udowodnionym naukowo działaniu przeciwstarzeniowym. Stymuluje komórki skóry do pracy, przyspiesza regenerację naskórka, rozjaśnia przebarwienia, pobudza produkcję kolagenu i wyrównuje koloryt skóry.
  • Koenzym Q10 – zawiera dużo witaminy E, silnie odżywia skórę i spowalnia powstawanie zmarszczek. Jest to naturalny przeciwutleniacz, który zapobiega uszkodzeniom skóry oraz jej starzeniu się powodowanym przez działanie wolnych rodników.
  • Witamina C – rozjaśnia przebarwienia, stymuluje produkcję kolagenu, opóźnia proces utleniania. Chroni także przed promieniowaniem UV i wzmacnia naczynka krwionośne w skórze.
  • Peptydy – białka, naturalnie występujące w naszym organizmie, które pobudzają komórki skóry do regeneracji. Regulują gospodarkę wodną i przyczyniają się do produkcji kolagenu. Są bardzo małe i dzięki temu z łatwością przenikają w głąb skóry.
  • Witamina E – antyutleniacz, który regeneruje, nawilża i odżywia skórę.
  • Kwasy alfa-hydroksylowe (AHA) – złuszczają naskórek, oczyszczają i wygładzają zmarszczki, a także nawilżają skórę.
  • Olejki roślinne, np. olej kokosowy, rycynowy lub lniany – stymulują procesy odnowy komórkowej, nawilżają i odżywiają skórę.

Pamiętaj, że cera dojrzała wymaga dużej systematyczności. Regularna pielęgnacja, w połączeniu z higienicznym trybem życia sprawią, że skóra będzie zdrowsza, bardziej odżywiona i nawilżona, a powstawanie kolejnych zmarszczek znacznie się opóźni.