Perypetie dwóch, niezbyt zaradnych czeskich majsterkowiczów w serialu Sąsiedzi zna już kilka pokoleń. Pat i Mat ponadczasowo bawią dzieci, które lubią majsterkować, bo w ten sposób najlepiej eksplorują świat. A z kim najlepiej w czymś dłubać, wiercić i grzebać, jak nie z dziadkiem.
Pamiętajmy też, że domowe naprawy to nie tylko korzyść typu niecieknący kran, ale też sposób na poradzenie sobie ze stresem.
Coś się w domu zawsze znajdzie
Rzadko jest tak w życiu przeciętnego człowieka, że jest ze wszystkim na bieżąco. Ogrodzenie trzeba podreperować, drzwi skrzypią, a szafka się nie domyka, nie mówiąc już o wiosennych porządkach w ogrodzie, czy naprawie pieca. Niektóre czynności może są poza naszym zasięgiem i musimy poszukać fachowca, ale obecnie z filmikami instruktażowymi na YouTube sporo możemy sami. Zakręcanie kranu na supełek typowe dla serialowych sąsiadów nam zatem nie grozi i możemy znaleźć bardziej efektywne rozwiązania.
Majsterkowanie w życiu to ciekawa pasja dająca wiele satysfakcji, pozwalająca oszczędzać finanse oraz utrzymać sprawność umysłową i fizyczną. Na emeryturze dysponowanie nadmiarem czasu dla niektórych wiąże się z nudą i depresją, dlatego warto zająć się czymś pożytecznym, czego efekty będziemy mogli podziwiać z zadowoleniem. Czy mowa o pracach domowych, czy ogrodowych, zawsze warto zorganizować sobie kąt, w którym będziemy przetrzymywać niezbędne do pracy narzędzia oraz wykonywać niektóre czynności. Co powinno znaleźć się w warsztacie majsterkowicza?
Narzędzia potrzebne najczęściej
Młotek i gwoździe znajdują się raczej w każdym domu, podobnie jak śrubokręty, pilniki czy klucze płaskie. Znajdują swoje zastosowanie w najmniej oczekiwanych momentach i w czynnościach, które wymagają kreatywnego rozwiązania. A jak wiemy, majsterkowicz musi być pomysłowy, czego dowodzą już z samej nazwy – kombinerki. Kombinowanie to częsta czynność zaangażowanego majsterkowicza i dobrze, bo dzieci temu znajduje ciekawe rozwiązania. Jeśli w warsztacie planujemy prace z drewnem, na pewno przyda się piła i siekiera.
Wiertarko-wkrętarka to kolejna rzecz bardzo ułatwiająca, chociażby samodzielny montaż mebli czy przywieranie czegoś do ściany. Jeśli natomiast interesuje nas tapicerka i planujemy nauczyć się samodzielnie zmienić obicie naszych kanap czy foteli, przyda się zszywacz, czyli taker. Szczypce, poziomice, miarki to też narzędzia przydatne w warsztacie majsterkowicza. Nożyce, taśmy, linki sznurki to niewątpliwie elementy, które przydadzą się nam w codziennych pracach domowych. A co z ogrodem?
Pracę ogrodowe – przydatne narzędzia
Oprócz wymienionych wyżej narzędzi również przydatnych w ogrodzie warsztat ogrodniczy musi się dodatkowo zaopatrzyć w łopaty, grabie, kilofy, sekatory duże i małe. Kosiarka w jakiejkolwiek postaci przeważnie też znajduje się na wyposażeniu każdego posiadacza ogrodu. W zależności od tego jak daleko w pracach chcemy się posunąć i czy sami podejmiemy się coroczne pielęgnacji ogrodu, w tym trawnika, można rozważyć też glebogryzarkę, wertykulator czy siewnik. Oczywiście rzadziej używane narzędzia, potrzebne tylko od czasu do czasu można sobie darować i wypożyczyć. Dobrze również mieć w swoim warsztacie taczkę i urządzenie do robienia oprysków.
Dzięki dobremu wyposażeniu być może przez nas wykonane ogrodzenie nie okaże się jedynie plątaniną sznurków na niestabilnie wbitych słupkach. Naszym serialowym bohaterom ten efekt wybaczymy, bo dzięki nim jest wesoło, ale dla siebie chyba nie bylibyśmy tak łaskawi.